Trento – saulės "zuikučių" žaismas trijų milžinų vėsoje

Autorius: Italija.lt , 2009, Sausio 08d.

Vaizdingame, ledynmečių epochą menančiame, „Val d'Adige“ slėnyje įsikūręs vienas įspūdingiausių Trentino – Alto Adige regiono miestų ir kartu jo sostinė – Trento. 55 km į pietus nuo Bolzano ir 100 km į šiaurę nuo Veronos esantį Trentą sudaro ne tik miesto centrinė dalis, bet ir į kalnuotus šlaitus lipančios apylinkės: originalios, nepanašios viena į kitą ir saugančios savo identitetą. Miestiečiai vis dar jaučia labai glaudų ryšį su kalnais, ypatingai su „Monte Bondone“ kalnu (kitaip vadinamas „Trento Alpe“), kuris visiems norintiems yra lengvai pasiekiamas.

Įvairūs šaltiniai, pateikia skirtingas miesto vardo kilmės teorijas. Vieni, nurodo, jog romėnai gyvenvietę praminė „Tridentum“, nes jos teritoriją supo trys kalnai. Kiti šaltiniai nurodo daug senesnį vardo atsiradimą, sugalvotą „retų“ genčių, Trento apylinkėse gyvenusių dar prieš mūsų erą. Tačiau gražiausia ir labiausiai paplitusia vardo legenda tapo užrašas: „ Montes argentum mihi dant nomenque Tridentum“, kas reikštų: „Kalnai man davė sidabrą ir vardą Tridentum“.

Manoma, jog gyvenvietę, dar gerokai prieš romėnus pradėjo kurti būtent „retai“, kuriems „Val d'Adige slėnis“, buvo puiki vieta ne tik gynybai, bet ir patogi prekybinė kryžkelė tarp šiaurės ir pietų, sudariusi galimybes kultūriniams mainams tarp „venetų“, „etruskų“ ir „galų“.

I a. pr. Kr. slėnį užkariavo romėnai ir pervadino miestą į „Tridentum“ – kaip jau minėta, pavadinimą įtakojo šalia esantys trys kalnai, savo išvaizda labai primenantys dantis.

Priklausydamas Romos imperijai, „Tridentum“ didino savo karinę ir gynybinę reikšmę, tapdamas tipiniu imperijos miestu, kurį charakterizavo amfiteatras, pirtys ir vandens tiekimo sistema su akvedukais.

Net ir žlugus galingai Romos imperijai, dabartinis Trento, neprarado savo ekonominės reikšmės ir militarinės įtakos zonoje.

VI a. slėnį užkariavo „gotai“, vėliau „longobardai“, „frankai“ ir „bavarai“. Tik VI a. čia įkūrta nepriklausoma kunigaikštystė, ilgainiui praradusi savo savarankiškumą, pasidavusi „longobardų“ įtakai ir Xa. tapusi Šventosios Romos Imperijos dalimi. XI a. čia buvo įkurta vyskupo valdoma Trento kunigaikštystė, sėkmingai gyvavusi 8 amžius, iki Napoleono sukeltų karų.

Maždaug 1200 m. miestas tapo įvairių mineralų, ypatingai sidabro (iš „Monte Calisio“ kalno) išgavimo centru.

1545 – 1562 m. Trento vyko garsusis „Tridento Susirinkimas“, kurį sušaukė Katalikų Bažnyčia apsvarstyti reformų, kurios paskatintų atskilusias tikinčiųjų grupes, ypač vokiečių protestantus, sugrįžti į bažnyčios prieglobstį.

1816 m. Trentas prijungtas prie Habsburgų monarchijos ir XIX a. išgyveno tikrą pertvarkų epochą: nutiesiamas geležinkelis, pakeičiama upės Adige vaga.

Nuo XIX a. pabaigos mieste ir jo apylinkėse, vis labiau augo priešprieša tarp dviejų nacionalistinių judėjimų, kurių vienas, matė Trento Italijos sudėtyje, o kitas, kaip nepriklausomą vokišką sritį.

Net ir dabar Trentino – Alto Adige regione kalbama dvejomis kalbomis: italų ir vokiečių.

Politinių ir etninių diskusijų fonas, nei kiek nenustelbia miesto grožio ir jaukumo. Trento didžiuojasi puikia romanine katedra, gausiai dekoruota pilimi, gražiais renesansiniais namais ir daug ką menančiomis gynybinių bokštų liekanomis. O ką jau kalbėti apie kraštovaizdį: lyg miegantys meškinai baltomis nugaromis – Trentą supa nepakartojamo grožio kalnai, nukreipiantys saulės spindulius į slėnį.

Įspūdingas, mielas ir jaukus miesto senamiestis, kurio centre įsikūrusi „San Virgilio“ katedra, XIII a. pastatyta senos „San Vigilio“ bazilikos vietoje ir pavadinta šio miesto globėjo vardu. Katedra stovi senovinėje „Duomo“ aikštėje, kurią kadaise išgrindė romėnai savo pagrindinei turgavietei ar forumui. Romėnišką miesto pavadinimą „Tridento“ primena aikštės viduryje esančio XVIIIa. fontano viršuje stovinti Neptūno figūra, laikanti savo tridantį. Tai vienas svarbiausių to laikmečio. miesto architektūrinių paminklų. Tiesa, dabar miesto svečiai mato tik Neptūno kopiją, mat originalas akylai saugomas savivaldybės pastate.

Net ir praėjus daugiau kaip 2000 metų katedros aikštėje ligi šiol tebevyksta miesto turgūs. Tiesa, dabar romėnus pakeitė atvykėliai iš Kinijos…

Kita, ne mažiau svarbi, o gal ir svarbesnė Trento įžymybė yra „Castello del Buonconsiglio“ pilis, pastatyta XIII a., o vėliau padidinta priestatais. Ji yra dalis miesto gynybinių statinių. Pietinę pilies dalį sudaro nuostabūs „Magno Palazzo“ rūmai (1530), pastatyti miestą valdžiusiems vyskupams. Įmantri puošyba (pvz. Gerolamo Romanino freskos, vaizduojančios vyriškas satyrų ir nimfų figūras) byloja apie didelę prabangą ir ištaigingą gyvenimo būdą. Puikiose salėse, kur dabar yra „Museo Provinciale“ muziejus, eksponuojami paveikslai, keramika, XV a. medžio raižiniai, priešistoriniai etruskų ir romėnų dirbiniai. Gretimo „Torre dell'Aquila“ (Erelio bokšto) freskos (apie 1400 m.) su žaviomis detalėmis vaizduoja visus metų mėnesius.

Mes labai džiaugiamės, jog aplankėme Trento prieškalėdiniu periodu. Iš šurmulingos „Duomo“ aikštės patraukėme ieškoti tikrosios kalėdinės mugės, kurią radome „Piazza Fiera“ (mugės aikštė – liet.). Čia gausybė mielų, kalnų namukus primenančių, prekyviečių siūlė įsigyti pačių įvariausių regione gaminamų produktų. Nuo rankų darbo medžio drožinių, namų apyvokos reikmenų, papuošalų, kalėdinių niekučių iki tradicinių apylinkių patiekalų. Pasidarė akivaizdu, jog esame gerokai nutolę nuo Viduržemio jūros ir priartėję, prie daug vėsesnio klimato zonos, kur labai aiškiai jaučiama germaninės kultūros įtaka.

Paragavę Tėvynę primenančių, riebokų patiekalų, nusprendėme aplankyti dar vieną, tik Kalėdiniu periodu lankomą vietą. Mažoje koplytėlėje, esančioje „San Giovanni Bosco“ gatvėje, išvydome tikrą šedevrą. Pusę bažnytėlės užimanti prakartėlė mums užgniaužė kvapą. Kelių aukštų konstrukcija, imituojanti kalnynus, upes ir krioklius; apšvietimas vaizduojantis dieną keičiančią naktį ir atvirkščiai; judančios pastatų detalės ir skraidantys angelai, saugojo miniatiūrinį Kūdikėlį Jėzų paguldytą ėdžiose. Ir maži ir dideli grūdosi, norėdami iš arčiau pasigrožėti nepakartojamu reginiu, mirgėjo fotoblykstės ir visi aikčiojo iš susižavėjimo.

Kalėdos stebuklų metas ir mes iš Trento parsivežėme krislelį stebuklo, kurį galėjome padėti po savo šventine eglute.