Krokuva: 10 svarbiausių lankytinų vietų

Autorius: Kelionių manija , 2012, Balandžio 03d.

Krokuva neretai vadinama „Lenkijos deimantu“, o taip pat Karalių ir bažnyčių miestu. Šiame mieste XI-XVI a. buvo įsikūrusi Lenkijos sostinė, virš senamiesčio iškilusi Vavelio kalva, kurioje kadaise gyveno Lenkijos karaliai, o visame mieste priskaičiuojama apie 40 bažnyčių. Seniausias šalies universitetas, įkurtas Krokuvoje 1364 m., pavadintas Jogailos, kuris šiame mieste buvo vainikuotas Lenkijos karaliumi, vardu. Krokuvos istorinis centras, kurį sudaro Senamiestis, Vavelio kalva ir Kazimiero kvartalas, yra įtrauktas į UNESCO Pasaulio paveldo sąrašą.

 

Krokuvos senamiestis

Krokuvos senamiestis – tai Krokuvos širdis ir mėgstama turistų pasivaikščiojimo vieta, mat čia apstu istorinių pastatų, liudijančių apie šlovingą miesto praeitį. Nemažai gatvių yra skirta tik pėstiesiems, o pagrindinės lankytinas miesto vietas patogu pasiekti pėsčiomis.
Vavelio kalva

Ant Vavelio kalvos, iškilusios virš Krokuvos senamiesčio, stūkso XVI a. karališkieji rūmai. Renesanso stiliaus pastatuose apstu prabangiai dekoruotų karališkųjų apartamentų, čia įkurtas valstybės lobynas. Taip pat ant kalvos yra XIV a. statyta Krokuvos katedra su puošniu Zigmanto koplyčios paauksuotu kupolu. Šioje katedroje yra palaidota daugybė Lenkijos karalių, jų tarpe ilsisi ir Jogailos palaikai.

6krokuva-vavelio-rumai.jpg
Turgaus aikštė

Pagrindinė turistų susibūrimų ir miestiečių susitikimų vieta – Rynek Glowny, arba Turgaus aikštė. Teigiama, jog ši miesto aikštė yra didžiausia Europoje. Turgaus aikštėje stovi Turgaus halė (Sukiennice), taip pat yra Rotušės bokštas, Šv. Adalberto bažnyčia, paminklas Adomui Mickevičiui, Marijos bažnyčia.
Turgaus halė

Turgaus aikštės vidury viduramžiais iškilęs pastatas – Sukiennice, arba Turgaus halė. Nuo XIII amžiaus šioje vietoje veikdavo dengtas turgus. Tiesa, dabartinis arkadomis išdabintas pastatas iškilo XIX a. pabaigoje. Halėje parduodami įvairiausi suvenyrai, o viršutiniame aukšte įrengta lenkų dailės galerija.

6krokuva-turgaus-aikste.jpg
Švč. Mergelės Marijos ėmimo į dangų bažnyčia

Turgaus aikštėje esanti bažnyčia su dviem skirtingais gotikiniais bokštais yra vienas iš Krokuvos simbolių. Viename iš bokštų kas valandą pasigirsta trimitavimas – tai Marijos himnas. Melodija visuomet nutrūksta toje pačioje vietoje. 1240 m., kuomet miestą puolė totoriai, trimitininkas pirmasis pastebėjo užpuolikus, tačiau, pasak legendos, jis tapo ir pirmąja priešų auka – buvo pašautas strėle, kadangi trimitavimu bandė įspėti miestiečius apie gresiantį pavojų.
Kazimiero kvartalas

Tai žydų kvartalas, garsėjantis užeigų ir karčemų gausa. Čia galima aplankyti blusų ar tradicinį turgų, pamatyti net 6 sinagogas. Kazimiero kvartalas išgarsėjo tuomet, kai čia buvo nufilmuotas garsusis S.Spilbergo filmas „Šindlerio sąrašas“, kuris buvo apdovanotas „Oskaru“. Šiame kvartale esančioje Senojoje sinagogoje įrengtas Žydų muziejus.
Barbakanas

Unikalus XV a. gynybinis įtvirtinimas buvo pastatytas priešais vienus gynybinės sienos, juosusios Krokuvos senamiestį, vartus.
Čartoriskių (Czartoryski) muziejus

XVIII a. pabaigoje įkurtame muziejuje eksponuojami žymių Europos dailininkų kūriniai, kurių tarpe galima išvysti ir Rembranto ar Leonardo da Vinčio kūrinių.

 

Aušvico (Osvencimo) koncentracijos stovykla

Maždaug už 50 km nuo Krokuvos, greta nedidelio Osvencimo miestelio, kuris pasaulyje geriau yra žinomas vokišku Aušvitco pavadinimu, nacistai buvo įkūrę didžiausias koncentracijos stovyklas. Osvencimo ir Bžežinkos (Birkenau) koncentracijos stovyklose iš viso buvo nužudyta 1,5 mln. žydų ir kitų tautybių žmonių. Dabar čia įkurtas muziejus, kurio niūri ir sukrečianti ekspozicija supažindina su holokausto mastu bei liudija apie įvykdytą didžiulį nusikaltimą žmonijai.

6ausvicas-osvencimas.jpg
Vieličkos druskos kasykla

Netoli Krokuvos esančioje senojoje druskos kasykloje Vieličkoje (Wieliczka) įrengta įdomi ekspozicija, supažindinanti su druskos kasėjų kasdienybe bei požeminiu pasauliu. Tai – 2,5 km ilgio ekskursijų trasa, vedanti tuneliais, esančiais 64-135 m gylyje po žeme. Viena įdomiausių kasyklos vietų – po žeme įrengta koplyčia, kurioje visos detalės yra išdrožinėtos iš druskos. Bendras druskos kasyklų labirinto, išsidėsčiusio net 9 lygiais, ilgis – apie 300 km.

6vielickos-drusku-kasykla.jpg
Kelionių portalo informaciją atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško sutikimo draudžiama.