Įspūdingiausi pasaulio kriokliai pagal Lonely Planet

Autorius: Parengė kelioniumanija.lt , 2011, Liepos 15d.

Viktorijos kriokliai, Zambija/Zimbabvė

Tarp Zimbabvės ir Zambijos vingiuojanti Zambezės upė yra suformavusi vieną įspūdingiausių pasaulyje krioklių: vanduo čia krenta iš 108 metrų aukščio, o pats krioklys į plotį nusidriekęs apie 1,6 km. Krioklyje yra daug salų, kurios jį dalina į daug mažų kriokliukų. Maždaug už 30 km jau girdisi krioklio šniokštimas, o miglos kamuoliai kyla į pusės kilometrų aukštį. Anglų keliautojas Deividas Livingstonas buvo pirmasis europietis, aptikęs krioklį 1855 m. ir pavadinęs jį Anglijos karalienės Viktorijos garbei. Beje, vietiniai gyventojai galingąjį krioklį vadina Mosi-oa-Tunya, kas išvertus į lietuvių kalbą reikštų „griaudėjantys dūmai“.

 

Niagaros kriokliai, JAV/Kanada

JAV ir Kanados pasienyje šniokščiantys Niagaros kriokliai itin gausiai lankomi turistų. Kriokliai nėra labai aukšti, siekiantys 51 m, tačiau itin vandeningi ir vaizdingi – juos suformavo Niagaros upė. Per vieną minutę kriokliu prateka beveik 170 tūkst. m3 vandens. Niagaros kriokliai palaipsniui slenka link Niagaros upės ištakose esančio Erio ežero, kadangi uolienos yra palyginti minkštos ir lengvai yra.

niagaros-kriokliai.jpg

 

Reichenbach kriokliai, Šveicarija

Berno kantone esantys kriokliai apsupti gilių tarpeklių ir baltuojančių viršukalnių. Krioklys populiarus Šerloko Holmso gerbėjų tarpe, mat ties šiuo 250 m aukščio kriokliu legendinis detektyvas grūmėsi su savo oponentu profesoriumi Moriarčiu ir įkrito į srovę. Ta vieta netgi pažymėta specialia lentele. Nuostabiu krioklio vaizdu galima pasigėrėti ir iš apžvalginio traukinuko, kuris vyksta iš Willingen.

reichenbach.jpg

 

Kaieteur krioklys, Gajana

Šiam nuo pagrindinių turistinių maršrutų gerokai nutolusiam kriokliui apibūdinti labiausiai tinka žodis „laukinis“. Potaro upės vanduo krenta iš 250 m aukščio, sukurdamas nepakartojamą vaizdą.

kaieteur-krioklys.jpg

 

Igvasu krioklys, Argentina/Brazilija

Šis „vos“ 82 m aukščio krioklys įspūdingas tuo, jog jį sudaro per 270 mažesnių kriokliukų bei kaskadų. Ir visas šis grožis driekiasi apie 2,7 km. Viena įspūdingiausių krioklio vietų pavadinta „Velnio nasrais“. Nuo Argentinos pusės pėsčiųjų takeliu galima prieiti prie pat šio krioklio.

igvasu-kriokliai.jpg

 

Detiano krioklys, Kinija

Šį 200 m ties Kinijos ir Vietnamo siena krentantį krioklį supa įspūdingos uolos ir ryžių laukai. Tikrai šauni vietelė romantikos mėgėjams!

detian-kinija.jpg

 

Gulfoso krioklys, Islandija

Gulfoso krioklį išgraužė Hvitos, arba Baltoji upė. Išvertus į lietuvių kalbą, Gulfoso krioklio pavadinimas reiškia „Auksinis krioklys“. Vanduo krenta 32 metrus į gilų ir siaurą kanjoną. Purslai vėl kyla į viršų, tad saulėtą dieną galima išvysti net kelias vaivorykštes.

Gullfoss-islandija.jpg

 

Saterlendo krioklys, Naujoji Zelandija

Fotogeniškiausias Naujosios Zelandijos fiordas Milford Sound žymus iš visų pusių trykštančiais kriokliais. Gražiausias jų – Saterlendo krioklys (angl. Sutherland Falls), kuris pasiekiamas pėsčiomis keliaujant kelias dienas.

saterlendo-krioklys.jpg

 

Džim Džim krioklys, Australija

Džim Džim krioklys (angl. Jim Jim Falls), esantis Australijos Kakadu nacionaliniame parke, šalies šiaurėje, įspūdingiausias drėgnuoju metų laiku, tačiau tuomet ši vieta praktiškai nepasiekiama jokiu automobilių transportu. Krioklio vanduo krenta iš 200 m aukščio nuo rausvų uolų. Raižytas Arnhemlendo šlaitas, kurio aukštis vietomis viršija 450 m, driekiasi 500 km. O šlaito apačioje plyti žemuma – pievos, pelkės, miškai. Manoma, jog didžiojoje dalyje Kakadu nacionalinio parko teritorijos, kuri savo plotu prilygsta Šveicarijai, prieš milijonus metų tyvuliavo jūra. Arnhemlendo šlaitas buvo tos jūros krantas.

dzim-dzim-kakadu.jpg

 

Anchelio krioklys, Venesuela

Anchelio krioklys (isp. Salto Angel) gali pelnytai didžiuotis aukščiausio pasaulio krioklio titulu. Kriokliui pavadinimas suteiktas lakūno Jimmy Angelo garbei. Šis amerikietis, ieškodamas aukso, 1937 m. avariniu būdu nusileido Aujan Tepui plokštikalnėje. Įgula išsigelbėjo, tačiau iš lėktuvo nieko neliko. Taip vietoj aukso J. Angelas atrado aukščiausią pasaulyje krioklį, kurio vanduo krenta beveik iš vieno kilometro aukščio (979 m). Apylinkėse gyvenantys indėnai krioklį vadina Kerepakupai-mer, kas išvertus į lietuvių kalbą reiškia „stebuklingasis eliksyras“. Pasak legendos, šamano sūnus, žaisdamas su stebuklingojo eliksyro buteliuku, netyčia išpylė eliksyrą. Eliksyras virto vandens srove, kuri vis didėjo ir didėjo, kol pavirto kriokliu.

anchelio-krioklys.jpg

 

Kelionių portalo informaciją atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško sutikimo draudžiama.