Starkus: Kinijoje teko ragauti skrudintų skorpionų ir žąsies kraujo sriubos

Autorius: Astra Petkūnaitė | Alfa.lt , 2010, Balandžio 21d.

Martynas Starkus ir Vytaras Radzevičius vos prieš kelias dienas grįžo iš egzotiškos kelionės po Kiniją. Keliautojai susipažino ne tik su garsiai kalbančiais kiniečiais, bet ir paragavo egzotiškų patiekalų bei iš arti pamatė tikrą kiniečių gyvenimą.

Kodėl pasirinkote Kiniją ir kiek laiko truko pasiruošimas?

Dažniausiai mūsų maršrutus lemia aplinkybės – trukmė, finansinės galimybės, dokumentų tvarkymo laikas, maršruto sudėtingumas ir pan. Tad ir šis atvejis buvo ne išimtis. Taip susiklostė, kad ruošėmės vienai kelionei, o išvykom į kitą. (Praėjusių metų rudenį svaigome visai apie kitą žemyną, kitą maršrutą. Daug ilgesnį, žymiai sudėtingesnį ir, be abejo, brangesnį. Bet taip jau nutinka, kad pastaruoju metu pasaulyje populiari frazė apie vienas užsidarančias ir kitas atsiveriančias duris, kalė durų rankena tiesiai į saulės rezginį. Ir štai jums – Kinija – ištrauka iš dienoraščio „Pagaminta Kinijoje“).

Kinija turi kitokias taisykles, nei mes, išpaikinti gyvenimo be sienų Europoje, tad natūralu, kad pasiruošimas užtruko. Tačiau tai davė ir savų rezultatų: buvome gerai pasiruošę, o priimančioji šalis suprato, ką mes kuriame, ko siekiame.

Kokius tikslus ir planus išsikėlėte prieš vykdami į Kiniją ir kiek iš jų pavyko įgyvendinti?

Kaip visada, mūsų tikslas yra senu automobiliu apvažiuoti kiek galima didesnę šalies, kurioje lankomės, teritoriją, pažinti žmones ir pabuvoti kiek netradicinėse keliautojams vietose. Taip nutiko ir šį kartą. O planų mes ypatingų niekada nesudarom – mažiau nesklandumų juos keičiant. O taip nutinka visuomet. Ir kiekvieną kartą – kitaip. (Šypsosi.)

Kaip ir kiekviena kelionė, ši turbūt turėjo įvairių didesnių ar mažesnių nesklandumų?

Nesklandumai buitiniai ir susiję tik su tarpusavio nesusikalbėjimu. Tačiau tokiais atvejais dažniausiai šypsenos ir geranoriškumas iš abiejų pusių viską sutvarko. Kinai turi labai neblogą humoro jausmą ir moka pasijuokti iš savęs. Bet tuo pat metu labai stengiasi, kad atvykusieji pamatytų tik visą, kas pas juos geriausia, naujausia. Negali smerkt. Juk ir mes savo svečius iš kitur vežam ne į Šnipiškes, o į Trakus. (Juokiasi.)

Koks buvo kelionės maršrutas?

Sausai statistiškai jis atrodo taip: Pekinas – Šansi provincija – Šaansi provincija (Sianas) – Henan provincija – Anhui provincija (Huangšanas) – Džangsi provincija – Šanchajus – Sudžou – Džiangsu provincija (Usis) – Šandong provincija (Ciufu) – Hebei provincija (Botu) – Pekinas. Plius dar beveik savaitė Honkonge, į kur nusigavome lėktuvu.

Kokį įspūdį paliko Kinija ir jos gyventojai? Ar kelionės metu buvo sulaužyti kokie nors stereptipai apie kiniečius ir Kiniją?

Kinai – darbštūs, atkaklūs, svetingi ir draugiški savo šalies patriotai. Jų labai daug, gal dėl to jie labai garsūs: tarpusavyje ramiai bendraudami du kinai nustelbtų „Ąžuoliuko“ chorą pilna sudėtimi. (Juokiasi.) Raudonus partijos transparantus pakeitė reklamos su garsiausiais pasaulio prekių ženklais, žmonės turi darbo, ekonomika, bent jau oficialiai teigiama – kyla. Miestuose labai švaru, tačiau oras – sunkus.

Kaip ir kiekvienas kraštas, Kinija (ar jos gyventojai) turbūt turėjo kažkokių keistenybių ar savitumų, su kuriais teko susidurti? Gal teko ragauti kokių ypatingų ir netradicinių patiekalų?

Prie kai kurių keistenybių priprantama lengvai – garsiai siurbti ar čepsėti, mesti kaulus ar kitką, kas nesuvalgoma, tiesiai priešais save ant staltiesės. Jokio vargo priprast. Kiek sunkiau su eismu, kuris didmiesčiuose labai sudėtingas, gatvę pereiti reikia apšaudomo kiškio veterano įgūdžių. O dėl patiekalų… Bandėm daug ką. Nuo skrudintų skorpionų ir gyvų krevečių iki troškintos asilienos ir žąsies kraujo sriubos. Keisčiausia, kad nors visa tai mūsų pilvams iš pradžių ypatingo apetito nekėlė, vis tik viskas buvo nuostabu. Tik štai gyvatės mėsą teko ilgiau pavirškint.

Ar teko sutikti lietuvių?

Taip. Honkonge sutikom Vandą, kuri ten studijuoja tarptautinėje mokykloje, buvom ten svečiuose. Šanchajuje pasimatėm su aktore-rašytoja Egle Aukštikalnyte-Hansen. Ji kurį laiką buvo tapusi mūsų gide po senąją miesto dalį. Mūsiškių gi, kaip žvirblių – visur. (Šypsosi.)

Ar jau galvojate apie naują kelionę?

Žinoma. Apie kelionę į „Metallica“ koncertą! (Kvatoja).

 

Taip pat skaitykite:

10 neatskleistų pasaulio paslapčių

Alfa.lt logo1-1.gif