Vulkanų šalies nuotykiai (III dalis)

Autorius: Valdas Lopeta | Alfa.lt , 2008, Rugsėjo 07d.

Kalbant populiarios jaunimo laidos žargonu, Ekvadoro sostinę Kito turistai dažnai linkę „iškituoti“. Sakoma, kad čia nesaugu, nyku ir neįdomu. Praleidome pakankamai laiko šiame mieste, kad galėčiau argumentuotai pasakyti – nesąmonė! Gal Kito ir nėra svajonių miestas, tačiau mums jis tapo viena gražiausių iki šiol matytų Pietų Amerikos sostinių.

Kol maršrutinis autobusas rieda dulkėtais priemieščio keliais, džiaugsmo nedaug, tačiau vos pasiekus greta senamiesčio esančią autobusų stotį ir pavažiavus porą kilometrų su taksi, vaizdas visiškai pasikeičia.

Pro akis lekia atsipalaidavę žmonės, nedidelės, bet jaukios miesto aikštės, stilingi pastatai ir foną užpildančios kalvos. Čia dar ne viskas – atvykę į pasirinktą viešbutį senamiestyje ir užlipę į penktame aukšte esančią terasą prarandame žadą – čia kalvų apsuptas miestas atsiskleidžia visu grožiu.

Tiesa ir mitai

Atvykome į Kito po aklimatizacijos greta miesto esančiuose kalnuose, bet to buvo per maža. Kol užtempiu savo kuprinę į kambarį trečiame viešbučio aukšte, tenka kelis kartus pailsėti, o vėliau tiesiog gaudyti kvapą giliais atodūsiais. Su mūsų organizmais vis dar žaidžia slėgio pokyčiai – Kito yra beveik 3000 metrų aukštyje. Todėl ir gyvenimas čia teka lėtu, atpalaiduojančiu kalnų ritmu.

Prieš atvažiuojant į Ekvadoro sostinę teko girdėti daug atsiliepimų apie miesto pavojus. Galbūt todėl pirmomis dienomis po Kito vaikštome prisimindami anksčiau aplankytos Venesuelos sostinės Karakaso pamokas. Greita, ryžtinga eisena, periodiški žvilgsniai atgal, visi svarbūs daiktai viešbutyje, jokių pasivaikščiojimų vėlai vakare…

Kai miestas tampa mums geriau pažįstamas, suprantame, jog čia nėra pavojingiau, negu Vilniuje ar Panevėžyje. Aišku, jei žioplinėsi, galbūt ir Ženevoje būsi apvogtas. Be to, svarbiausiuose turistų rajonuose kiaurą parą patruliuoja daug policininkų, todėl reali grėsmė kyla tik nuklydus į atokesnius miesto kampus.

Sužlugdę pavojaus mitą, netrukus įveikiame ir antrąjį – kad miestas nuobodus ir čia nėra ką veikti. Anaiptol! Senamiesčio aikštėms, bažnyčioms ir kavinėms reikia bent dviejų dienų, dar porą galima praleisti turistų itin pamėgtame Mariskal Sukre rajone, jei vis dar liko laiko – pirmyn į keltuvą, kuris užkelia net į 4 kilometrų aukštį.

Šis miestas gali pasirodyti pilkas tik tam, kuris visą laiką praleido viešbutyje ir nepamatė Teatro, Didžiosios arba San Francisko aikščių bei naktinio miesto kalvų. Tiesa, yra keletas mitų, kurie pasitvirtina.

Pavyzdžiui, norintiems aplankyti Galapagų salas yra palankiau įsigyti lėktuvų bilietus ne sostinėje, o didžiausiame šalies mieste Gvajakile – susitaupys keliasdešimt JAV dolerių. Dar vienas pasitvirtinęs mitas susijęs su sąskaitomis už maistą. Nereikėtų pasikliauti kainomis, kurias pamatėte madingo restorano meniu. Kai gausite sąskaitą, ji bus penktadaliu didesnė, nes prie maisto kainų padavėjas paslaugiai priskaičiuos 12 proc. mokestį valstybei ir 10 proc. mokestį sau.

Būtų galima pasimokyti

Jau ankstesniuose straipsniuose minėjau apie patogią Ekvadoro transporto sistemą. Kito nėra išimtis, čia iš taško A patekti į tašką B yra paprasčiau nei restoranėlyje užsisakyti dienos pietus. Taksi automobiliai sustoja tik apie tai pagalvojus, autobusai vyksta tikriausiai visomis įmanomomis kryptimis, o nedidelius atstumus dieną smagu įveikti tiesiog pėsčiomis.

Visuomeninio transporto sistema išspręsta svarbiausiose miesto arterijose nutiesus specialias juostas troleibusams. Jie važiuoja trečia juosta ir sustoja prie vidury kelio įrengtų stotelių. Norėdami į jas patekti keleiviai turi susimokėti po 25 JAV centus. Nieko nėra paprasčiau ir greičiau: jokių grūsčių stotelėse, jokių kamščių troleibusui sustojus pakelėje, jokio grumdymosi norint atžymėti bilietėlį…

Pasimokyti iš ekvadoriečių galėtų ir viešbučių savininkai. Populiarūs Kito viešbučiai kartais kviečia dirbti savanorius. Tai keliautojai, kurį laiką norintys sustoti vienoje vietoje ir ką nors nuveikti. Jiems pasiūlomas viešbučio tarnautojų darbas mainais už maistą bei nakvynę ir netrukus su viešbučio svečiais bendrauja marga pasaulietiška keliautojų kompanija.

Tačiau svarbiausia pamoka – mandagumas. Jeigu yra remontuojama pagrindinė svarbaus rajono gatvė, šalutiniai keliai tiesiog apdėliojami stovais su plakatais: „Tūkstantis atsiprašymų! Supraskite – dirbame, kad jums būtų geriau“. Jeigu padavėja restorane užmiršta kokią smulkmeną, taip pat netrukus sulauki tūkstančio atsprašymų, o kiekvienas atsisveikinimas su paslaugą suteikusiu prekeiviu palydimas tokiu padėku srautu, kad norisi čia grįžti vėl ir vėl.

Kito apylinkės

Jei planuojate užtrukti Kito kelias dienas, būtinai aplankykite stilingą senamiestį ir pakilkite į greta esančias kalvas. Dar smagiau atrasti kokiame nedideliame skersgatvyje esančią valgyklėlę ir paragauti puikiai pagamintos vištienos su bulvytėmis bei „Pilsener“ alaus iš milžiniško butelio. Taip pat galima tiesiog kulniuoti gatvėmis ir užbėgti į labiausiai patikusį Mariskal Sukre rajono restoraną.

Tačiau kai Kito nusibos, pirmiausiai jūsų dėmesį patrauks greta miesto esantis turistų traukos centras, vadinamas „žemės viduriu“. Ekvadoras ne veltui gavo tokį pavadinimą – tai šalis, kurią kerta pusiaujas (ekvatorius) ir jo linija yra visai šalia sostinės. Atsargiai: daugelis keliautojų šią vietą vadina „turistų spąstais“, mat atvykus prie pasaulio vidurio paaiškėja, jog čia tiesiog stovi neišvaizdi skulptūra, o pusiaujo atžyma iš tiesų yra keliasdešimt metrų nutolusi nuo tikrojo pusiaujo.

Kitas turistų ypač mėgstamas objektas yra greta Kito esantis miestelis Otavalo. Iki jo nuo sostinės autobusu reikia važiuoti porą valandų ir tai į savo maršrutus įtraukia daugelis sostinėn atvykusių turistų. Kodėl? Ogi todėl, kad atvykus čia šeštadienį galima aplankyti Otavalo turgų – vieną didžiausių ir spalvingiausių prekybinių renginių mieste.

Alfa.lt logo1-1.gif