Saulėtoji Katalonija

Autorius: Kelionių manija , 2010, Balandžio 06d.

Katalonija – Iberijos pusiasalio šiaurės rytuose esantis Ispanijos regionas, turintis autonomiją ir savo parlamentą. Keliautojus į šį kraštą traukia vaizdingos uolėtos pakrantės, istoriniai miestai ir savitas kultūrinis palikimas. O gyvybingoji Katalonijos sostinė Barselona per keletą dešimtmečių išaugo į vieną populiariausių lankytinų miestų Europoje.


Barselona


Savita atmosfera ir energija spinduliuojanti Katalonijos sostinė – turistų pamėgtas miestas. Barselona lankytojus vilioja ne tik originaliais Antonio Gaudi kūriniais, kurių dėka miestas pateko į pasaulio architektūros žemėlapį. Gyvenimas čia verda ištisą parą ir norint tą pajusti visai nebūtina užsukti į mimų, muzikantų, dailininkų ir turistų pamėgtą La Ramblas gatvę, kuri pelnytai tituluojama viena garsiausių gatvių Ispanijoje.

Barri Gotic kvartale atgyja viduramžių dvasia, Montijuic kvartalas vilioja muziejais, o garsiojo architekto Antonio Gaudi suprojektuotas Park Guell sužadina vaizduotę. Barselonos simboliu tapusi Sagrada Familia bažnyčia stebina įmantriomis ir neįprastomis formomis.

Tačiau mėgaujantis liberalia atmosfera patartina neprarasti budrumo: Barselona garsėja kaip kišenvagių sostinė. Be to, patartina savo laiką planuoti atsižvelgiant į tai, jog norint patekti į miesto įžymybes, dažnai kur teks atstovėti milžiniškas eiles.

Vis dėlto, kaip ir kiekviename dideliame mieste, taip ir Barselonoje tikrosios Katalonijos ir jos savitumo nepajausi, tam reiktų ištrūkti už miesto ribų.

barselona.jpg

 


Montserato didybė


Viena populiariausių vienos dienos išvykų iš Barselonos – Montserato vienuolynas, esantis už 1,5 val. kelio traukiniu nuo miesto. Vienuolynas įsikūręs įspūdingame kalnų masyve, kurio pavadinimas išvertus į lietuvių kalbą reiškia „dantytasis, nelygus kalnas“. Aukščiausia kalnyno viršūnė iškilusi 1236 m.

Montserato kalnynas – puiki vieta žygiams į kalnus. Norint išbandyti jėgas siūloma rinktis įvairaus sudėtingumo specialiai įrengtus žygeivių takus. Netgi nebūtina pėsčiomis kilti į kalną – pakelia funikulierius. O leidžiantis pėsčiomis vaizdingu tarpekliu galima iki valios grožėtis kvapą gniaužiančiais apylinkių vaizdais.

Montseratas laikomas švenčiausia Katalonijos vieta, mat šiuose kalnuose IX a. apsireiškė Mergelė Marija. Stebuklo vietoje buvo rasta Juodoji Montserato mergelės skulptūra, vėliau – pastatyta koplyčia, o XI a. įkurtas benediktinų vienuolynas.

Viena svarbiausių Montserato vienuolyno vertybių – didžiulė biblioteka. Taipogi vienuolyną garsina berniukų choras, kuris buvo įsteigtas XIII a. ir laikomas vienu seniausių Europoje. Vidudienio mišių metu galima pasiklausyti šio choro atliekamų giesmių.

 

montserato-vienuolynas.jpg


Istoriniai miestai


Figueres garsus čia esančiu Salvadoro Dali teatru-muziejumi, kuriame eksponuojami ekscentriškojo dailininko, gimusio šiame miestelyje, darbai. Neįprasta siurrealistinė muziejaus aplinka vienus žavi, kitiems gi išlieka neįminta mįsle.

Romėnų laikais Katalonijos sostinė buvo įsikūrusi Taragonos mieste, esančiame į pietus nuo Barselonos, Viduržemio jūros pakrantėje. Mieste išlikę nemažai romėnų laikus menančių paminklų (amfiteatras, miesto sienos), o Archeologijos muziejuje eksponuojami įvairūs romėnų laikų radiniai.

Romėnų įkurtos Žironos senamiestis, apjuostas viduramžių siena, kviečia paklaidžioti jaukiu siaurų gatvelių labirintu, aplankyti gotikinę katedrą bei arabų įkurtą pirtį (Banys Arabs). Einant aplink senamiestį įrengtu Archeologiniu keliu (Passeig Arqueologic) galima išvysti dar romėnų laikais statytas miesto sienas bei įtvirtinimus.

Lleida garsi mieste esančiais XII a. maurų tvirtovės griuvėsiais. O į vakarus nuo Barselonos esantis viduramžiais statytas Pobleto vienuolynas (Monestir de Poblet) kadaise buvo vienas iš svarbiausių cistersų vienuolynų regione.


Kontrastingos pakrantės ir paplūdimiai


Viduržemio jūros pakrante beveik 600 km nusidriekę paplūdimiai – neatskiriama Katalonijos dalis. Poilsiautojams gerai žinomi Costa Brava („Laukinis krantas“) ir Costa Dorada („Aukso krantas“).

„Laukinio kranto“ pavadinimas siejamas su stačiomis, sunkiai prieinamomis pakrantės uolomis, neriančioms į jūros bangas. Smėlėtų paplūdimių čia praktiškai nėra, tačiau romantikos mėgėjus vilioja jaukūs miestukai, įsikūrę uolų apsupty, skardžiuose.

Vienas iš charizmatiškų miestelių – Cadaques, kuris įkvėpė ne vieną žymų kūrėją, tame tarpe ir Dali, Picasso, Miro ir kt. Virš kurorto kyla barokinė Santa Maria bažnyčia. Miestelyje galima užsukti į namą, kuriame kasmet 6 mėnesius gyvendavo Salvarodas Dali – paprastame žvejų namelyje dabar įrengta ekspozicija.

Tuo tarpu „Aukso kranto“, besidriekiantis į pietus nuo Barselonos, pavadinimas prigijo dėl puikių aukso spalvos smėlio pakrančių, kurias itin pamėgo poilsiautojai.

 

kosta-brava.jpg

 


Valgymo tradicijos ir gyvenimo būdas


Katalonijoje nėra populiaru valgyti namie, mat šio krašto gyventojams valgymas visų pirma yra bendravimas. Pavyzdžiui, soti vakarienė paprastai trunka kelias valandas. Dažnai vakarieniaujama restoranuose, užeigose, o mažesnių miestukų gyventojai vakarus neretai leidžia tiesiog į gatvę išsinešę kėdes ir su kaimynais užkandžiaudami bei aptarinėdami dienos naujienas.

Katalonų virtuvėje karaliauja jūros gėrybės – kalmarai, krevetės, omarai, midijos, žuvies patiekalai. Pagrindiniai produktai, naudojami ruošti patiekalams, yra alyvuogių aliejus, česnakai, pomidorų padažas.

Katalonijoje tikrai yra ką veikti gurmanams: čia galima aplankyti daugybę vyno rūsių, sūrio gamybos fabrikų, žymių restoranų.

Katalonija taipogi garsi tradiciniais turgeliais, kurių prekystaliai, rodos, lūžta nuo įvairiausių gėrybių: vaisių, daržovių, šviežios žuvies.

Katalonų, kaip ir ispanų, gyvenimas neatsiejamas nuo fiestų. Apsilankius šiame krašte, supranti, jog pramogos ir linksmybės čia užgožia kasdieninius rūpesčius ir problemas.

 

baneris Barselona-1.jpg

 

Taip pat skaitykite:

10 nemokamų dalykų Ispanijos miestuose


 

Kelionių idėjos