Soave – vyndarių miestelis

Autorius: Italija.lt , 2008, Rugsėjo 30d.

Jei nuspręstumėte dalį savo atostogų ar kelionės laiko skirti Veronos apylinkėms, mes Jums siūlytume aplankyti Soave. Vertinantiems Itališkus vynus, miestelio pavadinimas gali būti girdėtas. Nors tai jau senas, ligi šiol apsuptas viduramžių pilies sienų miestelis, įsikūręs Lessini kalvų papėdėje, ir nutolęs vos 20 kilometrų nuo Veronos. X a. rašytiniuose šaltiniuose minima galinga 24 bokštų siena, sauganti gyvenvietę ir jos valdovų pilį. Gražiausia, kad pilis ir siena išliko iki šių dienų ir kiekvienas norintis, gali ja pasigrožėti iš vidaus ir iš išorės. Kaip ir visi Veroną supantys miesteliai, taip ir Soave priklausė Veronos, o po to Venecijos įtakos zonoms.

Ilgainiu gyvenvietė išsiplėtė už sienos ribų ir išsikerojo aplinkinėse kalvose. Nuo antikos laikų šis kraštas garsėja vynuogynų kultivacija ir vyno gamintojais. Jau romėnų laikais amforose gabendavo šį vyną Dunojaus ir Reino upėmis. Ilgainiui ir vienuoliai tapo neatskiriama vyndarių „kasta“, saugodami vyno gamybos paslaptis. X a., po barbabų siautėjimų sukelto nuosmukio, vynuogynai vėl atgimė. Didikai čia statydavosi savo pilis ir vilas, apsodindami didžiąją dalį žemės vynuogynais. Soave baltasis vynas gaminamas iš Garganega ir Trebbiano vynuogių ir pasižymi švelniu migdolų bei baltažiedžių gėlių aromatu. Suklestėjus industrializacijai ir komunikacijai, šis vynas tapo žinomas daugelyje šalių.

Apžiūrėjus miestėlį ir aplankius didingą jo pilį, siūlytume paklaidžioti aplinkiniais keliukais, vadinamais „Strada di vini“ ir pasimėgauti aplinkiniais peizažais. Galbūt pasitaikys proga užsukti į tikrą vynuogyną, susipažinti su šeimininku ir pasivaišinti jo gaminamu vynu, kurio, žinoma, galėsite ir įsigyti.