10 pasaulio vandens stebuklų

Autorius: Kelionių manija , 2011, Kovo 14d.

Vanduo – tekantis, krentantis iš didelio aukščio, tyvuliuojantis, čiurlenantis, šniokščiantis ar raibuliuojantis – tai vienas iš maloniausių reiškinių žmogaus akiai. Vanduo užima apie tris ketvirtadalius Žemės paviršiaus, tačiau kai kurie vandens reiškiniai ypatingai stebina ir traukia žmones.


Žydroji lagūna, Islandija

Islandija garsėja natūraliai trykštančiomis karštosiomis versmėmis. Bene žymiausia iš jų yra Žydroji lagūna – didelis melsvai žalias geoterminių šaltinių maitinamas ežeras. Pietvakarinėje Islandijos dalyje esantį ežerą nuolat gaubia migla, į orą kylą garų kamuoliai, dar labiau sustiprinantys nežemišką vietovės įspūdį. Žydrosios lagūnos vanduo maišosi su šaltu jūros vandeniu. Vanduo, turintis ir gydomųjų savybių, visada būna 37-39°C šilumos. Dėl to čia yra įrengtas SPA centras ir visi norintys (už atitinkamą mokestį) gali pasinerti į šiltą lagūnos vandenį bei atgauti jėgas. Netgi teigiama, jog Žydroji lagūna yra islandų sveikatos ir grožio šaltinis.

zydroji-laguna-islandija.jpg

 

Negyvoji jūra, Izraelis

Ypatingai druskinga jūra, vadinama Negyvąja, telkšo tarp Izraelio ir Jordanijos apie 400 m žemiau vandenyno lygio. Iš esmės, pagal savo morfologinę prigimtį, tai yra ežeras, tačiau nuo seno vadinamas jūra. Negyvosios jūros unikalios savybės pastebėtos dar Antikos laikais. Buvo manoma, jog šis vandens telkinys netgi pavojingas sveikatai, kadangi virš jo neskraido net paukščiai. Šios jūros vandenyje dėl ypatingai didelio druskingumo visiškai nėra gyvybės.

Deja, sparčiai garuojant vandeniui šis vandens telkinys vis labiau senka. Negyvosios jūros vandenyje yra daug druskų, įvairių mineralų ir mikroelementų, dėl to žmonės į šią vietovę atvyksta pasigydyti. Įdomu tai, kad didžiulė druskų koncentracija ne tik apsunkina norinčiųjų įbristi į vandenį pastangas, bet ir praktiškai nepalieka šansų bandyti plaukti. Pakanka šiaip ne taip įbridus tiesiog „sėstis“ ant vandens ir plūduriuoti. Tiesa, druskingajame vandenyje nerekomenduojama užsibūti pernelyg ilgai.

izraelis-negyvoji-jura.jpg


Viktorijos krioklys, Zimbabvė

Tarp Zimbabvės ir Zambijos vingiuojanti Zambezės upė yra suformavusi vieną įspūdingiausių pasaulyje krioklių: vanduo čia krenta iš 108,3 metrų aukščio, o pats krioklys į plotį nusidriekęs apie 1,6 km. Krioklyje yra daug salų, kurios jį dalina į daug mažų kriokliukų. Maždaug už 30 km jau girdisi krioklio šniokštimas. Anglų keliautojas Deividas Livingstonas buvo pirmasis europietis, aptikęs krioklį 1855 m. ir pavadinęs jį Anglijos karalienės Viktorijos garbei.

viktorijos-krioklys.jpg


Pamukalės vandens terasos, Turkija

Baltos travertino terasos, susiformavusios karštųjų versmių vandeniui tekant šlatais – tai Pamukalės gamtos stebuklas. Mineralinis vanduo, kurio temperatūra siekia apie 35-38°C, tekėdamas kalno šlaitu netenka anglies dvideginio ir palieka kalkakmenio nuosėdas.

Pamukalės terasos, pradėję formuotis prieš maždaug 14 000 metų, užima apie 2,5 km ilgio ir 0,5 km pločio teritoriją ir yra įtrauktos į Pasaulio UNESCO saugomų Gamtos paminklų sąrašą. Išvertus iš turkų kalbos „Pamukale“ reiškia „Medvilnės pilis“. Pasak legendos, senovėje šiose terasose milžinai džiovindavę medvilnės derlių. Tuo bandyta paaiškinti baltą kalno spalvą. Greta Pamukalės yra senovės romėnų įkurto Hierapolio miesto griuvėsiai.

pamukale-turkija.jpg


Plitvicės ežerai, Kroatija

Plitvicės ežerų nacionalinis parkas – pirmasis Kroatijos teritorijoje įkurtas nacionalinis parkas, įsteigtas 1949 m., o nuo 1979 m. įtrauktas į UNESCO Pasaulio paveldo sąrašą. Šiame parke – net 17 įvairaus dydžio ežerų, kurie jungiasi kaskadomis bei įspūdingais kriokliais. Parke yra įrengti specialūs pėsčiųjų takai, galima pasirinkti įvairaus sudėtingumo trasas, taip pat kursuoja elektriniai autobusai.

plitvice-kroatija.jpg


Žydrasis urvas, Belizas

Viena paslaptingiausių pasaulio vietų, išgarsinta legendinio okeanografo Žako Kusto – tai Žydrasis urvas, arba Didžioji Žydroji Skylė. Ši povandeninė smegduobė, nutolusi apie 70 km nuo Belizo krantų, vilioja nardytojus patyrinėti Žydrojo urvo povandenines grožybes ir pasigrožėti koraliniais rifais.

Žvelgiant iš viršaus, Žydrasis urvas primena akies vyzdį. Maždaug 300 m pločio skylę juosia koralinis rifas. Žydrojo urvo gylis – apie 125 m, tačiau nardytojai, pasinėrę į 40 m gylį jau gali išvysti neparkartojamus povandeninius stalaktitus, kurių aukštis siekia iki 15 m. Įspūdį padidina ir tai, kad Žydrojo urvo „sienos“ – beveik vertikalios.

zydrasis-urvas2.jpg

 

Baikalo ežeras, Rusija

Rusijos Irkutsko srities ir Buriatijos teritorijoje telkšantis Baikalas – giliausias ežeras pasaulyje. Didžiausias Baikalo gylis siekia per 1600 metrų. Kartu tai vienas iš seniausių pasaulio ežerų, susidaręs maždaug prieš 15-25 mln. metų. Į šį iš visų pusių kalnų apsuptą ežerą savo vandenis plukdo apie 300 upių. Skaičiuojama, jog Baikalo ežere glūdi penktadalis viso pasaulio gėlo vandens. Į UNESCO Pasaulio paveldo sąrašą įtrauktas Baikalas yra aktyvioje seisminėje zonoje, čia dažnai pasitaiko stiprių žemės drebėjimų. Išvertus iš kurykanų kalbos ežero pavadinimas reiškia „daug vandens“.

baikalo-ezeras.jpg


Nilo upė, Egiptas

Senovės graikų istorikas Herodotas Egiptą vadino „Nilo dovana“, o patys egiptiečiai Nilui buvo davę viso, kas gyva, motinos pavadinimą. Tuo galima įsitikinti plaukiant Nilu ir stebint jo pakrantes. Nuo senų senovės ties upe buvo sutelktas egiptiečių gyvenimas, Nilo dėka jie galėjo išgyventi šiame ne itin palankiame klimate.

Nilas yra ilgiausia upė Afrikoje, nusidriekusi daugiau nei 6700 km – nuo Viktorijos ežero iki pat Viduržemio jūros. Kai kurie mokslininkai Nilą laiko ilgiausia pasaulio upe. Kruizo Nilu metu galima pamatyti daugybę antikinių griuvėsių ir istorinių vietų: Abu Simbelo šventyklą, Luksorą, Kairą, Gizos piramides ir kt. Be to, kruizo metu galima stebėti laukinę Afrikos gamtą.

nilas-egiptas.jpg


Titikakos ežeras, Peru

Titikakos ežeras, esantis 3800 m aukštyje virš jūros lygio, yra aukščiausiai esantis laivybinis ežeras pasaulyje ir priklauso dviems valstybėms – Peru ir Bolivijai. Vietinių gyventojų Titikakos ežeras laikomas šventu. Andų tautų mituose iš šio ežero kildinama visa civilizacija, saulė, mėnulis ir kt.

Turistų pamėgtos plūduriuojančiosios Uroso salos. Šias salas, padarytas iš nendrių ryšulių, vietiniai gyventojai nuolatos atnaujina, ant viršaus vis primesdami naujų nendrių ryšuliu. Šis metodas, gyvuojantis jau šimtmečius, neleidžia saloms išnykti. Titikakos ežero salose galima susipažinti su mažai paliesta vietinių gyventojų kečujų kultūra. Gyventojai čia verčiasi žvejyba, taip pat ūkininkauja, audžia tradicinius drabužius. Kurioj ežero vietoj bebūtum, beveik iš visur matosi snieguotos Kordiljeros kalnagūbrio viršūnės.

titikaka-peru.jpg


Amazonės upė, Brazilija

Ilgiausia ir vandeningiausia pasaulyje Amazonės upė, turinti apie 1000 intakų, vingiuoja Brazilijoje. Skaičiuojama, jog šia upe teka maždaug penktadalis pasaulio prėsko vandens. Didžiulė teritorija aplink  šią upę vadinama Amazonija – tai vadinamieji „planetos plaučiai“. Šiame regione pasigamina maždaug pusė Žemės deguonies.

Amazonijos drėgnieji atogrąžų miškai užima apie trečdalį Brazilijos teritorijos ir pasižymi itin gausia biologine įvairove. Čia gyvena 1800 paukščių ir 250 žinduolių rūšių, o pačioje Amazonės upėje gyvena apie 2000 žuvų rūšių. Amazonijoje taip pat gyvena per 200 indėnų genčių. Daugelis iš jų neturi jokių ryšių su civilizuotu pasauliu.

amazone-brazilija.jpg

 

Kelionių idėjos