Portugalija: turistų neišvarginta šalis

Autorius: Bazilė Jezukevičiūtė | Kelionių manija , 2011, Sausio 24d.

Toliausiai nuo Lietuvos nutolusi Europos valstybė, Portugalija, nėra pati populiariausia šalis atostogoms. Tačiau būtent tai ją daro žavią ir kitokią – skirtingai, nei daugelyje kitų šalių, nuvykęs į Portugaliją gali mėgautis absoliučia tyla, paprastumu, skaniu maistu, baltu smėliu, ošiančiu vandenynu. Ši valstybė ir jos žmonės primena, ką reiškia iš lėto mėgautis gyvenimu.

„Portugalija – tai tyla, nuostabi gamta ir oras, puikus maistas, pritrenkiantys paplūdimiai. Galbūt todėl, kad yra sąlyginai toli nuo Lietuvos, ši valstybė nėra vienas iš populiariausių lietuvių atostogų taškų. Tačiau ji it narkotikas – sykį ją aplankius, vis norisi sugrįžti“, – įspūdžiais iš kelionės po Portugaliją su kelioniumanija.lt dalinosi Ieva ir Martynas.

Nors Portugalija nebuvo galutinis šios poros kelionės tikslas, šioje Europos Sąjungos (ES) valstybėje Ieva su Martynu praleido kelias dienas ir planuoja vėl netrukus sugrįžti. „Iš pradžių Portugalijoje planavome stabtelti vos porai dienų. Tačiau išvydę šią šalį nusprendėme savo planus šiek tiek pakoreguoti ir likome čia keliomis dienomis ilgiau“, – pasakojo Ieva. Savo ruožtu Martynas pridūrė, kad ši kelionė leido geriau suprasti, kaip kitą sykį planuoti kelionę į vienintelę kaimynę, Ispaniją, turinčią valstybę, kurios didžiąją dalį teritorijos skalauja Atlanto vandenynas.

„Jau pradėjome planuoti savo antrąją kelionę į Portugaliją. Šį sykį ketiname išsinuomoti automobilį ir juo iš Šiaurės į Pietus pravažiuoti palei pakrantę. Keliai Portugalijoje – tobuli. Nors daug kas pašiepia šią šalį, kad faktiškai visas ES lėšas ji investavo į kelius, aš manau, kad tai buvo labai protingas sprendimas – būdamas šioje valstybėje gali akivaizdžiai išvysti ir pajausti, kur buvo išleisti Bendrijos pinigai. Tuo tarpu daugeliu kitų atvejų – pinigai paskirstomi, o kur jie dingsta ar kokia iš jų nauda šalies piliečiams – visiškai neaišku“, – dėstė Martynas.

 

portugalija1.JPG

 

Išskirtinis kraštovaizdis

Pasak poros, iš Ispanijos įvažiavus į Portugaliją, kraštovaizdis akimirksniu pasikeičia, tarsi ant teatro scenos atitraukus užuolaidas prieš žiūrovų akis atsiranda dar prieš kelias akimirkas nematyti vaizdai. „Pirmiausiai įspūdį palieka Portugalijos gruntas, kuris yra sodrios oranžinės spalvos. Vėliau – laukiniai paplūdimiai uolų papėdėse. O paskui atsiranda dar daugiau mielų ir kartais, atrodytų, tobulų smulkmenų, paverčiančių kelionę nesibaigiančiu malonumu“,  – akimirkomis Portugalijoje džiaugėsi Ieva.

Keliautojai pasakojo, kad šalies šiaurėje esančius stačius uolėtus krantus pietuose pamažu pakeičia kopos. „Dėl šio skirtingo ir kaskart nuostabiai įspūdingo kraštovaizdžio ir turime svajonę pervažiuoti visą šalį iš Šiaurės į Pietus. Manau, kad kaip ir Australijos atveju, keliaujant į Portugaliją reikia nuspręsti – ar nori lįsti „gilyn“ į šalies vidų, ar mėgautis laukine gamta šalies kraštuose. Su miestais susipažinome praėjusios kelionės metu, dabar norime pasidžiaugti įspūdinga gamta. Ji tikrai verta nuodėmės“, – šyptelėjo Martynas.

Ne mažesnės nuodėmės, pasak Ievos, Portugalijoje vertas maistas. „Portugalų virtuvė – tikras rojus jūros gėrybių mėgėjams. Didžioji dalis restoranėlių čia itin paprasti, į baldus ar restoranų aplinką labai daug neinvestuojama. Pagrindinis dėmesys skiriamas maistui – jo kokybei, šviežumui, įvairovei. Tarp tradicinių portugalų patiekalų yra daugybe skirtingų būdu paruoša žuvis, krevetės, šukutės, sepijos, įvairūs kepsniai, vištiena… Visa tai patiekiama su ryžiais, bulvėmis arba kiaušinyje mirkyta duona“, – pasakojo Ieva. Mergina taip pat pridūrė, kad Portugalijoje itin populiarus namų vynas ir pilstomas alus.

„Aš iki šiol prisimenu portugališkos kavos skonį – ji pati skaniausia iš visų kavų, kurias teko gerti Europoje, – tvirtino Martynas. – Geresnės kavos tikrai niekur kitur nėra. Prie kavos labai tinka ir ypač skanūs portugališki skanėstai „Pasteis de Belem“. Jų niekada nebūna per daug.“

 

portugalija2.JPG

 

Žavingi miestai

Vieną iš didžiausių įspūdžių lietuvaičių porai paliko Porto miestas. „Šio miesto senamiestis giliai įsirėžė į atmintį. Jis toks tarsi ir apleistas, ir kiek nešvarus, galbūt net niūrus bei pilkas. Tačiau turi nenuginčijamai stiprią aurą, suteikiančią šiam mietui ypač daug žavesio“, – įspūdžius prisiminė Ieva. Pasak merginos, spalvingo žavesio šiam miestui suteikia namų fasadai, kurie yra papuošti įvairių spalvų keramikinėmis plytelėmis, taip pat – miestą į dvi dalis dalinanti Douro upė. „Šiame mieste yra ir garsaus architekto Eifelio kūrinys – Maria Pia tiltas, taip pat – garsūs vyno rūsiai“, – pridūrė Martynas.

Šalies sostinę, Lisaboną, pora apžiūrėjo tramjavaus pagalba. „Vienas užkalbintas vietos gyventojas pasakė, kad paprasčiausias būdas susipažinti su Lisabona – sėsti į tramvajų, mat jis pravažiuoja pro pagrindines turistų lankytinas vietas, taip pat – senamiestį. Aš visuomet už tai, kad nuvykus į kitą valstybę reikia išbandyti ir tos šalies viešąjį transportą. Kartais tai puikus būdas ne tik apžiūrėti miestus, ypač, kai turi nedaug laiko, bet ir ideali proga pajausti tos šalies gyvenimo pulsą: įsižiūrėti į jos piliečių veidus, pajausti jų nuotaikas ir pan. Be to, ne sykį taip susipažinau su ne vienu labai įdomiu žmogumi, davusiu ne vieną gerą patarimą dėl tolimesnės kelionės maršruto, viešbučių ar restoranų“, – pasakojo Martynas.

Lisabonoje lietuviams į akį krito ir tai, kad čia, palyginti su kitais Europos didmiesčiais, yra išties daug juodaodžių imigrantų. „Mums pasakojo, kad jie čia atvyksta iš daugybės šalių – Mozambiko, Gvinėjos, Angolos ir kt. Dar įdomiau tai, kad trečia pagal dydį imigrantų grupė yra ukrainiečiai. Ne veltui Lisabona vadinama tolerancijos miestu – čia draugiškai sugyvena daugybė skirtingų rasių bendruomenių“, – pasakojo Ieva.

 

lisabona-portugalija.JPG

 

Popiežiaus vizitas

Kelionė į Portugaliją Ievai ir Martynui įsiminė ir todėl, kad tuo pačiu metu čia lankėsi ir popiežius Benediktas XVI-asis. „Tai buvo dar viena, retai pasitaikanti patirtis. Vykdami į Portugaliją nežinojome, kad čia lankysis ir popiežius, tačiau sužinoję, nusprendėme taip pat vykti į Fatimos Marijos šventovę, kurioje tikriausiai keli šimtai tūkstančių piligrimų iš viso pasaulio kartu su Benediktu XVI-uoju meldėsi po atviru dangumi“, – pasakojo Ieva.

Pasak merginos, jausmas buvo ypatingas: „Šiurpuliukai visą laiką lakstė po kūną. Tikriausiai labiausiai palietė tai, kad tokia beprotiškai didelė, džiaugsmingai nusiteikusi, tačiau tuo pačiu metu ir susijaudinusi žmonių minia, turėjo kažką bendro. Jie visi tikėjo, visi laukė, visi džiaugėsi… Taip sukurdami paslaptingą aurą“, – prisiminė Ieva.

Tuo tarpu Martynas pasidžiaugė, kad buvo vienas iš tų, kuris Benediktą XVI-ąjį pamatė iš visai arti. „Mišioms pasibaigus, kažkas pasakė, kad popiežius netrukus pasirodys tarp žmonių. Ėmiau bėgti tos vietos link, pro kur jis turėjo pravažiuoti ir spėjau – buvau vienas iš pirmųjų ten atsiradusių žmonių, galėjusių iš labai arti pamoti popiežiui“, – prisiminimais dalinosi Martynas.

 

fatima.JPG

Nuotraukos Ievos ir Martyno

 

Taip pat skaitykite:

Saulėtoji Algarvė – atostogų rojus Portugalijoje

Rodo sala – saulės, grožio ir turistų rojus

Portugališkas bliuzas