Tiltas, kuris sujungia
Lapkričio 15-18 dienomis viešėję Latvijos sostinėje Rygoje buvo įtraukti į džiugų šalies Nepriklausomybės dienos paminėjimą. Jau penktą kartą šalies sostinėje surengtas „Staro Riga“ festivalis, kuris niūrų ir apsiniaukusį rudenį latviams ir Rygos svečiams dovanojo pliūpsnį šviesos.
Unikalus šviesų festivalis rengiamas nuo 2008 metų, siekiant paminėti šalies Nepriklausomybės dieną, kurią 1918 metais paskelbė iš įvairių politinių partijų atstovų sudaryta Latvijos tautos taryba. Vietoje tradicinių koncertų, maršų ar eisenų, Rygos gyventojai šaliai svarbią datą švenčia simboliškai – nušviesdami naktinę ir rudeniškai darganotą Rygą.
Šių metų festivalio tema „Panegirika“ nukėlė miestą į Nyderlandų dvasininko, vieno garsiausių humanistų ir filosofo Erazmo Roterdamiečio laikus ir atidavė duoklę jo 1509 metais parašytai satyrai „Pagiriamasis žodis kvailybei“. Nes festivalio organizatoriai įsitikinę, kad šiandieniniame technologijų pasaulyje itin lengva pasimesti informacijos gausoje ir nebesuprasti, kas yra tikra, o kas išgalvota, kas – gera, o kas – bloga.
„Staro Riga 2012“ festivalio žemėlapyje šiais metais buvo pažymėti net 69 šviesos, muzikos ir vaizdo projekcijų objektai, laukę savo žiūrovų. Didžioji dalis renginių, kaip ir įprasta, įsikūrė Rygos centre – senamiestyje ir jo apylinkėse, tad vos tik sutemdavo, miestas apsigaubdavo šviesos pašvaiste, iš visų pastatų kerčių ir kampų prasiskverbdavo šviesos vaivorykštės – nušvito tiltai, pastatai, langai, dangus ir gatvės.
Visi renginio objektai buvo išdėstyti specialiame žemėlapyje, o kad smalsuoliai nepasiklystų jų gausoje, buvo sudarytas specialus maršrutas, vedantis per visus šviesos festivalio objektus.
Gondola
Jūsų dėmesiui – patys įdomiausi
„Gondola“. Tai vienas iš įspūdingiausių „Staro Riga“ festivalio objektų, įsikūrusių Rygos vertybinių popierių biržos muziejuje. Šio muziejaus vidiniame kieme po stikliniu fasadu kabanti tikra venecijietiška gondola ir buvo šiam festivaliui skirto sumanymo inspiracija. Daug žiūrovų susilaukusiame pasirodyme buvo apjungta Antonijaus Vivaldžio muzika, Dantės ir Josifo Brodskio eilės ir žinoma paslaptingosios Venecijos vaizdai. Į įspūdingas vaizdo projekcijas ant sienų stebeilijosi ir žavėjosi tiek senukai, tiek poromis atėjęs jaunimas, tiek šeimos su vaikais.
„Emografas“. Šią vaizdo ir muzikos instaliaciją drąsiai pavadinčiau pačiu romantiškiausiu festivalio objektu. „Mes sukūrėme multifunkcinį aparatą, kuris žmogaus širdies dūžius ir pulsą vizualiai pavaizduoja ant muziejaus sienos“, – apie savo netikėtą išradimą pasakojo jo autorė Magara Gruntmanė. Nieko nuostabaus, kad prie šio objekto nutyso eilės praeivių. Ant sienos lyg pro kaleidoskopą matydami savo širdies plakimo ir emocijų piešiamus vaizdus, kuriuos dar labiau sustiprindavo besikeičianti muzika, žmonės prarasdavo amą. „Tai nuostabu“, – kartojo ne vienas ten apsilankęs.
Emografas
„Tiltas, kuris sujungia“. Per Rygos miesto kanalą šalia Nepriklausomybės paminklo praėjusį savaitgalį nutyso tiltas. Iš šviesų instaliacijos sukurtas tiltas, pasak jo kūrėjų, buvo simbolis to, kaip technologijos ir šviesos greitis sujungia akimirkas, mintis, balsus, žmones, emocijas ir pokyčius. „Atsistokite su savo mylimuoju skirtinguose tilto galuose ir pajuskite, kad esate arčiau vienas kito nei bet kada. O juk tiltas sujungia pasaulius ir žmones ne tik skirtingose jo pusėse“, – išgyventi artumo jausmą kvietė šio tilto kūrėjai „Ideju Institūts“.
„Žiūrovai“. Ar vaikščiodami po Rygos senamiestį niekada nepastebėdavote, kad kažkas jus seka? Praėjusį savaitgalį po senąją miesto dalį vaikštinėjusius rygiečius ir miesto svečius stebėjo didelės akys. Ir vertino. „Kaip manote, kokias išvadas tos akys padarė? Ar joms patiko tai, ką matė“, – klausė instaliacijos „Žiūrovai“ sumanytojai Kristapas Antsancas ir Dita Liesinia.
Žiūrovai
Nuotraukos autorės
Kelionių portalo informaciją atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško sutikimo draudžiama.