Prancūzija: ne tik pilys ir vynuogynai

Autorius: Kelionių manija , 2010, Balandžio 11d.

Nesuskaičiuojama daugybė pilių ir įspūdingas kultūrinis bei kulinarinis paveldas nėra vienintelės priežastys, kodėl Prancūzija yra viena iš lankomiausių valstybių Europoje.  Šalies gamtovaizdis stebina savo įvairove: nuo Alpių smailių iki plačių vynuogynų, nuo vaizdingų tarpeklių iki auksinio smėlio paplūdimių.


Verdono tarpeklis


Verdono tarpeklis (Gorges du Verdon) laikomas vienu gražiausių ir didžiausių Europoje ir neretai vadinamas Didžiuoju Kanjonu, kurio stačios uolos kyla į 700 m aukštį. Aukštai virš tarpekliu tekančios Verdono upės pakibę uolos ir viršukalnės sudaro didžiausią Europos kanjoną, kuris yra nusidriekęs 25 km. Antras pagal dydį tarpeklis šiame regione – Gorges de la Nesque, kurio ilgis siekia 20 km.


Alebastro pakrantė


Prancūzijos šiaurės vakaruose, Normandijos provincijoje esanti Alebastro pakrantė (Cote d‘Albatre) taip vadinama dėl masyvių kreidos uolų, kurios stačiai neria į drumstą vandenį. Uolų aukštis siekia iki 100 m, o įspūdinga pakrantė tęsiasi apie 120 km. Vienas įdomiausių šios vietovės reginių – Falaise d‘Aval uola, savo forma primenanti dramblio, įmerkusio straublį į vandenį, figūrą.


Herisono upės slėnis ir kriokliai


Franš Kontė regione, Juros kalnų vietovėje esantis vaizdingas Herisono upės slėnis garsus čia šniokščiančiais kriokliais – Cascades du Herisson. Vietovėje įrengti specialūs apžvalginiai takai, kuriais einant galima išvysti per 30 vienas už kitą gražesnių krioklių.


Ardeche uolos ir tarpekliai


Ardeche vietovei būdingi uolėti kraštovaizdžiai, nė iš tolo neprimenantys tipinio idiliško Prancūzijos portreto. Šiame krašte gausu stalagmitų ir stalaktitų uolų, pavyzdžiui, Grotte de la Madeleine. Viena įspūdingiausių vietovių – Gorges de l‘Ardeche tarpekliai. Čia galima išvysti gamtos suformuotą tiltą per upę – Pont d‘Ark. Tarpekliai ir jais tekančios upės yra mėgstama baidarių ir plaustų iškylų vieta.


Calanques


Pietinėje Prancūzijoje, nuo Marselio į rytus besidriekiančioje pakrantėje uolose įsirėžusios siauros įlankėlės, primenančios fiordus ir vadinamos calanques. Balsvos spalvos kalkakmenio skardžiai neria tiesiai į žydrus jūros vandenis. Šioje vietovėje įsikūręs Cassis – kadaise buvęs nedidelis žvejų kaimelis, romantiškai įsispraudęs tarp uolų, dabar poilsiautojų pamėgtas kurortas, iš kurio jachtomis rengiamos apžvalginės išvykos į calanques.

 

Ženevos ežeras


Ženevos ežeras (Lac Leman) – tai  natūrali siena tarp Prancūzijos ir Šveicarijos. Prancūziškoje pakrantėje įsikūręs Evian les Bains miestelis XIX a. tapo svarbiu gydomojo vandens kurortu. Nuo tada ši vietovė buvo pamėgta poilsiautojų.


Kamargo pelkynai


Pietinėje Prancūzijoje Ronos upės žiotis supa didžiulė pelkynų, pievų, druskingų lygumų teritorija, pasižyminti unikalia flora ir fauna. Svarbiausios Kamargo (Camargue) vietovės kraštovaizdžio detalės – rožinių flamingų pulkai, juodų bulių ir baltų arklių kaimenės, kurias galima išvysti apsilankius čia įrengtose stebėjimo vietose. Buliai šioje vietovėje auginami koridai, kuri gerokai skiriasi nuo įprastos ispaniškosios, kadangi bulius kovos metu nėra nužudomas. Kamargo pelkynuose galima išvysti ir dar vieną įdomų gamtos reiškinį – druskos kalnus, kurie susidaro pakrantėse išgaravus sūriam vandeniui.


Sidabrinė pakrantė


Pietvakarių Prancūzijoje nusidriekusi Sidabrinė pakrantė (Cote d‘Argent) garsi didžiulėmis vėjo pustomomis smėlio kopomis. Viena įspūdingiausių – Dune du Pilat kopa, pakrante besitęsianti apie 3 km ir laikoma didžiausia kopa Europoje. Ši dykumų smėlynus primenanti kopa yra į pietus nuo Bassin d‘Arcachon įlankos.


Tarno tarpeklis


Tarno upė teka įspūdingu tarpekliu Gorges du Tarn, kurio gylis siekia iki 400 metrų. Žygis šiuo tarpekliu yra pamėgtas žygeivių maršrutas, o Tarno upė – itin mėgstama vieta iškyloms baidarėmis bei plaustais.


Bretanė


Bretanės (Bretagne) pusiasalio pakrantėse vyrauja didelės įlankos ir granito uolos. Tačiau bene įspūdingiausias reiškinys yra potvyniai ir atoslūgiai. Kelis kartus per dieną potvynių metu vanduo kai kuriose vietose užlieja net apie 50 m pakrantės teritoriją. Cote d‘Emeraude – tai vadinamoji smaragdinė pakrantė, nusėta uolėtais iškyšuliais ir smėlio paplūdimiais. Cote de Granit Rose pakrantė šį vardą įgijo dėl rausvojo granito uolų.

 

Taip pat skaitykite:

Pietinė Prancūzija – įvairiems skoniams ir pomėgiams

Kaip suprasti prancūzus?