Tradicija giedoti Kalėdų giesmes gimė šalyje, kurioje per Kalėdas būna vasara

Autorius: Kelionių manija , 2014, Gruodžio 21d.

Kalėdos, visų pirma, asocijuojasi su žiema ir sniegu. Niūniuodami kalėdines melodijas, žinoma, nepamirštame pasvajoti apie dovanėles ir parašyti laišką Kalėdų seneliui. Tačiau dažnam ši stebuklinga metų šventė tikrai nekelia jokių asociacijų su Australija, kurioje per šias šventes būna pats vidurvasaris ir paprastai tvyro karštis, o Kalėdų senelį greičiau išvysite ne elnių traukiamose rogėse, o ant skriejantį ant banglentės.

Tačiau būtent Australijoje gimė po visą pasaulį paplitusi Kalėdinių giesmių, giedamų žvakių šviesoje, Carols by Candlelight, tradicija. Na, Lietuvoje ši tradicija gal ir nėra itin gaji, tačiau įvairiose pasaulio šalyse Kūčių vakarą yra gana įprasta rinktis miesto parkuose ar kitose viešosiose vietose ir plevenant žvakių liepsnelėms kartu giedoti melodingas Kalėdines giesmes. Tokie koncertai pritraukia ne tik norinčiuosius kartu pagiedoti šventines giesmes, bet ir minias žiūrovų.

Ši tradicija gimė pietryčių Australijoje beveik prieš šimtmetį, o Melburnas yra ta vieta, kur iki šių dienų Kalėdinių giesmių tradicija yra itin puoselėjama. Būtent Melburne gyveno radijo laidų vedėjas Norman Banks, kuris sykį grįždamas namo Kalėdų išvakarėse pro langą pastebėjo vienišą moterį. Ji savo namuose prie žvakės šviesos klausydamasi radijo kartu giedojo šventinę giesmę. Ponas Banksas susirūpino, kad nemažai žmonių yra priversti gražiausias metų šventes sutikti vieniši. Tad kitąmet per Kalėdas jis suorganizavo pirmąjį Kalėdinių giesmių koncertą, kuriame dalyvavo apie 10 tūkstančių žmonių.

Šis jaukus renginys tapo tradicija, o Australijos miestuose Kalėdų išvakarėse rengiamus Carols by Candlelight koncertus transliuoja televizijos. Tradicija netrukus paplito įvairiuose pasaulio kraštuose.

 


Dar keletas įdomybių apie Kalėdines giesmes:

Manoma, jog pirmosios Kalėdoms skirtos katalikų giesmės buvo sukurtos dar 4 amžiuje, tačiau labiausiai išpopuliarėjo po Reformacijos.

Populiarioji Kalėdinė giesmė „Tyli naktis, šventa naktis“ (Silent Night, arba vokiškai Stille Nacht) buvo sukurta ir pirmąkart atlikta 1818 m. Kalėdų išvakarėse nedideliame Austrijos miestelyje netoli Zalcburgo, o 2011 m. įtraukta į Unesco nematerialaus kultūrinio paveldo sąrašą.

Kai kuriose šalyse vyrauja įsitikinimas, jog Kalėdines giesmes tinka giedoti tik Kalėdų laikotarpiu, t.y. nuo gruodžio pradžios iki Kalėdų dienos, kitaip gali užklupti nesėkmės.

Kelionių portalo informaciją atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško sutikimo draudžiama.