Raudonoji dykumų rožė: Petra

Autorius: Lina Balsytė | Kelionių manija , 2010, Spalio 20d.

Vienas iš naujųjų pasaulio stebuklų, raudonoji dykumų rožė, Jordanijos pasididžiavimas – taip pagarbiai vadinamas įspūdingas ir daugeliui iš nuotraukų puikiai pažįstamas miestas Petra. Šiandien Petra – archeologinė vietovė, įkūnijusi arabų tautos, nabatėjų, norą savo sostinę paversti pačia gražiausia vieta pasaulyje tiek gyviems, tik mirusiems jos gyventojams.

Petra dar vadinama užmirštuoju miestu, mat ilgą laiką apie šį, tarp dykumos uolų pasislėpusį, nepasiekiamą ir slaptą miestą, pašnibždomis kalbėjo tik vietos beduinai. Petros ištakos – 3 amžius prieš Kristų. Šiandien vienas iš didžiausių turistų traukos objektų tada buvo nabatėjų karalystės sostinė, įkurta vieno iš seniausių prekybos kelių iš Egipto, Sirijos, Pietų Arabijos ir Palestinos, Mesopotamijos kryžkelėje.

Nabatėjų norui gyventi pačiame gražiausiame mieste pasaulyje, talkino ir pati gamta – Petra apsupta nesuvokiamos įvairovės spalvų smiltainio kalvų ir uolų. Netrukus nabatėjai pastebėjo, kad jas tarsi amfiteatras apsupusios aukštos kalvos ir uolos nesudėtingai raižomos, tad pradėjo šventyklas, kapavietes, gyvenamuosius namus, mauzoliejus, takus – visą miestą – raižyti tiesiog pačiose uolose.

 

petra3.jpg

 

Šie raižiniai šiandien kelia didžiausią pagarbą, susižavėjimą ir smalsumą: vaikščiojant po Petrą iš galvos niekaip neišnyksta mintis, kad tokį, žodžiais sunkiai nusakomą, grožį žmonės sukūrė prieš tokią daugybę metų!

 

petra1.jpg

 

Ištaigingos šventyklos, prabangūs karalių, turtingų pirklių, Romos atstovų mauzoliejai – tai bemaž įspūdingiausi Petros statiniai, tapę ikoninėmis, apsilankyti Jordanijoje kviečiančiomis, nuotraukomis.

 

petra4.jpg

 

Iš slapto ir nepasiekiamo, atrastu ir visame pasaulyje žinomu miestu Petra tapo 1812 metais, kai jos griuvėsius atrado šveicarų keliautojas ir tyrinėtojas Johanas Liudvigas Burkhardtas. Apie šį miestą jam, kelionių po Siriją ir Jordaniją metu, papasakojo vietos beduinai. J.L.Burkhardtas buvo pirmasis europietis, patekęs į Petrą. Slaptai savo užrašų knygelėse nupiešęs Petros eskizus, grįžęs į Europą keliautojas aprašė, kokį stebuklą aptikęs. Netrukus į Petrą pradėtos rengti ekspedicijos, o jau 1985 metais šis miestas paskelbtas UNESCO pasaulinio kultūros paveldo objektu.

 

petra6.jpg

 

Dabar kasmet pamatyti miesto, kuris, kaip teigiama, yra toks pat senas, kaip ir pats laikas, apsilanko daugiau nei 300 tūkst. keliautojų iš viso pasaulio.

 

petra2.jpg


 

Lankytinos vietos