Priešistorinės pajūrio mamos

Autorius: Valdas Lopeta | Alfa.lt , 2008, Gegužės 31d.

Automobiliui pasiekus paplūdimio smėlį, jį vairuojanti vokietė Gunda sumažina greitį ir visiškai išjungia šviesas. Tai griežta šio paplūdimio taisyklė: jokių žibintuvėlių, fotoaparatų su blykstėmis ar cigarečių. Net mažiausias šviesos šaltinis gali pakenkti šio Trinidado salos paplūdimio lankytojoms – milžiniškoms Atlanto vėžlėms, kurios naktimis atplaukia čia padėti kiaušinių.

Jūros vėžlės peri kelių greta esančių šalių pakrantėse, tačiau Trinidadas gali pasigirti ypač dideliu „mamų“ skaičiumi. Šios šalies paplūdimiuose kiekvieną kovo ir balandžio naktį suskaičiuojama keliasdešimt perinčių milžinių ir keli šimtai jas pamatyti norinčių turistų.

Didžiųjų vandenyno vėžlių rūšis yra nykstanti, todėl Trinidado paplūdimiai gana griežtai prižiūrimi. Čia vią naktį budi ir perinčius vėžlius registruoja rezervato darbuotojai, o paprastiems turistams reikia įsigyti leidimus ir vaikščioti po paplūdimį su organizuota ekskursija. Tai nepigus malonumas – vienos dienos išvyka į pajūrį žmogui kainuoja apie 200 litų, bet už šią kainą galima gauti tikrai neįprastų nuotykių dozę.

Lengva sutrikdyti

„Jums pasisekė, kaip tik dabar stebime dvi mamas“, – džiaugiasi paplūdimio darbuotojas Kamalas. Netrukus kartu su juo mėnesienos šviesoje keliaujame paplūdimiu iki tolumoje vos įžiūrimos dėmės. Gidas mums paaiškina, kodėl vėžlėms perint griežtai draudžiama naudoti fotoaparatą su blykste ar kitus šviesos šaltinius.

Priežastis gana įdomi: plaukdamos į krantą perėti vėžlės orientuojasi pagal žvaigždžių ir mėnesienos šviesą. Jų regėjimas gana silpnas, todėl pamačiusios šviesą ant kranto jos gali supainioti ją su bangų paviršiuje atsispindinčia mėnesiena ir grįžti atgal į jūrą. Fotografuoti vėžles galima tik joms dedant kiaušinius. Tuo metu gyvūnas patenka į transo būseną ir nereaguoja į aplinką, o turistai gali išnaudoti šias akimirkas nuotraukoms.

Atsargiai prieiname greta pirmosios vėžlės. Parėdama ji savo galinėmis kojomis iškasa gana gilią duobę, į kurią padeda apie šešiasdešimt teniso kamuoliuko formos ir dydžio kiaušinukų. Deja, tik keli iš jų vėliau taps mažaisiais vėžliukais ir po dviejų mėnesių išsikapstę iš smėlio savarankiškai pasieks vandenyno bangas.

Dėdama kiaušinius vėžlė ramiai šnopuoja ir leidžia pro savo šnerves šilto oro garus. Tuo metu paplūdimio darbuotojai išmatuoja jos ūgį ir po oda įšvirkščia mažą mikroschemą. Tai padės sekti vėžlės migraciją ateityje. Atrodo, gyvūnui šitie reikalai visiškai nerūpi, tačiau netrukus ji neramiai sujuda ir mosteli savo galingais priekiniais pelekais.

Nuo šios akimirkos vėl išjungiami fotoaparatai ir žmonės kiek atsitraukia į šalį. Vėžlė jau baigė perėti, todėl dabar turi atlikti paskutinę užduotį – užmaskuoti savo padėtus kiaušinius.

Stebėti šį procesą be galo įdomu ir keista. Pirmiausiai jaunoji mama galiniais pelekais atsargiai žeria ant kiaušinių smėlį. Vėliau jos judesiai tampa energingesni, duobė visiškai užkasama, o visas smėlis aplink išlyginamas galingais priekinių pelekų mostais. Viskas, darbas baigtas. Dabar kiaušiniai jau saugūs lauks savo gimtadienio, o vėžlė netrukus pradės slinkti į vandenyną ir pradings pirmosiose Atlanto bangose.

Pusantro metro šarvas

Vis dar negalime atsigauti po įspūdingo reginio, o gidas jau ragina skubėti pas kitą gimdyvę. Kol kas matosi tik jos nugara, išnyranti iš vandenyno. Atrodo, tarsi milžiniškas akmuo slinktų į krantą. Vėžlė galingais yriais stumiasi pirmyn ir pasiekusi paplūdimio smėlį suranda tinkamiausią perėjimui vietą.

Procesas kartojasi: galiniais pelekais iškapstoma duobė, tada į ją subyra keliasdešimt teniso kamuoliukų, o galiausiai viskas rūpestingai užklostoma smėlio patalais. Ši vėžlė šiek tiek didesnė už pirmąją, jos šarvo ilgis siekia pusantro metro, o plotis – apie aštuoniasdešimt centimetrų. Dydis toks, kad matuojant šarvo plotį paplūdimio darbuotojas vos gali jį apžergti.

Stebėdamas vėžlę jautiesi, tarsi matytum iš priešistorinių amžių į dabartį atkeliavusį protėvį. Vienai iš jų padėjus kiaušinius norisi iš karto bėgti prie kitos ir dar kartą pamatyti tą nepakartojamą gimdymo stebuklą, tačiau mums skirtas laikas jau baigiasi, todėl akimis palydime į vandenyną skubančią antrąją mamą ir grįžtame prie automobilio.

Kelionė atgal į Trinidado ir Tobago sostinę Port of Speiną trunka kelias valandas, tačiau ji neprailgsta, nes mintyse vis dar klaidžioja ką tik matyti perinčių Atlanto milžinių vaizdai, o ausys vietoje variklio burzgimo girdi ramų vėžlės šnopavimą. Norintiems pamatyti tai savo akimis galima pasakyti tik tiek: būtinai tai padarykite, nes įspūdžiai, patirti stebint vieną keisčiausių vandenyno gyventojų, įsimins tikrai ilgam.

Alfa.lt logo1-1.gif