TOP 10: lankytinos vietos Luksore

Autorius: Kelionių manija , 2014, Spalio 20d.

Vienas įspūdingiausių istorinių Egipto miestų – Luksoras, kuris įsikūręs buvusio senovės miesto Tėbų vietoje. Tarsi muziejus po atviru dangumi, Luksoras kupinas praeities pėdsakų – didingų šventyklų ir skulptūrų, faraonų paslaptis ir turtus saugojusių kapaviečių.

Išvertus iš arabų kalbos, Luksoro pavadinimas reiškia „rūmai“ ir tik dar labiau sustiprina šio didingą praeitį saugančio miesto įspūdį. Miestą į dvi dalis skiria Nilas – vakariniame jo krante driekiasi mirusiųjų miestas ir didingos laidojimo šventyklos, o rytinėje pusėje esančiame „gyvųjų mieste“ stūkso vienos įspūdingiausių Egipto šventyklų – tai Karnako ir Luksoro šventyklų kompleksai.

Tėbai klestėjo Egipto Naujosios karalystės epochoje. Prieš 3-4 tūkstančius metų tai buvo vienas didžiausių pasaulio miestų, kadaise vadintas „100 vartų miestu“, o taip pat „karalių miestu ir miestų karaliumi“.

Karalių slėnis

Vakarinėje Nilo pakrantėje besidriekiantis Karalių slėnis – tai didžiulis nekropolis, kuriame buvo palaidota per 60 Egipto faraonų. Dauguma kapaviečių, nors ir buvo įmantriai slepiamos nuo pašalinių akių, laikui bėgant buvo išplėštos vadinamųjų „lobių ieškotojų“. Vienintelė geriausiai išlikusi kapavietė buvo faraono Tutanchamono kapas, kurio brangenybės saugomos Nacionaliniame Egipto muziejuje Kaire.

 

17karaliu-slenis.jpg

 

Karalienių slėnis

Panašiai kaip Egipto faraonai, jų žmonos ir vaikai buvo taip pat laidojami prabangiose kapavietėse, tačiau atskirai, vadinamajame Karalienių slėnyje. Čia buvo įrengta per 70 kapaviečių, dauguma jų dekoruotos įspūdingais piešiniais.

 

Karnako šventykla

Viena iš dviejų šventyklų, stovėjusių Tėbuose rytiniame Nilo krante – tai didingoji Karanko šventykla. Anot istorinių šaltinių, šis šventyklų, obeliskų ir statulų kompleksas kadaise spindėjo auksu ir sidabru. Tačiau net ir netekęs šių prabangos detalių, kompleksas stebina savo didybe. Į Karnako šventyklą veda sfinksų, pavaizduotų su liūto kūnu ir avino galva, alėja.

 

17karnako-sventykla.jpg

 

Luksoro šventykla

Luksoro šventykla, dar vadinama Pietine šventykla, taip pat įsikūrusi „gyvųjų mieste“, rytinėje Nilo pakrantėje. Šventykla buvo statoma valdant faraonams Amenchotepui III ir Ramziui II.

 

17luksoro-sventykla.JPG

 

Luksoro muziejus

Šiame muziejuje sukaupta vertinga senovės Egipto radinių kolekcija, primenanti apie Tėbų klestėjimo metus ir faraonų viešpatavimą. Muziejuje ekpsponuojama dalis faraono Tutanchamono kapavietės radinių, tačiau didžioji dalis brangenybių gausa pagarsėjusios kapavietės radinių saugomi Nacionaliniame Egipto muziejuje Kaire.

 

Memnono kolosai

Dvi milžiniškos statulos, skirtos faraonui Amenchotepui III, vaizduojančios sėdintį valdovą, pasitinka lankytojus, atvykusius į vakarinį Nilo krantą, „mirusiųjų miestą“. Manoma, jog šie kolosai yra viskas, kas išliko iš didžiulės Amenchotepo III šventyklos, kuri čia kadaise stovėjo.

 

17memnono-kolosai.jpg

 

Deir el-Bahri 

Kelios virtinės kolonų, išsišovusių didžiulio dykumos supamo kalno šlaite – tai Hatčepsutės laidojimo šventykla. Į viršutinę jos terasą veda milžiniška rampa. Lankantis šioje vietoje derėtų nepamiršti, jog tai viena karščiausių vietų Egipte, dėl to verta suplanuoti apsilankymą ankstyvą rytą.

 

17hacepsutos-sventykla.jpg

 

Medinet Habu 

Dar viena įspūdinga šventykla vakariniame Nilo krante – tai Medinet Habu, arba Ramzio III laidojimo šventykla.

 

Ramezėjus 

Vakarinio Nilo kranto šventyklų virtinę papildo ir Ramezėjus, arba Ramzio II laidojimo šventykla, kuri skirta vieno žymiausių Egipto faraonų atminimui.

 

Kilmingųjų kapai

„Mirusiųjų mieste“, be Karalių ir Karalienių slėnių, buvo ir Kilmingųjų kapai – čia aptikta apie 800 žmonių kapų. Kilmingieji savo kapus dekoruodavo scenomis iš žemiškojo gyvenimo, kurios turėjo tęstis ir po jų mirties. Tik nedidelė dalis šių kapų yra atviri lankytojams.

Nuotr. freeimages.com, commons.wikimedia

Kelionių portalo informaciją atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško sutikimo draudžiama. 

Kelionių idėjos