Stovėjimo bilietų eilėje kultūra: Vimbldonas

Autorius: Lina Balsytė | Kelionių manija , 2010, Liepos 07d.

Vilnietė Julija Lisovskaja ant savo automobilio galėtų užsiklijuoti lipduką, su anglišku užrašu „I've queued for the 2010 championships“ (Stovėjau eilėje dėl 2010 m. čempionato) – mergina buvo viena iš tūkstančių žmonių, dėl savo svajonės pamatyti prestižinio Vimbldono teniso turnyro rungtynes kantriai kelias valandas stovėjusi eilėje. Pasak jos, ši patirtis – neatskiriama Vimbldono turnyno dalis, turinti savo atskiras tradicijas ir pasižyminti ypatinga kultūra.

Julija pasakojo lėktuvo bilietą į Londoną nusipirkusi likus trim mėnesiams iki kelionės ir tuomet apie vasarą Londone vykstantį vieną iš prestižiškiausių pasaulio teniso turnyrų negalvojusi. Tačiau likus savaitei iki kelionės, mergina nusprendė išbandyti sėkmę ir pasidomėti galimybe sudalyvauti minėtame turnyre.

„Iš pradžių informacijos ieškojau internetiniame turnyno tinklalpyje, bet ten viskas surašyta pakankamai formaliai. T.y., parašyta, kad bilietai neperparduodami ir kad norėdamas juos įsigyti turi arba dalyvauji loterijoje, arba atvykti į vietą ir stovėti eilėje. Paskambinau į Londoną pasiklausti, kokia galimybė bilietą įsigyti turnyro dieną, tačiau man tepasiūlė atvažiuoti, atsistoti į eilę ir tikėtis, kad bilietą gauti pavyks“, – kelioniumanija.lt sakė Julija.

 

Išankstiniai bilietai – sėkmė loterijoje

Bilietus į kiekvienais metais birželio pabaigoje–liepos pradžioje vykstantį Vimbldono teniso turnyrą galima įsigyti dviem būdais – iš anksto, arba turnyro dieną. Išankstinis bilietų įsigijimas jau nuo 1924 metų vyksta visuomenės loterijos (angl. Public Ballout) būdu. Taip parduodama didžioji dalis Vimbldono Centrinio ir Pirmojo bei Antrojo korto bilietų. Dalyvavimas šioje loterijoje pats savaime nereiškia, kad 100 proc. galėsi nusipirkti bilietą į turnyrą. Jis tik suteikia galimybę atsistoti į žmonių, taip pat norinčių žiūrovo teisėmis sudalyvauti teniso rungtynėse, eilę.

Užsiregistravusius laiminguosius atsitiktiniu būdu atrenka kompiuteris. Bilietų negalima pageidauti kuriai nors konkrečiai dienai ar konkrečiam kortui, nes siūlomą dieną ir kortą taip pat parenka kompiuteris atsitiktine tvarka. Registruotis į šią loteriją žmonės iš viso pasaulio gali pradėti rugpjūčio 1 d., o tai padaryti norintis asmuo turi turnyro organizatoriams nurodytu adresu išsiųsti sau pačiam adresuotą tuščią voką su pašto ženklu. Gavę jį, organizatoriai žmogui išsiunčia registracijos formą.

Užpildęs gautą formą žmogus ją iki gruodžio 31 d. turi išsiųsti organizatoriams – tik tuomet jis yra įtraukiamas į loteriją. Laimingųjų traukimas prasideda sausio mėnesį ir pasibaigia likus vos savaitei iki turnyro pradžios. Paštu gavę patvirtinimą, kad laimėjo loterijoje ir gavo teisę įsigyti du bilietus į Vimbldono teniso turnyną, susimokėti už bilietą žmonės gali internetu.

Organizatoriai negalėjimą leisti žmonėms užpildyti registracijos formos internete ir taip supaprastinti viso proceso grindžia techniniais dalykais.

 

Varžybų dienomis – po 6500 bilietų

Vimbldono teniso turnyras – vienas iš vos kelių svarbiausių Didžiosios Britanijos sporto įvykių, į kuriuos įsigyti vienus iš geriausių bilietų galima ir pačią varžybų dieną. Tam rezervuota apie 500 Centrinio (išskyrus paskutines keturias dienas) ir Pirmojo bei Antrojo kortų bilietų.

Į visus kitus kortus kasdien galima įsigyti dar apie 6000 bilietų. Šis skaičius varijuoja, priklausomai nuo to, kiek žmonių jau yra šiuose kortuose, nuo kortų, kuriuose žaidžiama, skaičiaus ir oro sąlygų.

Turnyro organizatoriai atkreipia dėmesį, kad visi bilietai, išskyrus specialiai pažymėtus, yra neperparduodami, neperduodami ir nereklamuojami pardavimui nei internete, nei laikraščiuose, nei kur nors kitur. Pasak organizatorių, bilietus perpirkę asmenys teisės patekti į Vimbldono turnyrą neįgyja. 

 

Bilietų eilėje laukia ir palapinėse

Vimbldono teniso turnyro organizatoriai savo oficialiame tinklalapyje rašo, kad žmonėms, norintiems varžybų dieną įsigyti bilietus į turnyro varžybas, vykstančias ne trijuose pagrindiniuose kortuose, eilėje tenka laukti kelias valandas. Tuo tarpu norintiems teniso dvikovas stebėti Centriniame, Pirmajame ar Antrajame kortuose, laukti eilėje gali tekti ir pernakt. Taip elgiasi žmonės, siekiantys padidinti savo galimybes gauti bilietus. Šiuo tikslu Vimbldono parke sukurta atskira vieta, kurioje įrengta teniso fanų buitį palengvinanti infrastruktūra: specialus apšvietimas, modernūs tualetai ir pan. Be to, „stovyklautojų“ patogumui parke tiekiamas maistas ir gėrimai.

Nakvojančius per naktį, apie 6 val. ryto pažadina prižiūrėtojai, kurie paprašo supakuoti visą stovyklavimo įrangą, patraukti automobilius į automobilių stovėjimo aikštelę ir suformuoti eilę, kad ryte pasirodę kiti žmonės žinotų kur atsistoti.

Apie 7:30 val. prižiūrėtojai išduoda eilės numerius, kurie pradedami dalinti esantiems eilės pradžioje. Šių eilės bilietų skaičius atitinka tą dieną laisvų bilietų skaičių. Tik turėdamas eilės bilietą žmogus gali įsigyti bilietą į Vimbldono rungtynes.

 

Atvyksta pasiruošę

Apie 8 val. ryto į Vimbldono parką atvykusi Julija eilėje stovėjo apie keturias su puse valandos. „Į Vimbldoną atvykau apie 8 val. ryto ir jau gavau eilės bilietą, kurio numeris buvo 6634. Prieš mane stovėjo daug žmonių, po manęs taip pat nusidriekė ilga eilė. Gavęs eilės bilietą tiesiog stovi eilėje ir kartu su visais iš lėto judi į priekį. Tuo metu dirba specialūs garbės prižiūrėtojai, stebintys, kad visi laikytųsi tvarkos, pasakantys, kur reikia atsistoti ir pan.“, – pasakojo vilnietė.

  

Mergina sakė buvusi nustebinta, kaip pasiruošę žmonės laukė eilėje: atsivežė pikniko krepšius, šampano, vyno, sumuštinių ir net tokių dalykų kaip skėčiai nuo saulės, apsauginiai kremai, kamuoliai, dekiai ir pan. „Žmonės žinojo, kad reikės ilgai laukti ir tam tikrai buvo pasiruošę“, – prisiminimais dalinosi Julija .

Kadangi stovint eilėje bilietus įsigyti galima tik tą dieną vykstančiom teniso varžyboms, vilnietė pasakojo, kad apie 12 val. į eilę atsistoję žmonės į kortus geriausiu atveju pateko apie 17 val.


 

Stovėjimo eilėje elgesio taisyklės

Pasak Julijos, atsistojus į eilę kartu su eilės bilietu jai buvo įteiktas ir stovėjimo eilėje „Elgesio kodas“, kuriame – prašymas laikytis įvairių taisyklių. Minėtame elgesio taisyklių rinkinyje pabrėžiama, kad eilėje žmogus stovi tik tuomet, kai atėjęs prisijungia prie eilės galo ir savo vietoje pasilieka tol, kol įsigija bilietą kasose.

Savo vietos eilėje žmogus negali rezervuoti palikdamas joje sau atstovaujantį kokį nors daiktą, jis privalo pats asmeniškai visą laiką stovėti eilėje ir turėti galiojantį, sunumeruotą eilės bilietą, su nurodyta data. Be to, eilėje stovintis asmuo negali rezervuoti vietos kitam žmogui: teisę įsigyti bilietą gauna tik asmeniškai eilėje stovintis žmogus. Tiesa, numatytos ir tam tikros išimtys. Kaip antai – galima pasaugoti vietą žmogaus, nubėgusio iki tualeto ar nusipirkti maisto ir pan. Tačiau stovėjimo eilėje „Elgesio kode“ pažymima, kad prieš tai padarydamas žmogus turėtų susitarti su eilės kaimynais bei suderinti su prižiūrėtoju.

Į eilę atsistojusiems žmonėms pabrėžiama, kad bet koks bandymas sukčiauti ir bent per kelias vietas „peršokti“ eilę yra nepriimtinas ir nebus toleruojamas bei gali pasibaigti eilės bilieto atėmimu. Žmonės raginami be priežiūros nepalikti rankinių ir kitų daiktų – saugumo sumetimais policijos pareigūnai tokius daiktus pašalina ir sunaikina. Stovint eilėje draudžiama rengti barbekiu ar kurti laužus, taip pat – piktnaudžiauti alkoholiu. Pastaruoju atveju renginio organizatoriai taip pat pasilieka teisę atimti eilės bilietą.

Norintys dar naktį atsistoti į bilietų eilę, nakvoti gali palapinėse, talpinančiose ne daugiau nei du asmenis.

 

Žaidžia ant žolės

Paklausta, kokį įspūdį paliko Vimbldono turnyras, Julija sakė, kad dalyvavimas jame buvo išskirtinė patirtis vien dėl to, kad tai seniausias ir prestižiškiausias teniso čempionatas, esantis vienas iš keturių „Didžiojo kirčio“ turnyrų.  Mergina pasakojo, kad tai vienintelis teniso turnyras, kuriame žaidžiama ant žolės.

„Labai maloniai nustebino ir personalas, žmonės runtynėse padavinėję kamuoliukus ir pan. – jie viską atliko itin profesionaliai, buvo aprengti dizainerio Ralph Lauren kurtais drabužiais – šis dizaineris yra Vimbldono turnyro dizaineris“, – įspūdžiais dalinosi Julija.

Be to, gavusi gerą vietą Antrajame korte, mergina teigė galėjusi mėgautis puikiu žaidimu, kurioje Lietuvoje kol kas dar nepamatysi. Julija turėjo galimybę matyti ir Feliciano Lopezo, kuriam pralaimėjo šiais metais Vimbldono turnyre žaidęs Ričardas Berankis.

 

Nuotraukos – Julijos Lisovskajos

baneris-Londonas.jpg

Lankytinos vietos