Reikšmingos istorinės vietos bei unikalūs gamtos kampeliai, dailūs senamiesčiai ir apsnūdę kalnų kaimeliai, mitologinės vietovės bei vaizdingos pakrantės. Visa tai rasite Kipre. Žvalgomės, kokios įdomiausios lankytinos vietos deivės Afroditės saloje.
Larnaka
Larnaka yra vienas seniausių iki šių dienų tebegyvenamų miestų. Finikiečių įkurtas miestas anuomet vadinosi Kitionu. Šio senovinio miesto liekanų galima išvysti dabartinės Larnakos širdyje. Larnakoje verta aplankyti bizantiškąją Šv. Lazaro bažnyčią, iškilusią IX amžiuje. Larnakos priemiestyje yra įsikūręs didžiausias šalies oro uostas.
Lankytinos vietos Larnakoje
Chirokitija
Pietinėje salos dalyje esanti Chirokitija – bene žymiausia Kipro archeologinė vietovė. Maroni upės slėnyje išlikę VII–IV tūkstantmečiais pr. Kr. buvusios neolito gyvenvietės liekanos. Tai viena geriausiai išlikusių to meto gyvenviečių. Joje galima išvysti cilindro formos pastatų, kuriuos iš vienos pusės juosė gynybinė siena, o iš kitų pusių supo upė. Manoma, jog Chirokitijoje gyveno iki 600 gyventojų.
Pafas
Salos pietvakariuose esantis miestas vilioja ne tik paplūdimio poilsiautojus, bet ir besidominčius istorija bei archeologija. Kipre Antikos laikais klestėjo graikų meilės, vaisingumo ir grožio deivės Afroditės kultas, o Pafas (gr. Paphos) yra laikomas šios deivės gimtine. XII a. pr. Kr. saloje iškilo didinga Afroditės šventykla. Senojo Pafo vietoje dabar yra Kouklia gyvenvietė. O Naujasis Pafas (Nea Paphos), kuris nuo Senojo nutolęs keliolika kilometrų, kaip pasakojama, buvo įkurtas vieno iš Trojos karo vadų, kurį grįžtantį po žymiojo karo audra nubloškė prie Kipro krantų. Pafe išlikę IV a. pr. Kr. Karalių kapaviečių. Šios požeminės kapavietės buvo išskaptuotos uolose, kai kurios iš jų papuoštos freskomis. Kitos istorinės Pafo vietos – tai antikinis Odeono teatras, romėnų Agoros ir miesto sienų liekanos, vyno dievo Dionizo vila, kurioje aptikta įspūdingų antikinių mozaikų.
Troodos regiono bažnyčios
Centrinėje salos dalyje esantys Troodos kalnai yra didžiausias kalnų masyvas Kipre. Be to, šiuose kalnuose esanti Olimpo viršūnė yra aukščiausia Kipro vieta (1951 m). Keliaujant į Troodos kalnus įdomu užsukti į kaimelius, išsaugojusius savitą stilių ir kultūrą, o taip pat aplankyti į UNESCO pasaulio paveldo sąrašą įtrauktas bažnyčias, kurios yra žymios XII–XIV a. freskomis. Iš viso saugoma 10 Bizantijos imperijos laikais iškilusių šventovių. Bene gražiausia Troodos regiono vieta – Kikkos vienuolynas, pastatytas 1092 m. Jame yra Dievo motinos Marijos paveikslas, kurį, kaip teigiama, nutapė Šv. Lukas.
Kourion
Pietiniame Kipro salos krante, netoli Episkopi, esanti Kourion archeologinė vietovė – romėnų miesto griuvėsiai. Šioje vietovėje yra išlikusios įspūdingos antikinės mozaikos, taip pat galima pamatyti romėnų pirčių, teatro bei gyvenamųjų pastatų liekanų, nekropolį. Ši pakrantė taip pat garsėja nuostabiais paplūdimiais.
Nikosija
Kipro sostinė ir didžiausias šalies miestas, Nikosija, 1963 m. buvo padalinta į dvi dalis: šiaurinę – turkišką ir pietinę – graikišką. Tai yra vienintelė pasaulyje padalyta sostinė. Miesto simbolis – Selimiye mečetė, esanti turkiškoje miesto dalyje, kuri iki XVI a. buvo Šv. Sofijos katedra. Nikosijos senamiestį supa venecijiečių statyta gynybinė siena. Mieste įsikūrusiame Kipro archeologijos muziejuje yra saugoma įspūdinga šios salos archeologinių radinių kolekcija. Beje, kipriečiai Nikosiją vadina kitu vardu – Lefkosija.
Limasolis
Limasolis yra įsikūręs pietinėje pakrantėje ir yra antras pagal dydį miestas Kipre. Kasmet Limasolyje vyksta tradicinės šventės: karnavalas, vyno festivalis, senovės graikų dramos festivalis, Yermasogeia gėlių festivalis, Šekspyro naktys. Miesto paplūdimio ruožas driekiasi 16 km. Limasolio sritis garsėja kaip vyndarystės regionas. Limasolio senamiestyje, netoli senojo uosto, esančioje XIV a. pilyje veikia Kipro Viduramžių muziejus. Už keleto kilometrų nuo Limasolio esantis Amatusas (gr. Amathus) buvo vienas seniausių karališkųjų miestų Kipre. Antikos laikais čia taip pat buvo svarbus Afroditės kulto centras. Šioje archeologinėje vietovėje išlikę Afroditės šventyklos, akropolio, forumo, uosto, miesto gynybinių sienų liekanos.
Avako tarpeklis
Mėgstantiems natūralią gamtą Akamo pusiasalis yra tikras rojus. Čia galima leistis į žygius pėsčiomis, stebėti paukščius, tačiau bene įdomiausia pusiasalio vieta yra vaizdingasis Avako tarpeklis. Stačios tarpeklio uolos kylant nuo pajūryje esančio Toxeftra paplūdimio į viršų vis siaurėja ir sužavi visus čia apsilankiusius. Tarpeklis į salos gilumą įsirėžęs apie 4,5 km. Keliaujant šiuo maršrutu galima pasimėgauti tyla, kurią kartkartėmis prablaško besiganančių kalnų ožkų varpelių skambėjimas.
Kirenija
Šalies šiaurinėje pakrantėje, turkų pusėje įsikūrusią Kireniją (gr. Kyrenia), verta aplankyti dėl dailaus senamiesčio, pasipuošusio baltutėliais namais. Mieste išlikęs istorinis uostas ir VII a. statyta Kirenijos pilis, kurios viduje saugomas helenistinio laikotarpio laivas, iškeltas iš jūros dugno. Šiam laivui, kuris, kaip manoma, yra seniausias pasaulyje išlikęs laivas, jau daugiau nei 2 200 metų. Greta esančio Pentadaktylos kalno viršūnėje stovi Agios Hilarion tvirtovė, o šio kalno papėdėje – gotikinis Bellapais vienuolynas.
Famagusta
Famagusta kadaise buvo populiarus pajūrio kurortas, garsėjęs auksinio smėlio paplūdimiais. Tačiau turkams okupavus šiaurinę Kipro dalį, Famagusta tapo liūdnai pagarsėjusiu šios okupacijos simboliu, tikru miestu-vaiduokliu. Famagusta buvo įkurta apie 300 m. pr. Kr., o dabar buvusiame kurorte stūkso apleisti pastatai, šviečia buvusių viešbučių langų kiaurymės, o už spygliuotos tvoros rymo turkų kariai.
Taip pat skaitykite:
Kipras – sala, kurioje visuomet jautiesi savas
Kelionių portalo informaciją atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško sutikimo draudžiama.