Kanadietė Emmanuelle Lietuvoje praleido pusę metų ir pasakodama apie šią mažą Europos šalį niekuomet negailės komplimentų. Mergina čia susirado draugų, kurie ją nenoromis išlydėjo namo, atgal į Kanadą. „Žinot, Lietuvoje mažiausiai jaučiasi Rytų Europos stereotipas iš visų Rytų Europos šalių. Jūs gražūs, madingi ir draugiški“, – pasakodama savo įspūdžius keliautojų portalui kelioniumanija.lt neslėpė mergina.
Mes Kanadoje turime į „Erasmus“ panašią programą, per kurią į Lietuvą ir atvykau. Tiesa, specialiai jūsų šalies nesirinkau. Tiesiog ieškojau šalies Europoje, kuri būtų centrinėje jos dalyje, norėjau, kad paskaitos būtų ir anglų kalba. Taip pat, prieš ketverius metus keliavau po Lenkiją, Slovakiją ir Ukrainą, tačiau Lietuvoje niekuomet nebuvau. Tad kai pamačiau, kad yra galimybė studijuoti Vilniuje, ja ir pasinaudojau. Juo labiau, esu girdėjusi, kad Baltijos šalys gerokai skiriasi nuo Vakarų Europos šalių, o viena mergina, studijavusi Vilniuje, sakė, kad čia tikrai šauni vieta. Tad štai aš ir Lietuvoje!
Aš studijuoju tarptautinius santykius ir teisę. Dar ir dėl to labai įdomu mokytis Lietuvoje, nes jūsų šalis dar labai jauna ir visos problemos, susijusios su teise bei politika, sprendžiamos šiuo metu. Mat Kanadoje mes studijuojame tai, kas vyko anksčiau. Jūsų dėstytojai įdomūs, duoda daug informacijos. Pavyzdžiui, situaciją Ukrainoje aš daug geriau suprantu būdama čia, nei kad būčiau Kanadoje.
Universitete turėjau moderniosios istorijos paskaitas, tad išstudijavau Nepriklausomybės paskelbimą ir jos atkūrimą. Taip pat, šiais metais jūs turėjote rinkimus, tad per paskaitas kalbėjome ir apie dabartinę šalies politinę sistemą. Manau, kad jums puikiai sekasi pritapti Europoje.
Tuomet buvo 30 laipsnių šalčio! Tačiau pirmasis įspūdis buvo tikrai geras, nes sutikau puikius žmones. Mano mentorė pasitiko mane oro uoste, kitą dieną turėjau ekskursiją po Vilnių, kuris man pasirodė gražus, senas ir įspūdingas, nes aš nesu europietė. Po kelių dienų jau turėjau draugų lietuvių, kurie buvo tikrai šaunūs.
Mane ir kitus „Erasmus“ dalyvius nustebino didžiulis skirtumas tarp vyresnės kartos ir jaunesnės. Jaunimas labai gerai kalba angliškai, susikalbėti galima kavinėse ir netgi prekybos centruose, kai kurie žino netgi po kelias užsienio kalbas, daug keliauja, yra atviri pasauliui, viskuo domisi, todėl labai lengva susirasti draugų. O vyresni žmonės čia uždari, ne itin draugiški. Kitose šalyse jiems neturėčiau pateisinimo, tačiau jūsų šalis ilgus metus buvo po Sovietų Sąjungos ir kitų šalių priespauda, tad vyresnių žmonių tikrai neteisiu.
Kokius tris kartus per savaitę aš einu į Gedimino pilį, man ši vieta labai patinka. Tačiau labiausiai patinka tai, kad ši istorinė ir turistinė vieta visuomet pilna ir pačių lietuvių. Taip pat mėgstu pasivaikščioti Bernardinų sode, kartais tiltu nueinu iki Užupio. Vilnius yra labai žalias miestas, tai ypač pasimatė, kai atėjo pavasaris.
Man jis patinka! Aš irgi esu iš šalies, kurioje šalta, tad mes irgi mėgstame burokėlius ir kiaulieną. Galiu pastebėti, kad jūs gerai maitinatės. Geros kokybės maisto galima nusipirkti net prekybos centruose. Turite daug šviežių daržovių ir vaisių. Taip pat, čia atradau arbatą! Iki atvykstant į Lietuvą, per visą savo gyvenimą išgėriau vos tris puodelius arbatos, o čia tiek išgeriu per dieną. (Juokiasi.) Pastebėjau, kad šis gėrimas ypač populiarus žiemą.
Man labai patinka cepelinai, tik kartais nuo jų apsunkstu. Taip pat mėgstu koldūnus bei visus desertus su varške. (Juokiasi.)
Esu buvusi Druskininkuose, Birštone bei, žinoma, pajūryje. Kuršių nerija man paliko didžiulį įspūdį. Nesitikėjau, kad tokioje gana šaltoje šalyje galima jaustis kaip dykumoje. Beveik kaip filme! O jūra kokio mėlynumo… Tačiau pastebėjau, kad tarp Vilniaus ir kitų miestų yra nemažas skirtumas, ten žmonės gyvena visai kitaip.
Buvau tik šių šalių sostinėse. Man labai patiko Talinas, tačiau jis buvo labiau skandinaviškas. Sakyčiau, kad Talinas atrodo kaip Vilnius, tik nepatyręs tiek karo ir griovimų. O štai Ryga man paliko šalto miesto įspūdį. Ten pajaučiau stiprią Rytų Europos „dvasią“, apie kurią žmonės kalba. Nustebau, kad iki šiol ten daug užrašų yra rusų kalba, o štai Lietuvoje – nieko panašaus nemačiau. Ir smagu, kad jūs čia daugiau kalbate angliškai, nei rusiškai.
Visgi, gaila, kad nemažai žmonių išvyksta iš Lietuvos. Man nuostabu, kaip tokia maža šalis kaip jūsų, turinti vos tris milijonus gyventojų, turi savo kalbą, kuria daugiau niekas nekalba – tik jūs! Tai labai puiku. Taip pat, su draugais kanadiečiais, kurie lankėsi Lietuvoje, kalbėjome, kad žmonės čia atrodo dailiai apsirengę, pasitempę ir tvarkingi. Gal tai ir skamba kvailai, tačiau ne visuose miestuose gali tai pamatyti.
Nuotraukos iš Emmanuelle asm. archyvo