Piešiniai iš praeities

Autorius: Italija.lt , 2009, Sausio 30d.

Valcamonica slėnis driekiasi pietinėse centrinių Alpių pašlaitėse, išsitęsdamas į pietus net 90 kilometrų. Slėnio pavadinimas kildinamas iš antikinių šių vietovių gyventojų „Camunni“, kurie čia paliko šimtus tūkstančių raižinių uolose. Manoma, kad pirmieji žmonės čia atklydo prieš 15 000 – 10 000 metų, ieškodami maisto išteklių. Prieš penkiasdešimt metų tai tebuvo izoliuotas priekalnių kraštas, pasižymintis tik įstabiu kalnuotu peizažu su nykštukiniais kaimeliais. O dabar ši vieta gerai žinoma visiems pasaulio istorikams, kuriems Valcamonica tapo priešistorės raižinių uolose sinonimu, nes tai yra atsakymas, sprendžiant klaidžius priešistorės rebusus.

Raižiniai uolose.

Kas tai? Raižiniai uolose – tai tikslingai žmonių iškalti ar kitaip išrėžti simboliai, dažniausiai ant ledyninės kilmės uolienų paviršių.

Kaip? Manoma, kad piešiniai buvo atliekami keliais būdais, tačiau populiariausia buvo iškalti, išskaptuoti akmeniniais arba metaliniais rėžtukais.

 

Kur? Raižiniai ant akmenų randami visame pasaulyje, tačiau Valcamonic'os piešiniai yra žymiausi, nes pasižymi didele kiekybe, plačia įvairove ir chronologija.

Kiek? Apytiksliai priskaičiuojama apie 300 000 raižinių, tačiau nuolatos vykdomų tyrinėjimų dėka, šis skaičius nuolatos auga.

Kada? Nors pirmųjų žmonių pėdsakai šioje teritorijoje aptinkami 15 000 – 10 000 metų atgal, tačiau seniausieji aptikti raižiniai datuojami VIII a. pr. K., o patys „jauniausi“, neskaičiuojant vandalizmo aktų paliktų pėdsakų, atlikti XIX a.

Kas? Pagrindiniais autoriais laikomi minėtieji „Camunni“. Tačiau nežinomi nei jų vardai, nei tikslios simbolių reikšmės.

Geriausią raižinių ekspoziciją Valcamonica slėnyje, galima aplankyti „Il Parco Archeologico Nazionale delle Incisioni Rupestri di Naquane“ parke po atviru dangum, esančiame Capo di Ponte miestelio apylinkėse. Čia 60 hektarų užimančiame plote, eksponuojamos 103 uolos su raižiniais. Ekskursija suskirstyta keliais maršrutais, žymimais skirtingomis spalvomis. Jei norima apžiūrėti visas uolas, užtrunkama apie 4 valandas, o jei nėra tiek laiko, galima apžiūrėti pačias svarbiausias uolas su daugiausia raižinių. Toks maršrutas žymimas oranžine ir mėlyna spalvomis. Visos uolos yra sužymėtos numeriais (nebūtinai eilės tvarka), todėl galime Jums papasakoti apie pačias įspūdingiausias ir įdomiausias apžiūrėti.

Visai prie pat įėjimo lankytojus pasitinka 50 uola. Tarp daugelio jos raižinių išskiriamas „Uolų riteris“. Ginkluotas vyras, greičiausiai buvo svarbus geležies amžiaus personažas, nes tuo metu ginklų turėjimas buvo laikomas asmeninės gerovės ženklu ir simbolizavo aukštą socialinę padėtį. Kitas tai patvirtinantis elementas: riteris joja raitas ant arklio, kurį tais laikais galėjo turėti tik genties vadai ir kariūnai – privilegijuoti asmenys. O jo pozicija – joja stovėdamas, gali simbolizuoti tam tikrą įšventinimo į kariūnus ritualą, kai būsimas karys, turi pademonstruoti ko yra vertas.

„Labirintas“, pavaizduotas ant uolos nr. 1, yra vienas mistiškiausių raižinių ne tik Valcamonic'oje, bet ir viso priešistorinio pasaulio ikonografijoje bendrai. Panašūs piešiniai randami ir etruskų kaidaise apgyvendintose teritorijose. Spėjama, kad šis labirintas simbolizuoja kelią raitų karių varžybose, kuriuo jie turėjo vieni kitus pulti ir vytis. Tai gali patvirtinti ir šalia nupiešti dvikovoje besikaunantys kariai.

„Bėgantis personažas“, išraižytas 35- oje uoloje, atveria naują raižymo epochą, kai vaizduojama dinamika: vėjuje besiplaikstantys, manoma, šalmo pūkai.

„Vežimas su keturiais ratais“ ant 23 uolos, puikiai vaizduoja ir šiais laikais dar randamą transporto priemonę. Ilgas karkasas ir keturi maži ratai gali pasitarnauti siauruose kalnuotuose praėjimuose.

Ant visų uolų išvysite daugybę personažų ir simbolių. Galima sakyti, kad tai kelionė į praeitį, tolimų protėvių samonę ir gyvenimo būdą. Tai labai svarbus istorijos šaltinis. Todėl nieko nuostabaus, kad 1979 metais, Valcamonica buvo įtraukta į UNESCO pasaulinio kultūros paveldo sąrašą ir tapo saugoma teritorija. Tokiu būdu Valcamonica slėnis susilaukė didelio mokslininkų ir turistų dėmesio.

Net jei nesate didysis istorijos žinovas ar gerbėjas, Jums turėtų patikti neįpareigojantis pasivaikščiojimas gamtos ir vaizdingo peizažo apsuptyje, žvelgiant į primityvius piešinėlius. Tai lyg mūsų pro, pro, pro, pro, pro, pro ….. prosenelių fotografijos.

Parko adresas:

Parco Nazionale delle Incisioni Rupestri

Località Naquane – 25044 CAPO DI PONTE

Tel. +39-0364-42140

Darbo laikas:

Žiemos periodu (atostogų ir švenčių metu):

Nuo spalio 15 d. iki vasario 28 d.: nuo 8.30 iki 17.00 val.

Bilietų kasa užsidaro 16.30 val.

Vasaros periodu (atostogų ir švenčių metu):

Nuo kovo 1 d. iki spalio 14 d.: nuo 8.30 iki 19.30 val.

Bilietų kasa užsidaro 19.00 val.

Bilieto kaina: 4 Eur

Nedirba: kiekvienos savaitės pirmadienį ir sausio 1 d., gegužes 1 d,. gruodžio 25 d.

Automobilių stovėjimas: automobilį galima palikti už 300 m. nuo įėjimo į parką.

Atstumai iki Capo di Ponte nuo didžiųjų miestų ir slidinėjimo kurortų: Nuo Bergamo – 80 km; nuo Milano – 150 km; nuo Brescia – 80 km; nuo Monte Campione slidinėjimo trasų – 40 km; nuo Madonna di Campiglio slidinėjimo kurorto 100 km; nuo Livigno slidinėjimo kurorto – 110 km; nuo Passo Tonale slidinėjimo kurorto – 50 km; nuo Ponte di Legno slidinėjimo kurorto – 40 km.