Vaikystėje skaitytas pasakas primenantis Nepalas (I)

Autorius: Lina Balsytė | Kelionių manija , 2010, Rugpjūčio 16d.

Už rankų susikibę vyrai, ant mirusiųjų šokinėjančios beždžionės, tranzo vakarėliai, tarakonai po pagalve, elektros tiekimo pertrūkiai, neapsakomai graži gamta ir visiškai kitoks laiko suvokimas… Pirmoji pažintis su Nepalu keliautoją Giedrę Danisevičiūtę pribloškė. Pasak jos, tai buvo valstybė, išmušusi iš vėžių ir neleidusi patikėti tuo, ką joje matė. „Visą laiką jaučiausi, tarsi būčiau nusikėlusi į tų kraštų vaikystėje skaitytas pasakas“, – kelioniumanija.lt pasakojo Giedrė.

Azijoje ir Australijoje keliavusi pastaruosius 16 mėnesių, mergina teigia kitos tokios valstybės daugiau neaplankiusi. „Nepalas man iki šiol išliko šalis, kurią iš mūsų požiūrio taško labai sunku suvokti. Atvykęs į Katmandu tarsi patenki į nerealų pasaulį. Nėra realių atramos taškų, ką tu galėtum prisiminti, pažinti“, – įspūdžiais dalinosi Giedrė.

Nepalas – viena iš neturtingiausių pasaulio valstybių, pasak merginos, netinkama prabangiam turizmui, nes pranbangos šioje šalyje labai nedaug. Gyvenimo sąlygos Nepale pakankamai prastos net turistams. Be abejo, galima apsigyventi geriausiuose viešbučiuose, tačiau Giedrė atkreipė dėmesį, kad ir jų kokybė gali būti ne pati puikiausia. „Tai, ką pamatai Nepale, atrodo tarsi daiktai, pastatai ir žmonės iš visai kitos laiko juostos“, – sakė vilnietė.

 

Atviresni drabužiai – rizika moteriai

Vienas iš pirmųjų kultūrinių skirtumų, prie kurio teko greitai prisitaikyti – tai apranga. Nepale pernelyg atvirų drabužių dėvėjimas, pasak Giedrės, yra „tam tikros rizikos prisiėmimas“. „Nepalietės nevaikšto išsirengusios, nebent jos yra tam tikros srities atstovės, arba „medžioja“ užsieniečius“, – pasakojo mergina.

Pasak jos, kadangi vietinės moterys rengiasi labai konservatyviai, išsirengusios užsienietės šioje šalyje „atrodys ne kaip“ ir netrukus sulauks vietinių reakcijos: įžūlaus ar net smerkiančio žvilgsnio gatvėse, bandymo paliesti, tempimo už rankos ir panašaus nemalonaus elgesio. Giedrė pasakojo, kad nuo tokio elgesio Nepalo vyrų neatbaido net šalia moters einantis jos vyras.

„Pirmąjį vakarą į Katmandu išėjau apsivilkusi šiek tiek atviresnius drabužius. Reakcija tikrai buvo neigiama. Ir taip sulauki labai daug dėmesio vien todėl, kad esi šviesiaodė ir šviesiaplaukė. O čia dar atviriau apsirengusi… Vėliau, pašnekėjusi su vietiniais ir atidžiau peržiūrėjusi kelionių gidą Lonely Planet, radau paaiškinimą, jog Nepalo vyrai taip elgiasi, nes, pasižiūrėję vakarietiškų filmų su „nepadoriai‘‘ apsirengusiomis moterimis, kurios keliaudamos leidžiasi į romanus su vietiniais, laiko užsienietes lengvai prieinamomis‘‘. 

 

Svarbiausia taisyklė: derėtis

Pirmoji taisyklė, kurią būtina išmokyti nuvykus į Nepalą – tai derėtis, derėtis ir dar kartą derėtis. Be to, pradedant derybas kainą už norimą įsigyti daiktą iš karto reikia sumažinti mažiausiai per pusę. „Pamenu, kaip perkant porą sijonų, po 15 minučių derybų pardavėjas man su ašaromis akyse tikrąja to žodžio prasme įrodinėjo, kad jei dar šiek tiek nuleis kainą, nebegaus jokio pelno. Gerai, kad tąsyk man padėjo draugas, kuris jau sumažintą kainą nusiderėjo dar per pusę. Vėliau vaikščiodama po miestą sutikau merginą su lygiai tokiu pačiu sijonu – ji šį drabužį įsigijo dar pigiau nei aš“, – šypsojosi Giedrė.

Ji akcentavo, kad Nepalo prekybininkai naudoja pačias įvairiausias technikas, kad iš turistų išgautų pinigus. Derėtis čia nereikia tik dėl maisto kainų. Pragyvenimas Nepale yra labai pigus, tačiau turistams viskas parduodama gerokai brangiau.

Kitas šokiravęs dalykas – tai neįsivaizduojamai sausakimšos Katmandu gatvės, kurių eismo dalyviai čia yra ir vežimai su įkinkytais arkliais, ir motoroleriai, automobiliai, autobusai. „Važiavimas autobusais buvo dar vienas neįprastas patyrimas: sėdi didžiulėje spūstyje, visi autobuso langai ir priekinės durys atidarytos. Prie vairuotojo atsistoję trys-keturi berniukai kai tik reikia kažkur pristabdyti, o reikia nuolat, nes kažkas vis iššoka prieš autobusą, trinkteli į autobuso duris, kad vairuotojas išgirstų. Vyksta nuolatinis kelių žmonių darbas, kad tas autobusas pravažiuotų“, – įspūdžiais dalinosi Giedrė. Ji atkreipė dėmesį ir į tai, kad kelionė autobusu čia užtrunka ilgai.

Be to, Katmandu gatvėse – gausybė gatvės turgų, kuriuose, pasak Giedrės, pardavinėjami tokie daiktai, apie kuriuos nebūtum pagalvojęs, arba kuriuos Lietuvoje galėjai nusipirkti prieš 20 metų: įvairūs išpakuoti siūlai, muilai ir daugybė kitų prastos kokybės prekių.

Ne mažiau šokiravo ir įvairios čia teikiamos paslaugos – primityvios kirpyklos, odontologų kabinetai. „Matėme siaubingą odontologo saloną, kuriame buvo parodyta, kaip atrodė žmogaus dantys po jų sutvarkymo. Rezultatas tiesiog klaikus. Pamatai jų instrumentus ir išsigąsti. Visa tai yra taip primityvu, kad tu niekada niekam Nepale savo sveikatos nepatikėtum“, – kalbėjo Giedrė. Pasak jos, turistiniai gidai taip pat rekomenduoja užsieniečiams įvykus nelaimei tartis su draudimo bendrove dėl gydymosi kitoje šalyje.

 

Elektros tiekimo trukdžiai

Nuo Nepalo neatsiejamas akcentas – tai nuolatiniai elektros tiekimo pertrūkiai. Giedrė pasakojo, kad, pavyzdžiui, kadangi Katmandu elektros visam miestui neužtenka, čia skirtingu metu apšviečiamos skirtingos miesto dalys, todėl dalis miesto skendi tamsoje, dalis yra apšviesta. Viešbučių priimamuosiuose labai dažnai skelbiamas elektros tiekimo pertrūkio grafikas, t.y. kuriuo metu ir kur nebus elektros. Elektra atjungiama kelioms valandoms.

„Taip jau pasitaiko, kad elektros dažniausiai nebūna pačiomis reikiamiausiomis valandomis. Taip pat dažniausiai nebūna naktį. Kambarius su karštu vandeniu čia pavyks gauti tik prabangesnėse vietose. Kadangi tam tikru metu dalis miesto tiesiog užgesta, kai kurios kavinės nustoja veikusios, o kitose, pavyzdžiui, nepavyks gauti kavos ir pan. Ledų čia valgyti apskritai nerekomenduojama, nes šie produktai tai atšyla, ta vėl atšąla, todėl labai lengva užsikrėsti“, – pasakojo Giedrė.

Vienas iš nemalonesnių atradimų lietuvei buvo kai sykį naktį, dingus elektrai kelią prožektoriumi pasišviesdama mergina pakeliui į viešbutį pastebėjo, kad prieš sutemstant niekas gatvėse neuždengia šulinių. „Kiek ten žmonių naktį įkrenta, nežinau. Ir, pavyzdžiui, šulinys yra kaip tik toje gatvelėje, kuria tu grįžti į savo viešbutį. Tokie dalykai mane tuo metu labai šokiravo“, – prisiminimais dalinosi Giedrė.

Ji taip pat pasakojo, kad Katmandu yra kelios kavinės, vadinamomis specialiomis higieniškomis vietomis, kur visa virtuvė yra atvira ir žmonės, sėdėdami prie savo staliukų per stiklą gali matyti, kaip jiems ruošiamas maistas. Šios kavinės ypač populiarios tarp užsieniečių, labai bijančių apsikrėsti maistu.

 

Giedrės Danisevičiūtės nuotraukos

 

Taip pat skaitykite antrąją pasakojimo dalį:

Vaikystėje skaitytas pasakas primenantis Nepalas (II)