Rytinė Garda pakrantė – Peschiera del Garda – Lasize – Bardolino

Autorius: Italija.lt , 2007, Kovo 27d.

Rytinė Garda ežero pakrantė priklauso Veneto regionui. Čia įsikūrę mažučiai, tačiau labai saviti, mieli kurortiniai miesteliai, apie kuriuos norime Jums trumpai papasakoti. Tarpusavyje jie šiek tiek panašūs, visuose daugiau ar mažiau išlikusios senovinės tvirtovės, pilys ar bent jų liekanos, visuose senamiestis įsikūręs pačioje ežero pakrantėje su ilgomis pasivaikščiojimo alėjomis, tačiau visi jie yra ypatingi, turintys išskirtinį „cinkelį“.

Peschiera del Garda įsikūrusi pačiame pietryčiausiame ežero krante, kadaise buvusi viena iš pamatinių Gardos pakrantės gynybinių tvirtovių, kurios sienos ligi šiolei puikiai išsilaikiusios. Tvirtovė pastatyta Minčio upės ištakose suformuotoje saloje, iš visų pusių apsupta vandens ir atitinka taisyklingo penkiakampio formą. Šie sutvirtinimai lėmė daugelio kovų, vykusių po 1400 metų šiaurės Italijoje, sėkmingą baigtį, ypatingą rolę suvaidino karuose prieš Napoleoną. Po šešias savaites trukusio pasipriešinimo, vadovaujant Generolui Rath’ui, 1848 m. pjemoniečiai atkariavo tvirtovę iš austrų ir nuo to laiko Peschierą visada valdė italai. Taip pat Peschiera buvo įžymi kariniu kalėjimu, kuris buvo uždarytas 2002 metais. Dabar vietoje kalėjimo įkurtos kareivinės. Pastaraisiais metais, Peschiera tapo turistų traukos centru, pilnu viešbutukų, kempingų ir rezidencijų. Miestelį lengva pasiekti visomis transporto priemonėmis: traukiniais, automobiliais, autobusais. Peschiera populiari turistų, pamėgusių ilsėtis prie ežero, tarpe. Čia jie gali niekieno netrukdomi mėgautis žvejyba, iškylomis burlaiviais ar jachtomis, grožėtis snieguotų viršukalnių atspindžiais skaidriame vandenyje. Žavingas senamiestis įsikūręs, pačiame buvusios tvirtovės viduryje ir tikrai jo nepavadinsi labai mažu. Gausybė parduotuvėlių, bariukų, restoranėlių ir ledainių vilioja turistus kuo plačiau atverti pinigines.

Pakrante vingiuojantis kelias iš Pescheros veda pro vieną populiariausių šiaurės Italijos pramogų parkų – „Gardaland“, kuriame pilna pramogų visai dienai ir mažiems, ir dideliems. Tačiau šį kartą nesustosime ir keliausime toliau į Lasize, kurio pavadinimas kilęs iš lotyniško žodžio „lacus“ – ežerų kaimelis. Senovėje šioje teritorijoje buvo įsikūrusi primityvi bendruomenė su turgumi. Lasize laikoma pačia seniausia oficialia komuna – bendruomene Italijoje, nes 983 m. imperatorius Ottone, miesteliui suteikė prekybos žuvimi ir tranzito teises, leido kurti gynybinius sutvirtinimus. Čia yra išlikusi viduramžius menanti Šventojo Nicolo bažnyčia, kurios sienas tebepuošia Giotto mokyklos freskos. XIII – XIV a. miesto valdžia atiteko Veronos valdovams Skaligjieriams, kurie čia pastatė labai gražią tvirtovę. Kaip ir Peschieroje, miestelio centrą supa tvirtovės sienos. Po Skaliegjierių miestelį valdė venecijiečiai, buvo okupavęs Nepoleonas, o vėliau austrai. Tik 1866 m. Lasize buvo prijungtas prie Italijos karalystės.

Kai lankėmės miestelyje, turistų čia nebuvo nei kvapo, rodėsi, kad visi įmigę giliu žiemos miegu, laikas sustojo ir viskas sustingo. Mus sužavėjo centrinė aikštė primenanti šachmatų lentą ir mažos kavinukės tyliai prisiglaudusios šalia.

Apžiūrėję visas grožybes, traukiame toliau į Bardolino. Itališko vyno mėgėjai turėtų būti girdėję šį pavadinimą, nes miestelį visame pasaulyje garsina puikus vynas, gaminamas apylinkėse. Čia vyndarystės istorija siekia net bronzos amžių. Germaniškas miestelio pavadinimas greičiausiai yra kilęs nuo karaliaus Aksulet‘aus dukters ir Mantus‘o, Matuvos įkūrėjo, anūkės Bardal‘os vardo. Šias legendines sąsajas pirmasis aprašė poetas Vergilij‘us, vėliau ši legenda sudomino patį Dante, kuris pasakojimą įtraukė į savo „Dieviškąją komediją“.

Viduramžiais, kai buvo išgyvenamas žemės ūkio produkcijos nuosmukis, Bardolino vyno gamybos technologiją ir tradicijas išsaugojo „San Colombano“ bažnyčios vienuoliai, kurie išgelbėjo jį nuo išnykimo. Iki XIX a. buvo įprasta, kad gaminant vyną, vynuogių misa fermentuodavosi sandariose uolų ertmėse, uždengtose akmens plokštėmis. Šių dienų Bardolino vynas gaminamas maišant skirtingas vynuogių rūšis, kurių kiekviena vaidina atitinkamą vaidmenį. „Corvina“ lemia stiprumą ir spalvą, „Rondinella“ „atsakinga“ už vyno charakteristiką, „Molinara“ suteikią malonų kvapą, o „Negrara“ užtikrina švelnumą ir gaivumą. Šio vyno galėsite nusipirkti visose miestelio krautuvėlėse ar apylinkėse įsikūrusiose „vynotekose“ – tiesiai iš gaminančios šeimos rūsio. Taip pat verta aplankyti vyno ir alyvuogių muziejus, kur visas gamybos procesas bus pademonstruotas vaizdžiai.

Kelias veda ir toliau, tarkim į Gardą, kuri vadinasi taip pat kaip ir ežeras. Čia galima pasivaikščioti labai gražiai prižiūrėta, vaizdinga ir gal net šiek tiek Nidą primenančia pakrante.

Visiems susiviliojusiems mūsų aprašyta kelione, „lauknešėliui įdedame“ keletą naudingų patarimų. Geriausia į šią iškyla leistis automobiliu, dviračių gerbėjams irgi nebus sunku apžiūrėti apylinkes. Vasaros sezonu, miesteliuose įdomu aplankyti vietinį turgų. Pirmadienį – Peschieroje, Trečiadienį – Lasize, Ketvirtadienį – Bardolino. Čia galite įsigyti suvenyrų, paplūdimio reikmenų, drabužių, papuošalų, indų, maisto produktų. Taip pat būtinai paragaukite ledų, nuo pasirinkimo ir spalvų akys raibsta, o skonis nepakartojamas. Jus greičiausiai suvilios kuri nors simpatiška kavinukė, kuri jau ne pirmus metus laukia turistų, todėl jei nemokate italų kalbos, nesijaudinkite, nes meniu tikrai bus parašytas keliomis kalbomis (vokiečių, anglų). Garda ežeras garsėja savo jūros gėrybėmis, todėl gurmanai galės trinti rankas. Taip pat nepamirškite, jog vasaros sezonu čia gausu turistų, ypač vokiečių, kuriems tik per Alpes reikia „peršokti“, todėl jei sugalvosite apsistoti ilgesniam laikui, nakvyne pasirūpinkite iš anksto. Viešbučių kainos įvairios, nuo 60 Eur iki…, taip pat visa Gardos pakrantė nusėta kempingais, todėl jei turite palapinę ir miegmaišį, galite bandyti laimę viename iš jų. Čia kainos kur kas žemesnės, vieta palapinei ir automobiliui apie 10 Eur, vienam žmogui apie 15 Eur.

Sėkmės!

Lankytinos vietos
Kelionių idėjos