Top 10: kultūrinės „salelės“ svetimose valstybėse

Autorius: Alfa.lt , 2009, Rugpjūčio 27d.

Kone kiekvienas istorinis konfliktas baigiasi valstybių, genčių ir net civilizacijų teritorinių ribų kitimu. Kartais etninės, socialinės ir kultūrinės grupuotės išnyksta, o kartais persikrausto arba atskyla nuo pagrindinės dalies ir įsikuria svetimose valstybėse. Jų bendruomenės laikosi savo tradicijų, bent dalinai ignoruoja likusioje valstybės dalyje galiojančią santvarką ir svetimuose miestuose gyvena tarsi savame pasaulyje.

Kai kurios yra savarankiškos, o kitos priklauso nuo didžiojo miesto už kultūrinės „salelės“ ribų. AskMen.com pristato dešimt įdomiausių ir svarbiausių kultūrinių „salelių“ pavyzdžių.

10. Christiania, Danija

Tai ne tiek etninė, kiek kultūrinė 85 arų „salelė“ Kopenhagos centre, kurioje maža 850 žmonių bendruomenė sukūrė sąlyginai save valdantį „laisvąjį miestą“. Bendruomenė gyvuoja nuo pat 1971 m. ir yra tarsi oazė narkomanams, kurie, anot įkūrėjo, „yra per silpni dalyvauti gyvenimo lenktynėse“. Vieši reikalai sprendžiami tik su visų bendruomenės narių sutikimu ir kiekvienas narys yra atsakingas už bendruomenės gerovę. Nepaisant to, kad Danijos valdžia 2004 metais uždraudė prekiauti narkotikais, miestelyje vis dar klesti marihuanos prekyba.

9. Italų Sao Paolo, Brazilija

Nors mažai žinoma, italų bendruomenė Sao Paulo mieste yra iš tiesų milžiniška. Brazilijoje iš viso yra 25 mln. italų kilmės gyventojų, iš kurių net šeši mln. gyvena Sao Paolo centre. Į Braziliją jie atvyko uždarbiauti kavos plantacijose ir, nepaisant baisių darbo ir gyvenimo sąlygų, jie integravosi į visus visuomenės sluoksnius ir į vietinę kultūrą įskiepijo dalį savosios. Jų kultūrinio indėlio pavyzdys ― mieste švenčiamas Šv. Vito, italų šventojo, festivalis.

8. Mažoji Indija, Singapūras

Mažoji Indija yra Singapūro indų bendruomenės centras. Čia indus, kaip darbo jėgą, atvežė Singapūrą įkūręs britų kolonistas Seras Stamfordas Raffles‘as. Nors Mažosios Indijos miestelis iškilo vietoje senos indų kalinių gyvenvietės, indai nebuvo ypatingai persekiojami. Dėl šios priežasties jie galėjo laisvai puoselėti savo tradicijas, pavertusias Mažąją Indiją unikaliu Singapūro rajonu.

7. Inverneso lenkai, Škotija

Šiaurės Škotijos miestas Ivernesas yra ganėtinai izoliuotoje šalies dalyje, tačiau, nepaisant to, jis yra vienas iš sparčiausiai augančių Europos miestų. Iš dalies ši statistika priklauso nuo įspūdingo vietinės lenkų bendruomenės plėtimosi ― ji sudaro net 10 proc. bendros Invernes populiacijos. Lenkų įtaka tokia didelė, jog taksistams net leidžiama laikyti licenzijos egzaminus lenkų kalba. Šiuo metu svarstoma, ar suteikti lenkų bendruomenei teisę dalyvauti vietiniuose rinkimuose.

6. Aborigenų Redfern rajonas, Sidnėjus

Redferno rajone, Sidnėjaus priemiestyje, yra smulki, tačiau svarbi aborigenų bendruomenė. Šios etninės „salelės“ įkūrimo tikslas buvo padėti aborigenams, kurie yra nepratę gyventi urbanistinėje aplinkoje, prisitaikyti prie gyvenimo mieste. Čia įsikūrė ir „Redfern Aboriginal Corporation“, kuri bendradarbiauja su miesto taryba stengdamasi ištaisyti istorines nuoskriaudas ir išgelbėti aborigenus nuo skurdo.

5. Chinatown, San Franciskas

Manoma, kad tai ― didžiausias kinų miestas už Kinijos ribų. Įkurtas XIX amžiaus šeštame dešimtmetyje, Kalifornijos aukso karštligės apogėjuje, Chinatownas dabar išsiplėtė iki 2,7 kvadratinių kilometrų teritorijos. Spėjama populiacija ― 200 tūkst. kinų. Nors atsiradus bendruomenei, JAV valdžia ja visai nesirūpino, Chinatownas toliau augo. Dabar, didelio turistų susidomėjimo dėka, vietinė ekonomika klesti.

4. Žydų bendruomenė, Niujorkas

Niujorke yra įsikūrusi didžiausia žydų bendruomenė už Izraelio ribų. Maždaug 2 mln. narių turinti bendruomenė iki šiol laikosi stipriai įsikibusi savo papročių ir nacionalinio identiteto, nors dauguma Niujorko žydų nelaiko savęs religingais.

3. Musulmonų bendruomenė, Londonas

Londono musulmonų bendruomenė nėra susitelkusi viename regione, tačiau yra rajonų, kuriuose musulmonai sudaro net 60 proc. bendros populiacijos. Jų įtaka yra iš tiesų įspūdinga: Didžiojoje Britanijoje šiuo metu net diskutuojama, ar verta musulmonų bendruomenėms suteikti tam tikrą savivaldos laipsnį, kad šie galėtų gyventi pagal musulmoniškus įstatymus. Šios diskusijos baigtis neabejotinai nulems valstybės ateitį.

2. Kubiečių Majamis

Majamio kubiečių bendruomenė susidaro iš Kubos pabėgėlių ir tremtinių, tad nenuostabu, kad ši kultūrinė „salelė“ yra smarkiai nusistačiusi prieš Kastro rėžimą. Norėdamas užsitarnauti šios bendruomenės paramą, Billas Clintonas 1996 m. įteisino Helms-Burton aktą, kuris sugriežtino JAV sankcijas prieš Kubą.

1. Vatikanas, Roma

Vatikanas atsidūrė šio dešimtuko viršūnėje vien dėl grynos politinės įtakos ― juk būtų sunku surasti miestą, kurio dydis (mažiau ne vienas kvadratinis kilometras) toks neproporcingas jo pasaulinei reikšmei. Nuo pat seniausių laikų, buvo kariaujama, statoma, plėšiama prieš jį, už jį ir jo vardu (nors, žinoma, ne visada su jo palaiminimu), o jo religiniai nuosprendžiai formavo Vakarų pasaulėvaizdį. Vatikanas yra ne eilinė kultūrinė „salelė“, jis ― kultūrinių „salelių“ kolosas.

Taip pat skaitykite:

Top 10: epinės gyvenimo kelionės

Alfa.lt logo1-1.gif