Peru: paslaptingosios Naskos linijos

Autorius: Valdas Lopeta | Alfa.lt , 2009, Sausio 11d.

Geriausi dalykai Peru teritorijoje įvyko prieš šimtus metų. Toks įspūdis susidaro matant senovės tautų palikimą ir lyginant jį su šiuolaikinės civilizacijos „laimėjimais“. Šios šalies žemė tiesiog saujomis dalina paslaptingus ir neįtikėtinus senovės turtus, tačiau norėdamas juos pamatyti, turi iškentėti dulkinų šiuolaikinių miestukų, nemalonių prekeivių ir išmaldos kaulytojų barjerus.

Taip atsitinka ir mums nusprendus aplankyti Naskos miestelį. Triukšmingos gatvės, remontai, niekučių parduotuvės, skubantys žmonės niūrokais veidais… Čia neužsuktų nė vienas turistas, jei ne prieš kelis tūkstančius metų gyvenusių žmonių palikimas. Slėnyje, kurį nuo lietaus patikimai saugo aplinkiniai kalnai, Naskos civilizacijos žmonės pribraižė įvairiausių figūrų. Vienos iš jų yra tiesės, besidriekiančios kelis kilometrus, trapecijos, trikampiai ir kitos geometrinės formos. Kiti piešiniai primena gyvūnus: kolibrį, papūgą, banginį, beždžionę ar varlę.

Įdomiausia, kad mokslininkai iki šiol nesutaria, koks buvo piešinių tikslas. Kam ir kodėl? Dar įdomiau, kad piešinius pamatyti galima tik iš oro. Kaip juos galėjo nupiešti prieš tris tūkstančius metų gyvenę žmonės? Kaip jie pakildavo į orą, kad pamatytų savo darbo rezultatą?

Nuo žemės nesimato nieko

Atvykę į Naską pirmiausiai įsigijome beveik 50 JAV dolerių kainuojančius skrydžio virš Naskos linijų bilietus. Skrydis rytoj, anksti ryte, todėl turime visą pusdienį. Nusprendžiu apžiūrėti linijas iš arti. Slėnis griežtai saugomas, vaikščioti šiame 500 kv. kilometrų plote draudžiama, tačiau prie pat slėnį kertančio Panamericana kelio yra apžvalgos bokštelis.

Reikia kiek pavažiuoti autobusu ir susimokėti simbolinį lito mokestį už galimybę įsikabaroti į bokštelio viršų. Užlipęs čia suprantu, kad apačioje matytos vos įžiūrimos vagos iš tiesų yra didelio piešinio dalis. Pakilęs kelis metrus į viršų jau aiškiai matau kairėje pusėje esantį varlės (dar vadinamą „rankomis“), o dešinėje – medžio piešinį.

Jie neatrodo labai gigantiški, gal keliasdešimties metrų ilgio, tačiau lieka tik stebėtis jų sukūrimo būdu. Piešiant šias figūras buvo nuimama sukepusi žemės pluta, atidengdama giliau esantį kitokios spalvos dirvožemį. Viskas padaryta preciziškai tiksliai, linijos tiesiog idealios Dar kartą susimąstau apie anksčiau girdėtas linijų kūrimo versijas.

Vieni tikina, kad piešiniai buvo skirti dievams, o kūrybos procesą prižiūrėdavo šamanai, kurie taip apsisvaigindavo, kad sugebėdavo savo dvasią pakelti į orą ir pamatyti piešinius iš aukštai. Kiti mokslininkai svarsto apie tai, kad Naskos žmonės sugebėdavo pasigaminti oro balionus, treti kaltę verčia ateiviams… Faktas vienas – stovint ant žemės linijų visiškai nesimato, todėl kažkokį būdą pakilti į orą šie dailininkai tikrai turėjo.

Mąstydamas apie tai stebiu linijas toliau. „Ten, dešinėje, dar gali pamatyti driežo figūrą, tačiau ją sugadino kelininkai, nutiesdami greitkelį per pačią driežo uodegą“, – apgailestaudamas pradėjo pasakoti liūdną istoriją greta esantis peruietis. Iš tiesų, atidžiau pasižiūrėjus galima įžiūrėti ilgą uodegą, nukirstą kelio ir kiek toliau esančias driežo rankas. Sunku suvokti, kodėl būtent čia turėjo būti tiesiamas kelias ir kodėl niekas nesustabdė šio pasikėsinimo į Naskos linijas.

Apetitas kyla valgant, todėl apsilankęs apžvalgos bokštelyje jau nekantraudamas laukiu rytdienos. Nebaugina netgi tai, kad daugelis turistų geriau už pačias linijas prisimena tai, kaip skrendant nedideliu ir manevringu lėktuvėliu juos pykino. Šiek tiek patirties skrendant mažais lėktuvėliais turiu, gal nieko blogo neatsitiks.

Stebuklingas pusvalandis ore

Kitą rytą su turizmo agentūros autobusėliu tiesiai iš viešbučio atvykstame į oro uostą ir pradedame laukti savo eilės. Po valandos esame supažindinami su taivaniete Tiša ir trise sulipame į nedidelį „Cesna“ lėktuvėlį. Pilotas trumpai paaiškina, ko galime tikėtis per artimiausią pusvalandį, pasikalba su skrydžių centru ir mikliai pakelia lėktuvėlį į orą.

Pirmosios minutės pralekia greitai. Krykštaujame matydami artėjantį slėnį, pilną įvairiausių linijų. Tik pasiekus pirmąją figūrą – banginį – suprantame, kodėl skrydis yra apibūdinamas, kaip išbandymas skrandžiams. Pilotas nori, kad figūrą gerai pamatytų abiejuose lėktuvo šonuose sėdintys keleiviai, todėl iš pradžių padaro staigų posūkį dešinėn, o vėliau grįžta virš figūros ir stagiai suka kairėn. Taip gal dvylika kartų.

Vis dėlto, nepatogumus nugali smalsumas. Esame kelių šimtų metrų aukštyje, todėl ant žemės nupieštos figūros matomos puikiai. Pirmiausiai apžiūrime banginį, vėliau pamatome kelias trapecijas, kolibrį, beždžionę, šunį, kondorą, papūgą, minėtus medį ir varlę… kai kurie labai aiškūs ir gerai matomi, kitų reikia ilgiau paieškoti akimis.

Visa ši ekspozicija yra milžiniškame žemės plote, suraižytame nesuskaičiuojama daugybe linijų. Dažniausiai jos išeina iš to paties taško ir driekiasi kilometrus. Idealiai tiesios linijos… Duotum dabartinės civilizacijos atstovui kirtiklį ir lieptum padaryti ką nors panašaus – tikrai nebūtų lengva. O čia darbas buvo atliktas taip seniai…

Iš tiesų, sunku patikėti, kad tai daryta žmogaus rankomis, todėl mintyse vėl iškyla ateivių versija. Ją dar labiau sustiprina vienas įspūdingiausių piešinių, vaizduojantis žmogų didele galva ir išpūstomis akimis. Vietiniai vadina šį piešinį astronautu, nors yra manančių, kad čia pavaizduotas šventikas. Na, piešinys tikrai primena filmuose matytus personažus, atvykusius iš kosmoso, todėl galvoje lieka dar daugiau sujauktų minčių.

Per pusvalandį spėjame apžiūrėti visas svarbiausias slėnio figūras ir džiaugiamės, kai pilotas praneša apie nusileidimą. Buvo tikrai įdomu, tačiau skrandžiai jau rimtai maištauja prieš nuolatinį lėktuvo kraipymąsi kairėn ir dešinėn. Sėkmingai nusileidę dar tą pačią popietę spėjame įsigyti bilietus tolimesnei kelionei ir sprunkame iš nykaus Naskos miesto, prisiglaudusio prie vieno įdomiausių ir paslaptingiausių pasaulyje archeologinio stebuklo.

Norintiems aplankyti Peru keliautojams rekomenduočiau būtinai įtraukti į savo maršrutą šį nepigų, tačiau nepakartojamą nuotykį. Kai kurie mokslininkai tikina, kad dėl besikeičiančio klimato kada nors Naskos slėnį gali aplankyti stiprūs lietūs. Tai labai pakenktų Naskos linijoms, todėl delsti ir atidėlioti vizitą į paslaptingąją vietovę nėra prasmės.

 

Taip pat skaitykite:

Peru: Kalėdos Maču Pikču šešėlyje

Peru: snieguotos Andų viršūnės

Alfa.lt logo1-1.gif

Lankytinos vietos