Tunisas: „šalis, į kurią nebegrįšiu“

Autorius: Lina Balsytė | Kelionių manija , 2010, Rugpjūčio 23d.

„Atostogos, praleistos Tunise, buvo puikios, bet antrą sykį į šią šalį nebevyksiu“, – kelioniumanija.lt pasakojo Miglė Palionytė. Pasak merginos, Tunisas puiki valstybė poilsiui, kurioje arabiškų šalių egzotika persipina su europietiškumu. „Turizmas – viena iš svarbiausių šios šalies ekonomikos šakų, todėl turistams ši šali itin pritaikyta. Tačiau vienos pažinties su Tunisu užteko. Daugiau į šią šalį sugrįžti neplanuoju“, –  kalbėjo mergina.

 

Miglė pasakojo, kad Tunisas buvo pirmoji arabų valstybė, kurioje ji lankėsi. „Nors oficialiai net 98 proc. tunisiečių yra musulmonai, Tunisas greičiausiai yra viena iš liberaliausių arabų valstybių. Manoma, kad tik apie 30 proc. jų yra praktikuojantys musulmonai. Taigi skirtingai nei kitur, čia užsienietės tikrai neprivalo kiekvieną akimirką jaudintis dėl to, ar neapsirengė pernelyg atvirai. Net jei ir taip, akmens į tokią moterį Tunise tikrai niekas nemes“, –  pasakojo Miglė.

Ši, šiaurės Afrikoje esanti valstybė, yra prezidentinė respublika, kurios užsienio politika yra provakarietiška. Tai, anot Miglės, greičiausiai, taip pat prisideda prie šios šalies atvirumo ir europietiškumo. „Kai kuriuose turistams skirtuose giduose galima rasti įvairių įspėjimų, kaip antai – nežiopsoti į čadras vilkinčias moteris, viešose vietose negerti alkoholinių gėrimų ir nevalgyti gatvėje, nesirengti pernelyg atvirais drabužiais. Tačiau nuvykus į Tunisą visi šie įspėjimai iškart išgaruoja: žmonės čia tikrai atsipūtę ir į tokius dalykus paprasčiausiai nekreipia dėmesio. Taisyklių Tunise tikrai kur kas mažiau, nei kituose musulmoniškuose kraštuose. Šioje šalyje net įtvirtintos lygios vyrų ir moterų teisės“, – kalbėjo Miglė.

tunisas1-1.JPG

 

Prieš atostogas prisiklausiusi pasakojimų apie beprotiškai įkyrius Egipto gyventojus, Miglė sakė nusiteikusi panašaus elgesio apraiškų sulaukti ir Tunise, tačiau buvo maloniai nustebinta. „Tuniso arabų elgesys nė iš tolo neprilygo Egipto arabų elgesiui, apie kurį teko tik girdėti. Už rankų čia tikrai niekas netampė, iš paskos nesekiojo ir su ašaromis akyse įbrukti savo prekių nebandė. Žinoma, šviesi oda ir šviesūs plaukai – tai garantas, kad dėmesio sulauksi daugiau, nei įprastai. Bet juk tai būdinga ne tik arabų valstybėms“, – kalbėjo mergina.

Ji juokėsi prisiminusi, kad Tunise didžioji dalis vyrų pamatę šviesiaplaukę užsienietę, šaukia: „Hello, Britney Spears“. „Gidė pasakojo, kad į turistę kurios nors pasaulinės „žvaigždutės“ vardu tunisiečiai kreipiasi priklausomai nuo užsienietės plaukų spalvos. Aš šviesiaplaukė, taigi mane Tunise vadino Britney“, – šypsojosi Miglė. Ji taip pat pasakojo, kad Tunisas yra bemaž vienintelė arabų valstybė, kurioje draudžiama poligamija. „Ne mažiau įdomu pasirodė tai, kad šioje šalyje kiekvienas vyras privalo vesti. Tam tikrais atvejais daromos išimtys, tačiau gidė pasakojo, kad viengungių Tunise beveik nėra. Tiesa, vesti vyras negali tol, kol neturi būsto, į kurį parsivestų savo žmoną“, – sakė Miglė. Be to, jaunos merginos, kol gyvena su tėvais, faktiškai nemoka atlikti namų ruošos darbų. Kaip pasakojo Miglė, kai mergina išteka, į jos šeimos būstą atsikrausto jos vyro mama arba sesuo, kurios ir išmoko jaunąją žmoną namų ruošos darbus atlikti taip, kaip įprasta jos vyro namuose.

Nors tunisiečiai Miglei paliko linksmų, mielų ir, be abejo, bendrauti mėgstančių žmonių įspūdį, kelionės metu buvo ir ne vienas atvejis, kai teko išgirsti pakeltą mažų parduotuvėlių prekybininkų balsą. „Ką jie šūkavo, nesupratau, bet manau, kad liko nepatenkinti, kad užėjusi į jų kratuvėlę nieko neįsigijau“, – kalbėjo Miglė. Ji pasakojo truputį jausdavusi nuovargį dėl to, kad norint ką nors įsigyti čia nuolat reikėdavo derėtis. „Kokia yra tikroji daiktų kaina Tunise išsiaiškinti tikriausiai neįmanoma. Tau gali atrodyti, kad keliasdešimt kartų nusiderėjai kainą, tačiau vėliau kitoje vietoje gali pamatyti tą pačią prekę parduodamą dar pigiau net be derybų“, – atostogų prisiminimais dalinosi Miglė.

tunisas2.JPG

 

Kitas Tuniso, kaip ir tikriausiai kitų arabų valstybių ypatumas – tai eismas. „Kokių taisyklių laikosi Tuniso vairuotojai keliuose taip ir nesupratau. Ten, kur yra vos dvi eismo juostos, gali pasidaryti keturios. Net ir eidamas per pėsčiųjų perėją turi labai saugotis, nes vairuotojai pėsčiųjų Tunise nepraleidžia“, – pasakojo Miglė.

Galiausiai, pro akis neprasprūsta ir dar vienas Tuniso bruožas, atspindintis arabiškos ir vakarietiškos kultūrų susidūrimą: „Būdavo, pravažiuoji pro prabangų viešbutį arba praeini pro įspūdingus vietos gyventojų namus, o šalia jų matai daugybę primėtytų ir nesurinktų šiukšlių“.

Nepaisant šių ypatumų, Tunise turistai gali mėgautis įvairiomis pramogomis: pradedant daugybe sąlyginai nebrangių vandens pramogų ir baigiant golfu. Miglė pažymėjo, kad Tunise yra net keli, visą sezoną veikiantys golfo laukai, kuriuose organizuojami turnyrai. Šalis taip pat garsėja ir sveikatingumo centrais.

„Ir, žinoma, nereikėtų praleisti išvykos į Sacharą. Tunise juokaujama, kad jei kelionės metu nepabuvai Sacharoje, vadinasi, su šia šalimi taip ir nesusipažinai. Man išvyka į šią dykumą paliko didžiausią įspūdį – druskos ežerai, dykumų oazės, alyvmedžių giraitės… Tunisas tikras egzotiškos šaltinis“, – kalbėjo Miglė. Ji taip pat pažymėjo, kad visa tai Tunisui neleidžia tapti „padėvėtu“, kaip kad gali susidaryti įspūdis. „Kartais atrodo, kad lietuviai daugiau niekur nevyksta, išskyrus į Turkiją, Egiptą ir Tunisą. Kaip ten bebūtų, Tunisas tikrai vertas būti aplankytas… Bent jau vieną kartą. Juk ne veltui jame kasmet apsilanko apie 4 mln. turistų iš viso pasaulio“, – šypsojosi Miglė.

tunisas3.JPG
Nuotraukos iš Miglės Palionytės asmeninio archyvo

 

Taip pat skaitykite:

Neatrastasis Tunisas, arba šalis, kurioje vyrai bijo skyrybų

 

Lankytinos vietos