TOP 10: lankytinos vietos Gdanske

Autorius: Kelionių manija , 2012, Balandžio 16d.

Gdanskas – vienas seniausių Lenkijos miestų su žavingu senamiesčiu. Prie Baltijos jūros įsikūręs uostamiestis garsėja kaip „Solidarumo“ gimtinė – čia XX a. 8 dešimtmetyje kilo šis istorinis judėjimas, nukreiptas prieš sovietų valdžią.

Tad turbūt sutiksite, kad mažiau nei už 600 km nuo Vilniaus esantis miestas – puiki trumpos kelionės idėja ilgajam savaitgaliui. Na, o jei norite daugiau idėjų, aplankę istorinį Gdansko miestą pakeliaukite Lenkijos pajūriu ir savo akimis pamatykite šios šalies dykumą, vaizdingus pusiasalius, šurmuliuojančius kurortus ir jaukius žvejų kaimelius.
Gdansko senamiestis

Gdansko senamiestis yra palyginti nemažas – jame apstu dailių renesanso stiliaus namų. Tiesa, dauguma jų yra atstatyti po Antrojo pasaulinio karo bombardavimų, po kurių išliko tik apie trečdalį miesto pastatų.

5gdanskas-senamiestis.jpg
Šv. Mergelės katedra

Tai yra pati didžiausia plytinė katedra Europoje. Ši ankstyvosios gotikos katedra buvo pastatyta XIV-XVI a. Teigiama, jog į šią katedrą vienu metu gali sutilpti apie 25 tūkstančius žmonių! Viena pagrindinių jos įžymybių – tai XV amžiuje pagamintas astronominis laikrodis. Pasakojama, kad šio laikrodžio autoriui buvo išdurtos akys, idant jis nepagaminto kito tokio šedevro. Norintys po Gdanską pasižvalgyti iš viršaus gali ryžtis įkopti į katedros bokštą – tam reikia įveikti per 400 laiptelių.
Karališkasis kelias

Karališkuoju pramintas kelias veda Dluga gatve pro miesto vartų kompleksą iki centrinės miesto, arba turgaus, aikštės – Dlugij targ.

5gdanskas-senamiestis1.jpg
Dlugij Targ

Šioje pagrindinėje Gdansko aikštėje iškilęs miesto rotušės bokštas, taip pat stovi vienas puošniausių pastatų – Artūro namas (Dwor Artusa), kadaise buvusi pirklių susitikimo vieta. Miesto rotušėje įrengtas Gdansko istorijos muziejus. Dlugij Targ aikštėje taipogi išvysite vieną iš Gdansko simbolių – Neptūno fontaną.
Miesto vartai

O jų net keletas: tai Žalieji vartai, Auksiniai vartai, Aukštieji vartai, Kalėjimo bokštas. Auksiniai vartai (Zlota Brama) iškilo XVII a. vietoje anksčiau čia buvusių senųjų miesto vartų. Figūros vaizduoja gerąsias piliečių savybes – tokias kaip taika, santarvė, protingumas ir kt.

5gdanskas-vartai.jpg
Gdansko kranas

Senajame uoste išlikęs senovinis uosto keltuvas, vadinamas Gdansko kranu arba Žuraviu. Ši unikali struktūra, laikoma seniausia Europoje, kartu yra ir miesto simbolis. Kažkada šis statinys tarnavo kaip miesto gynybiniai vartai, tačiau pagrindinė jo funkcija buvo perkelti sunkius krovinius.

5gdanskas-kranas1.jpg
Jūreivystės muziejus

Greta senojo Gdansko krano įkurtas Jūreivystės muziejus, pasakojantis uosto istoriją, supažindinantis su pirmuoju šio Gdansko laivų statykloje pagamintu laivu.

5gdanskas-kelione.jpg
Birža

Tai XIV a. statinys, buvusi pirklių gildija, savo puošnumu liudijanti apie turtingą miesto praeitį. Viduramžiais Gdanskas buvo klestintis prekybinis miestas, svarbus Hanzos sąjungos uostamiestis.
Sopotas

Greta įsikūrę Gdanskas, Sopotas ir Gdynia sudaro vadinamąjį Trimiestį (Trojmiasto), kuriame gyvena per 1 mln. gyventojų. Sopotas – tai populiarus Lenkijos pajūrio kurortas, triukšmingumu kiek primenantis lietuviškąją Palangą. Teigiama, kad medinis 515 m ilgio Sopoto molas yra ilgiausias Europoje.

 

Štuthofo koncentracijos stovykla

Už kelių dešimčių kilometrų nuo Gdansko 1939 m. buvo įkurta Štuthofo (Sztutowo) koncentracijos stovykla, kurioje buvo kalinami politiniai kaliniai ir to meto aktyvistai. Iš buvusios „mirties stovyklos“ nedaug kas belikę, tačiau ir to pakanka susidaryti įspūdį apie kraupią realybę, su kuria susidūrė per 100 tūkstančių čia kalėjusių žmonių.
Kelionių portalo informaciją atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško sutikimo draudžiama.