Dabar, kai valdžios kova su alkoholiu įgavo neregėtą pagreitį, net tauraus vyno butelis gali suveikti tarsi raudonas skuduras buliui. Bet kas būtų, jei pasiūlytumėme vyne tiesiog… maudytis? Be abejonės, tiesiogine šio žodžio prasme. Kelionės po garsiausius pasaulio vynuogynus, besidriekiančius Bordo, Toskanoje ar Reino slėniuose nebėra naujiena. Tačiau pastaraisiais metais Europoje ir JAV sparčiai populiarėja vyno terapija, kitaip vadinama vyno SPA. Procedūras su vynuogėmis ir vynu pamažu atranda ir lietuviai, nes SPA centrai Europoje lengvai pasiekiami lėktuvais iš Vilniaus.
Vyno terapijos pradžia
Vyno terapijos istorija prasidėjo 1993-aisiais, kai prancūzai sutuoktiniai Mathilde ir Bertrandas Thomas sutiko Bordo farmacininką Dr. Vercautereną, kurio studijos atskleidė, jog po derliaus nuėmimo likę vynuogių kauliukai yra stebuklinga priemonė grožiui išlaikyti. Pasirodo, sėklose yra gausu polifenolių, sugebančių kovoti su laisvaisiais radikalais, o tai – itin veiksminga priemonė, sauganti odą nuo ankstyvo senėjimo.
Raudonojo ir baltojo vyno vonios. Masažas su vynuogių kauliukų aliejumi ar šviežių vynuogių minkštimu. Įvyniojimas naudojant raudonųjų vynuogių odeles, medaus vyną ar vynuogių cukrų. Odos šveitimas vynuogių sėklomis. Tai – tik kelios vyno terapijos procedūros.
Prancūzų pora iš Bordo pirmieji užpatentavo ekstraktą iš vynuogių kauliukų, polifenolį, ir 1995-aisiais pradėjo pardavinėti pirmuosius patentuotus produktus iš vynuogių. 1999-aisiais jų įkurtas pirmasis pasaulyje vyno SPA su viešbučiu „Les Sources de Caudalie“ tapo tokie populiarūs, kad po metų teko dvigubinti kambarių skaičių. Įkurti šią vietą inspiravo ir maždaug prieš dvidešimt metų atrastas taip vadinamasis „Prancūzijos paradoksas“ , kai paaiškėjo, jog Prancūzijoje, ypač šalies pietvakariuose dėl regiono maisto ir gyvenimo būdo žmonės yra kur kas sveikesni.
Mažiau nei dvidešimt kilometrų nuo Bordo įsikūrusiame vyno terapijos SPA, apsuptame besidriekiančių Château Smith Haut Lafitte vynuogynų, atliekamos procedūros, kurios dėl antioksidacinių vynuogių savybių tonizuoja odą ir lėtina senėjimo procesus. Vyno terapijos paslaptys itin saugomos, tikrąsias procedūras, turinčias „Vinotherapie“ prekės ženklą, gali atlikti tik „Caudalie“ filialai „Les Sources de Caudalie“ Prancūzijoje ir „Relais San Maurizio“ Italijoje.
Jauninasi ir žvaigždės
„Vynoterpijos naudą atrado ir Holivudo žvaigždės. Aišku, prancūzai nėra iš tų, kurie girtųsi Holivudo žvaigždėmis, bet sklaidant „Les Sources de Caudalie“ svečių knygą, galima rasti, kad vyno SPA savo grožį ir jaunystę yra stabdžiusi Cameron Diaz, Tomas Cruise ir Johnny Deppas, kuris čia poilsiavo su savo tuometine drauge prancūze dainininke Vanessa Paradis. Tai reiškia, kad užsisakę sveikatinimo procedūrų, galite patirti ir viso gyvenimo nuotykį, mineralinėje vonioje atsidūrę su kokia nors žvaigžde“, – šypsosi vyno SPA keliones organizuojanti „Boutique Travel“ agentūros vadovė Aja Rutkauskienė. Visas vyno kelionių ir kruizų galimybes ji pristato penktadienį prasidėsiančioje parodoje „Vyno dienos“. Kelionių organizatorė atrinko pačius populiariausius Europos SPA centrus Prancūzijoje ir Italijoje.
Bordo, Prancūzija
Bordo vynuogynuose paskendusį, vynuogių derlių ritmu gyvenantį ir prabanga svečius pasitinkantį viešbutį „Les Sources de Caudalie“ architektas Yves Collet suprojektavo iš sykį jau panaudotų statybinių medžiagų, įsigytų griaunant vietinius senovinius pastatus, bet jis kartu ir modernus. Kambariai čia apšviesti aristokratiškais sietynais ir dekoruoti žaviomis senienomis iš Bordo ir Paryžiaus turgų. Britų laikraštis „The Telegraph“ šiam SPA skyrė devynis balus iš dešimties galimų, akcentuodamas čia tvyrančią stulbinančią Bordo vynuogynų ramybę, šalia tyvuliuojantį ežerą su gulbėmis, senovišką viešbučio prabangą ir privatų karšto vandens šaltinį. Tačiau tai nėra vienintelė vynoterapijos vieta, nors ir priklauso šios srities pionieriams.
Pjemontas, Italija
Štai Italijoje, Pjemonte, yra „Relais San Maurizio“, taip pat įsikūręs geriausių regiono vynuogynų širdyje, baltųjų triufelių žemėje, USNESCO saugomame name, kuriame kažkada veikė vienuolynas. Viešbučio „SPA del Monstero“ įrengtas senovinėje druskos oloje. Namas, kurį vienuoliai pastatė dar 17 amžiuje ant kažkada stovėjusios bažnyčios pamatų, 2002-aisis rekonstruotas, ir atidarytas pirmasis Pjemonte „Relais&Châteaux“ grandinės viešbutis, turintis ne tik „Michelino“ žvaigžde įvertintą restoraną, bet ir Triufelių bistro. Jei važiuosite čia vyno terapijai, rinkitės spalį, kai prasideda baltųjų triufelių sezonas. Grybai auga giliai po žeme, juos medžioti labai sunku, bet verta: už kilogramą mokama net 2.5 tūkst. eurų. „Relais San Maurizio“ lengvai pasiekiamas iš Milano, į kurį skraido reguliarūs lėktuvai iš Vilniaus.
Toskana, Italija
Atskridus į Romą, nesunku automobiliu pasiekti Toskaną ir kitą vyno SPA, kuris įsikūręs „Borgo San Felice“ viešbutyje, vos pusvalandis kelio nuo istorinio Sienos miesto. Ant kalvos įsitaisiusiame „Borgo San Felice“, apsuptame alyvmedžių giraičių ir 140 hektarų Chianti vynuogynų, laikomas vienu geriausių vyno terapijos SPA pasaulyje. Viešbučio SPA veikla paremta vadinamąja „Toskanos malonumo“ koncepcija, kai naudojamos tik natūralios vietinės regiono medžiagos iš vynuogynų ir alyvmedžių. Viešbučio teritorija – autentiškas visas viduramžių kaimelis su bokšto laikrodžiu, baseinu, senoviniais rūsiais ir nuosavu vynuogynu.
Vyno terapiją galima derinti su gurmanų kruizais Europos upėmis po vyndarystės ūkius. Tai savaitės trukmės gastronominiai kruizai nedideliais laiveliais Portugalijos Duoro upe aplankant žymiausius vyno uostus; Prancūzijos Senos upe aplankant pilis Normandijoje; kruizai po Provansą ir kruizai Reino upe kertant Olandiją, Vokietiją, Prancūziją ir Šveicariją.