Pietų Moravijos vyno takais

Autorius: Kelionių manija , 2010, Rugpjūčio 23d.

Čekijos pavadinimas daugeliui asocijuojasi su alaus mėgėjų šalimi. Tačiau ši Centrinės Europos šalis pagrįstai gali didžiuotis ir vynininkystės tradicijomis. Čekijos vynas susidomėjimą kelia ne tik šio gėrimo žinovams.

Didžiausias Čekijos vyno regionas – Pietų Moravija, tačiau vynuogės auginamos taip pat ir netoli nuo šalies sostinės Prahos, Vltavos upės žemupyje.

Geriausias metas lankytis Čekijos vynininkystės regionuose – ruduo, kuomet prasideda vynuogių  rinkimas ir rengiamos tradicinės jauno vyno šventės „Vinobrani“. Pietų Moravijos miestai ir miesteliai tuomet paskęsta spalvingose eisenose. Gyventojai žengia apsirėdę nacionaliniais drabužiais, skamba tradicinė cimbolų muzika, šurmuliuoja amatų mugės, riterių turnyrai ir folkloro renginiai.

„Vinobrani“ šventės metu siūloma paskanauti nacionalinės virtuvės patiekalų, vietinio vyno ir „burčak“ – labai saldaus fermentuoto vynuogių gėrimo. Didžiausiomis jauno vyno šventėmis garsėja Mikulovas, Valtice, Znojmo ir Uherske Hradište.

Mikulovas

Čekijos ir Austrijos pasienyje įsikūręs Mikulovas lankytojus žavi savo pasakiška atmosfera ir išlaikytomis senovinėmis vynininkystės tradicijomis, su kuriomis galima susipažinti apsilankius daugumoje šio miestelio vyno rūsių.

Be to, Mikulove galima aplankyti barokinę pilį, kurioje veikia įdomi vyndarystės ekspozicija. Pilies rūsyje galima išvysti milžinišką 101 081 litrų vyno statinę, kurios turinį išpilsčius į butelius gautųsi apie 135 tūkst. vyno butelių. Ši 1643 metais pagaminta įspūdingo dydžio statinė yra viena didžiausių Europoje.

Mikulov.jpg

Mikulovas. Čekijos turizmo biuro nuotrauka.

 

Palava

Nuo Svaty Kopeček  kalno (363 m) atsiveria įspūdinga Mikulovo ir Palavos rezervato panorama, ant šio kalno įsikūrusi Šv. Sebastiano bažnyčia tapo piligrimystės vieta.

Palava – tai saugoma gamtos teritorija ir biosferos rezervatas, kuris yra įtrauktas į UNESCO paveldo sąrašą. Šis regionas itin patrauklus tiems, kurie mėgsta aktyviai leisti laiką: specialiai paruoštais ir pažymėtais „vyno takais“ galima keliauti dviračiais, aplankant nuostabaus grožio vynininkystės vietoves bei įspūdingus Palavos gamtos kampelius.

 

Valtice 

Nedidelis Valtice miestelis dažnai vadinamas Čekijos vyno sostine. Šiame miestelyje esančiuose barokiniuose Valtice rūmuose įsteigtas Čekijos Respublikos vyno salonas, kuriame galima daugiau sužinoti apie Moravijos vynų rūšis ir vyndarystę Čekijoje. Šių rūmų rūsyje siūloma aplankyti unikalų vyno rūsių labirintą, kuriame sukurtos idealios sąlygos vyno laikymui.

Tarp dvejų rūmų – Valtice ir Lednice – esanti vietovė įtraukta į UNESCO paveldo sąrašą. Lednice rūmai pastatyti neogotikiniu Anglijos Tiudorų stiliumi.

Valtices miestelyje tradicinė vyno šventė šiemet vyks spalio 2 d.

 

Znojmas

Znojmo mieste „Vinobrani“ šventė pirmą kartą buvo surengta 1966 metais ir buvo skirta paminėti Čekijos karaliaus Jono Luksemburgo apsilankymą mieste. Karalius ir jo palyda viešėjo Znojme 1327 metais. Šio įvykio atminimui kiekvieną rudenį vyksta spalvingos eisenos ir miestą aplanko pats karalius Jonas Luksemburgas su žmona karaliene Elžbieta. Šiemet tradicinė šventė vyks rugsėjo 10-11 dienomis.

Miestelis taipogi garsus savo jaukiu renesanso stiliaus senamiesčiu. Čia galima aplankyti pilį ir vienus didžiausių istorinių požemių Čekijoje.

 

Petrov-Plže

Tie, kurie norėtų iš arčiau susipažinti su tradicine vyno rūsių architektūra gali aplankyti vieną seniausių vyno rūsių kompleksų Čekijoje – Petrov-Plže. Nedideli baltos ir mėlynos spalvos pastatai papuošti ornamentais yra puikus Slovacko regiono liaudies architektūros pavyzdys.

Petrov-Pl--e-2.JPG

Petrov-Plže. Čekijos turizmo biuro nuotrauka.

 

Uherske Hradište

Uherske Hradište mieste be vyno degustacijų lankytojų laukia kultūrinė programa ir muzikinis kruizas po Bato kanalą. Šis kanalas – tai unikalus vandens kelias, besidriekiantis nuo Kromerižo iki Hodonino. Šiemet tradicinė vyno šventė Uherske Hradište mieste vyks antrąjį rugsėjo savaitgalį.

Maratice

Tradiciniuose vyno rūsiuose (ček. vinné sklípky) Maraticės miestelyje galima paragauti gero vietinio vyno ir paklausyti cimbolų muzikos.

 

Parengta pagal Čekijos turizmo biuro ir kelioniumanija.lt informaciją

 

Taip pat skaitykite:

Kulinarinės kelionės: Čekija

 

Kelionių idėjos