Šiaurės keliu: vaizdingieji Norvegijos maršrutai

Autorius: Kelionių manija , 2010, Birželio 29d.

Šalis, kurios pavadinimas išvertus į lietuvių kalbą reiškia „šiaurės kelias“, beveik nepalieka abejingų. Norvegijos fiordų labirintai, kalnai, pulsuojantys nepailstančiais kriokliais ir upeliais, melsvi ledynų liežuviai, mėnulio paviršių primenantys kraštovaizdžiai vilioja keliautojus.

Po Norvegiją patogu keliauti automobiliu – ne tik stebėti besikeičiantį peizažą, bet ir susikrauti visus stovyklavimo reikmenis. Pateikiame keletą maršrutų, kuriuos vertėtų išbandyti.


Hardangerio nacionalinis turistų maršrutas

Kelias, pažymėtas 7-uoju numeriu, driekiasi tarp dviejų didžiausių Norvegijos miestų – Oslo ir Bergeno. Šis maršrutas eina pro Handargervidda nacionalinį parką, įkurtą vienoje didžiausių Europos plynaukščių, kuri primena mėnulio paviršių – akmenuotos lygumos ir kalvos, paįvairintos skurdžios augalijos. Vaizdingasis kelias vingiuoja šalia fiordų, krioklių, iš kurių įspūdingiausias – Voringfossen, esantis ties Eidfjordu. Maršruto ilgis – beveik 500 km, tačiau nesitikėkite jį įveikti per 5-6 valandas. Čia ne Vokietijos greitkelis. Kai kuriose vietose kelias toks siauras, kad tenka kone sustoti norint prasilenkti su priešpriešai atvažiuojančiu automobiliu, be to, kelis kartus teks keltis keltu.


Trolių laiptai

Trolių laiptai (Trollstigen) – tai kalnų kelias, prasidedantis netoli Andalsnes miestelio ir įspūdingais serpantinais vedantis link Norddalsfjorden. Trolių laiptai yra viena iš labiausiai keliautojų pamėgtų vietovių Norvegijoje. Norint įveikti šiuos 11 vingių ir užkilti į Stigrora kalno viršų reikalingi geri vairavimo įgūdžiai. Tik neskubėkite į viršų – pakeliui sustokite specialiai įrengtose aikštelėse pasigrožėti kalnų didybe ir almančiu Stigfossen kriokliu. Trollstigen kelias (RV 63) uždaromas žiemos metu, paprastai nuo spalio iki gegužės mėnesio.


Pakrantės kelias

Kelias, pažymėtas 17-uoju numeriu ir vadinamas Kystriksveien, arba Pakrantės keliu, prasideda ties į šiaurę nuo Trondheimo esančiu Steinkjer ir vingiuoja palei pakrantę iki Bodo. Važiuojant šiuo beveik 700 km besidriekiančiu maršrutu ne kartą teks keltis keltu per visą pakrantę išraižiusius fiordus, kirsti virš fiordų pakibusius tiltus. Dalis kelio driekiasi už Poliarinio rato, tad vasarą čia galėsite džiaugtis baltosiomis naktimis. Ties Pakrantės keliu įrengtos apžvalgos aikštelės, galima išvysti neištirpstančių ledynų, o likus keliasdešimčiai kilometrų iki Bodo aplankykite didžiausią pasaulyje Saltstraumen sūkurį. Kelionės metu verta užsukti į Vega salą, kuri yra saugoma UNESCO, o taip pat antrą pagal dydį ledyną žemyninėje Norvegijoje – Svartiseną.


Kruizas Norvegijos pajūriu

Nenorintys daug vairuoti, tačiau trokštantys pamatyti šiaurinės Norvegijos grožį gali rinktis Hurtigruten maršrutą kruiziniu laivu. Kelionė nuo Bergeno iki šiaurėje esančio Kirkenes ir atgal trunka 11 dienų. Kelionės metu laivas sustoja daugiau nei 30-yje uostų – kai kurie iš šių nuošaliai įsikūrusių miestelių neturi kitokio susisiekimo, tik jūra. Vienas iš pagrindinių šios kelionės tikslų – aplankyti Nordkapą, šiauriausią Europos tašką. Tai uola, iškilusi daugiau nei 300 m virš ledinių Norvegijos jūros bangų. Šioje vietoje saulė nenusileidžia nuo gegužės vidurio iki rugpjūčio pradžios.


Flamo traukinys

Flam geležinkelio linija (Flåmsbana) nutįsusi 20 km per gražiausias Norvegijos vietoves – kalnus, fiordus, apsupta krioklių, upelių ir gilių slėnių. Ši geležinkelio linija yra viena stačiausių pasaulyje ir kasmet pritraukia daugybę turistų. Traukinys pajuda iš Flam stoties, įsikūrusios šalia Aurland fiordo. Važiuojant šiuo maršrutu traukinys trumpam sustoja šalia kvapą gniaužiančio Kjosfossen krioklio, kuris gamina elektros energiją visai Flam geležinkelio linijai.


Atlanto kelias

Nors ir palyginti trumpas, tačiau grožiu ne mažiau įspūdingas Atlanto kelias vingiuoja nuo Molde iki Kristiansund. Šis kelias tarsi šokinėja nuo salos iki salos aštuoniais įspūdingais tiltais. Kai kas čia atvyksta audros metu stebėti dūžtančių bangų, o ramiu oru pakrantėje galima išvysti ruonius ar net banginius.

 

Taip pat skaitykite:

Ten, kur gyvena troliai