Viduramžiais alsuojantis Tivoli

Autorius: Eglė Kielaitė | Italija.lt , 2008, Rugpjūčio 02d.

Kai įsibėgėjus vasarai, termometro stulpelis Romoje perkopia 30 laipsnių ribą, o miesto šurmulys pradėjo varginti; kai akys pasigrožėjo imperatorių laikus menančiais forumais, didingomis bažnyčiomis bei vilomis, pats laikas nuklysti į vos už 30 kilometrų esantį Tivoli, kalno šlaite įsikūrusį viduramžiais alsuojantį miestelį. Iš Romos jį nesunku pasiekti automobiliu, traukiniu ar autobusu. Šį žalumos kupiną kampelį buvo pamėgę dar senovės romėnai. O dabar čia atvažiuoja ne tik Romos gyventojai, bet ir turistai iš viso pasaulio. Visai nedidelis Tivolis juos vilioja gėlo vandens versmėmis, antikos ir viduramžių palikimu, o kur dar nuostabus kraštovaizdis, atsiveriantis nuo miesto centre esančios apžvalgos aikštės. Čia nereikia niekur skubėti, malonu tiesiog prisėsti ant vieno iš suolelių medžių paunksmėje ir grožėtis apačioje siubuojančiomis alyvuogių giraitėmis, siaurias vingiuotais keliukais, rausvais namų stogais – visu tuo, kas taip būdinga Italijai.

1215 m. šalia Aniene upės minimas nedidelis kaimelis Tibur, 380 m. pr. Kr. Tivoli sujungiamas su Roma Via Tiburtina keliu ir vis labiau tampa nuo jos priklausomas. Po Romos imperijos žlugimo, antikinis miestas įgauna vis daugiau viduramžiams būdingų bruožų. Antikinio forumo vietoje išauga Lorenco Katedra, kuri XVI a. perstatoma jau barokiniu stiliumi. Dėmesio verti XI-XII a. Palace Arengo, Miesto Rotušė bei St. Michael bažnyčia, kaip privataus, valstybinio bei religinio gyvenimo pavyzdžiai.

Kalnų vandeniu maitinama Aniene upė ne visada buvo draugiška. 1826 m. gelbėjant miestą nuo potvynio, buvo iškasti tuneliai, kuriais nukreiptas vanduo. Dabar mes galime tik žavėtis šiais kriokliais, atsiveriančiais ties Villa Gregoriana.

Pirmas įspūdis atvykus į Tivoli – tarsi pats laikas čia būtų sustojęs Tikras džiaugsmas klaidžiojant siauromis, akmeninėms viduramžių gatvelėmis stebėti pro akis praplaukiančius kiemelius, siauras properšas, pro kurias atsiveria kalną supančio regiono kraštovaizdis. Čia kieviena namo detalė – durys, langas, balkonėlis – nukelia mintis į tolimus laikus, kiekvienas pastatas alsuoja istorija ir jaudina mūsų vaizduotę. Gal todėl Tivolis yra taip mėgiamas dailininkų, kurių čia išties gausu. Vienus labiau žavi siauri akligatviai su vėjyje besiplaikstančiais skalbiniais, vazonuose netelpančiais pelargonijų žiedais, kitiems mielesni Vestos ir Sibilės šventyklų griuvėsiai ar didingų vilų grožis. Smagu tiesiog prisėsti vienoje iš Piazza del Duomo kavinukių ir stebėti miesto gyventojus bei svečius.

Turistų ypač mėgiama Villa d'Este – subtilaus grožio kompleksas, prabangi užmiesčio rezidencija, XVI amžiuje suprojektuota Pirro Ligorio. Seni kiparisai, samanomis apaugę akmeniniai laiptai, įvairiausių formų fontanai, kuriuos vanduo pasiekia iš Aniene upės, gausybė terasų sukuria romantišką aplinką, kurioje taip greitai prabėga laikas. Savo grožiu ir lankomumu jai nenusileidžia Villa Gregoriana. Kiek toliau nuo miesto yra išlikę Villa Adriana griuvėsiai, tarp kurių smagu atsipūsti, užkąsti ar tiesiog linksmai prisiminti dienos įspūdžius.