TOP 10: lankytinos vietos Gruzijoje

Autorius: Kelionių manija , 2014, Balandžio 15d.

Greičiausiai nėra tokių, kurie nebūtų visai nieko girdėję apie gruzinų svetingumą ir vyndarystės tradicijas. Anot gruzinų, būtent jų gamtos turtais apdovanota šalis yra ir vyno gimtinė – teigiama, jog čia vynas buvo pradėtas gaminti daugiau nei prieš 7000 metų, o saulės glostomuose vynuogynuose šiandien auginama per 500 rūšių vynuogių. Tačiau be to Gruzija gali pasigirti ir įdomiomis istorinėmis vietovėmis, senoviniais miestais bei krikščionybės aušrą menančiais vienuolynais.

 

Tbilisis

Įsikūręs vaizdingame slėnyje Tbilisis jau daugiau nei 1500 metų praktiškai be pertraukų yra Gruzijos sostinė. Skaičiuojama, jog miestas buvo sugriautas ir atstatytas apie 30 kartų. Žymiausios lankytinos vietos Tbilisyje – tai 4 amžiuje ant kalvos iškilusi Narikala tvirtovė, seniausia mieste Ančiskati bažnyčia, pastatyta 6 a. ir Sioni katedra (8 a.) stovi Tbilisio senamiestyje.

 

5tbilisis-gruzija.jpg

 

Mtskheta

Nuo tada, kai 4 amžiuje krikščionybė šioje vietoje buvo įteisinta kaip valstybinė Gruzijos religija, Mtskheta yra šventa vieta kiekvienam gruzinui. Ties Aragvio ir Kuros upių santaka, apie 20 km nuo Tbilisio įsikūrusi Mtskheta yra vienas seniausių Gruzijos miestų. Į Mtskhetą keliauja piligrimai – juos traukia Svetitskhoveli katedra (antroji pagal dydį šalyje) ir Džvari vienuolynas – šios lankytinos vietos yra saugomos Unesco.

 

5mtskheta-Gruzija.jpg

 

David Garedži

Vyndarystės tradicijomis garsėjančiame Kachetijos regione esantis David Garedži vienuolyno kompleksas – vienas labiausiai lankomų Gruzijoje. Vienuolynas buvo įkurtas dar 6 amžiuje, o kompleksą sudaro įvairūs religinės ir gyvenamosios paskirties statiniai. Vienuolynas įsikūręs Gruzijos rytuose, apie 70 km nuo Tbilisio, ties siena su Azerbaidžanu.

 

5david-gareji.jpg

 

Mestija

Mestija yra Svanetijos regiono, garsėjančio gamtos grožių ir dangų remiančiais kalnais, sostinė. Mestijoje įsikūręs Istorijos ir etnografijos muziejus, kuriame supažindama su senoviniais svanų buities rakandais ir daiktais. Netoli Mestijos kyla Ušbo kalnas, tad populiari dienos išvyka yra žygis pėsčiomis į greta esantį ledyną. Netoli Mestijos taip pat įsikūręs Ušguli kaimas, kuris garsėja tuo, jog yra laikomas aukščiausiai įsikūrusia gyvenviete Europoje – šis Unesco saugomas ir atokiai kalnuose įsikūręs kaimelis yra 2200 m aukštyje.

 

6mestija-svanetija.jpg

 

Vardzia

Viena svarbiausių istorinių vietovių Gruzijoje – tai labirintų miestas Vardzia. Šis uolose iškaltas miestas įsikūręs 1300 m virš jūros lygio. Nors šioje vietovėje žmonės gyveno nuo neatmenamų laikų, Vardzia buvo įkurta 12 amžiuje ir netrukus išaugo į miestą, kuriame gyveno apie 50 tūkst. gyventojų. Olose, kurių iš viso suskaičiuota apie 3000, buvo aptikta vertingų freskų.

 

5vardzia-gruzija.jpg

 

Kutaisis

Kutaisis laikomas vienu seniausių miestų pasaulyje. Su Kutaisiu siejama ir legendinė argonautų istorija: būtent į šį miestą Jasono kartu su bendražygiais traukė ieškoti Aukso vilnos. Čia anuomet buvusi Kolchidės karalystės sostinė. Netoli Kutaisio įsikūręs Gelačio vienuolynas (11 a.), kuriame kadaise veikė žymioji Gelačio akademija, kurioje žinių sėmėse ne vienas mokslininkas ir filosofas. Vienuolyne saugomi vertingi rankraščiai, išlikę amžių išbandymus atlaikę freskos, pastatų vidų puošia įspūdingos mozaikos.

Ką aplankyti ir pamatyti Kutaisyje

 

5kutaisis-gruzija.jpg

 

Boržomis

Vaizdingame Mtkvari upės slėnyje įsikūręs Boržomis, visų pirma, garsėja Boržomio mineraliniu vandeniu. Be to, šis kalnuotoje vietovėje įsikūręs kurortas yra puiki vieta poilsiauti ir gydytis. Boržomyje galima aplankyti ne tik Mineralinio vandens parką, bet ir netoliese esantį Mtsvane vienuolyną.

 

5borzomis-gruzija.jpg

 

Signachis 

Ant kalvos virš Alazanio slėnio įsikūręs Signachis laikomas vienu gražiausių Kachetijos regione. Signachį supa granatmedžių sodai. Signachio įžymybė – tai 17 amžiuje iškilusi gynybinė siena su bokštais, išlikusi iki šių dienų. Be to, Signachis garsėja kaip „meilės miestas“, arba gruziniškas Las Vegas, nes čia santuokos rūmai veikia ištisą parą, o kiekvieną rudenį, spalio mėnesyje mieste šurmuliuoja vyno šventė.

 

5signachis.jpg

 

Batumis

Prie Juodosios jūros esantis Batumis – tai bene žymiausias Gruzijos kurortas, o taip pat ir svarbus uostamiestis. Batumis yra Adžarijos regiono sostinė ir čia vyrauja drėgnas subtopinis klimatas, tad kurorto apylinkėse gausiai auginami citrusiniai vaisiai, arbata. Batumyje yra jau per 100 metų veikiantis botanikos sodas ir delfinariumas-okeanariumas.

 

5batumis-gruzija.jpg

 

Goris

Centrinėje Gruzijoje prie Kuros ir Liachvės upių santakos įsikūręs Goris – miestas, kurį, galima sakyti, išgarsino Josifas Stalinas. Šis politinis veikėjas gimė Goryje, ir čia yra jam skirtas muziejus, galima aplankyti namą, kuriame J. Stalinas gimė. Virš Gorio miesto ant kalvos išlikę Goriscichės pilies griuvėsiai. Manoma, jog šią pilį kadaise užgrobė pats didysis romėnų karo vadas Pompėjus. Netoli Gorio yra žymi istorinė vieta – Upliscichė. Tai olose įkurtas miestas, pro kurį kadaise ėjo Šilko kelias.

 

5goris-gruzija.jpg

Nuotraukos commons.wikimedia
Kelionių portalo informaciją atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško sutikimo draudžiama.