Provansas žydint levandoms

Autorius: Reda Uksaitė , 2010, Vasario 02d.

Į Provansą vykome gegužės mėnesį žydint levandoms. Žodžiais sunkiai nusakomas tas laukų mėlynumas… O kvapas… Levandos dar žydės ir birželį, ir gal net liepą. Mat kai visu savo pajėgumu jos tviska lygumose, tai aukštai kalnuose vaiski augalų žydruma dar tik skleidžiasi.

Po Provansą gera keliauti bet kuriuo sezonu, net vasarą, per didžiausius karščius, mat kelias tęsiasi Viduržemio jūros pakrante, ir nuo jūros sklinda maloni gaiva.

Nuo Lietuvos iki Provanso tenka nukeliauti daugiau nei 2000 km. Tam prireikia poros dienų. Pasirinkome Vokietijos kryptį, važiavome per Niurnbergą, Miuncheną, siekdami šiek tiek Šveicarijos (Ženeva, Bernas). O grįžome per Reinaldo kantoną, rinkdamiesi ne autostradą, bet kelią per kalnus, pasiekdami 2500km aukštį. Nes, kaip sako didieji alpinistai, už kalnus gražesni gali būti tik kalnai. 

O kokie nuostabūs kurortiniai miesteliai pakeliui… Su viduramžišku senamiesčiu, pilimi, nuo kurios kažkada prasidėjo miestas siauromis gatvelėmis bei mažučiais nameliais. Net ir dabar šie 16-17 a. nameliai gyvi, juose gyvena žmonės. Jie mielai bendrauja su keliautojais, kurių per dieną sutinka begalę.

 

provansas2.jpg

 

Trumpiau ar ilgiau apsistodami pravažiavome Ansi, Oranžą, Point du Garą, Avinjoną… Šį, vieną iš įspūdingiausių miestų apžiūrėjome detaliau. Klaidžiojome po didingus popiežių rūmus, vakare susipažinome su turininga šio krašto vynų istorija, žinoma, neapsieidami be vynų degustacijos.

Toliau kelionės maršrutas vingiavo link Rivjeros, Kanų, Nicos, Monako. Šie miestai atsiradę jau 19 a. ir yra išgarsinti žinomų žmonių.

Į Monaką, kaip esame ne kartą girdėję, renkasi turtingi lošėjai iš visų šalių. Tai – šalis kunigaikštystė, su 30 tūkst. gyventojų. Miestas tarsi amfiteatras, žaviais nameliais besileidžiantis nuo aukštumų į jūrą. Visur nepaprasta švara, kiekvienas kampelis tviska lyg mažas botanikos sodas. Dar šioje karalystėje stulbina akvariumas su daugybe rūšių žuvų, o ant kalno – sodas su egzotiškais sukulentais ir kaktusais.

 

monakas.jpg

 

Grįždami pasirinkome aplankyti Milaną su jo didinga katedra ir garsųjį Vokietijos miestą – Drezdeną. Iš viso per 11 dienų pralėkėme per 5 šalis, keliautojai suskaičiavo net apie 300 pravažiuotų tunelių.

Visi pasidžiaugėme Provanso gyventojų nepaprastu draugiškumu. Kas rytą sutikti žmonės, išėję nusipirkti donos, daržovių į turgelį, maloniai sveikinosi su mumis… O kur dar didinga gamta aplink: ežerai, kalnai, vijoklinių augalų pavasarinis žydėjimas, kvapai… Tarpais, jei netrukdė rūkas, buvo matyti Monblano kepurė.

Provanse pabuvus norisi ir vėl sugrįžti. Patys prancūzai sako, jog kas buvo Paryžiuje, tai Prancūzijos nematė, nes Prancūzija nėra Paryžius. Prancūziją veikiau atstovauja Provansas.