Trumpas Kambodžos dosjė

Autorius: Ingrida Navickaitė | Voyage-Voyage , 2010, Sausio 18d.

Štai kaip Kambodžą pristato kelioninis draugas – „Lonely Planet“ gidas: „Cambodia: a country with a history both inspiring and depressing, an intoxicating place where the future is waiting to be shaped“ – vyrukai ir merginos iš šio kelionių gido visiškai teisūs. Kambodžoje teko lankytis praeitų metų pavasarį, drąsiai sakome, kad tai viena įspūdingiausių Azijos šalių, kurioje teko būti.

Įdomių faktų?

Raštingumas Kambodžoje – 73,6 %, gyvenimo trukmė – 58 metai. Gyventojų – apie 14 milijonų, profesionalių psichiatrų skaičius Kambodžoje – 20. Taip, dvidešimt. Nuliukų nepraleidome.

Remdamiesi savo patirtimi, keliaujantiems į Kambodžą išskyrėme kelis pagrindinius dalykus:


Vizos

Viza vykstant į Kambodžą yra reikalinga. Ją galima pasidaryti kertant Tailando – Kambodžos sieną: 20 USD, porą valandų muitinės eilėje, daugybė popierinių formų ir antspaudas jau pase.


Vietinis transportas ir lankytinos vietos

Į Kambodžą vykome vietiniu autobusu, iš Bankoko tiesiai į Siam Reap miestą, kuriame stovi visas Angkor Wat šventyklų kompleksas, taip pat įspūdingas naktinis turgus. Skirkite tam 2-3 dienas, ši vieta lankant Kambodžą turėtų būti viena įsimintiniausių. Iš Siam Reap su „speedboat“ (kažkas panašaus kaip Lietuvoje būdavo laivas „Raketa“ iš Kauno į Nidą) perplaukėme beveik visą Kambodžą ir vykome į sostinę Pnompenį (Phnom Penh). Šią atkarpą galite sukarti ir autobusu, bet rekomenduojam laivą – įspūdingi vaizdai plaukiant pro žvejų kaimelius ir tikroji Kambodža – skurdi ir kartais suvirpinanti širdį.

Sostinė Pnompenis – išraiškinga, bet Siam Reap paliko didesnį įspūdį. Jeigu domitės istorija, būdami Pnompenis būtinai apsilankykite „Killing Fields“, Raudonųjų Khmerų aukų žudymo laukuose – sukrečiantys vaizdai.

Priklausomai nuo to, kiek Kambodžoje turėsite laiko, aplankykite Siam Reap ir Pnompenį, o jeigu norite daryti pažintinę – poilsinę kelionę, dar siūlome aplankyti Sihanoukville – Kambodžos vakaruose – auksiniai paplūdimiai ir naktinis Kambodžos gyvenimas. Bet priklausomai nuo to, kur vyksite iš Kambodžos – į Tailandą, Vietnamą, ar Laosą, Kambodžos maršrutą logistiškai būtų protinga susidėlioti atsižvelgiant būtent į tai.


Žmonės

Jeigu kas paklaustų, kas labiausiai įstrigo Kambodžoje, turbūt atsakytume, kad žmonės. Nuoširdūs, šilti, paslaugūs. Turistinėse vietose šiek tiek įkyrūs, mažuose kaimeliuose – naivūs, bet visada besišypsantys. Žinant sukrečiančią šios šalies istoriją, tai labai stebino. Nemažai žmonių nuo minų netekę rankų ir kojų, daug kur gatvėje galima pamatyti juos grojančius, dainuojančius, su užrašu “Mine victim”.


Maistas

Jeigu patinka azijietiška virtuvė – Kambodžoje rasite visa tai. Gan aštru, daug prieskonių, bet jų virtuvė (mūsų nuomone) nusileidžia Thai patiekalų įvairovei. Tailandiečiai gal daugiau improvizuoja.


Pinigai

Pigu. Kambodžos (atsargiai! – labai šiurkštus) keturių rankų Khmerų masažas – 10-15 USD, pietūs restorane – 10 USD, gatvės užeigoje – 3-4 USD, tuk-tuk’as mieste iš A į B – apie 3 USD. Siam Reap kainos šiek tiek aukštesnes nei kitur, nes dauguma vietinių verčiasi iš turistų srauto.


Pavojai

Kaip ir visur Azijoje – smulkios vagystės. Faktas, kad laukuose sproginėja minos, apsilankius Kambodžoje daugiau panašus į mitą. Antimaliariniai vaistai – pasikonsultuokite su profesionaliu gydytoju.

voyage-logo-orange-jpg-100x100.jpg