TOP 10: lankytinos vietos Osle

Autorius: Kelionių manija , 2014, Kovo 02d.

Norvegijos gamta – jos fiordai, uolėtos pakrantės ir kalnai – nepalieka abejingų. Galbūt dėl to, kad šios šalies kraštovaizdis taip skiriasi nuo mūsų akiai labiau įprastų lygumų, pievų ir miškų. Jei jau išsiruošėte į šią pasakiškos gamtos šalį, greičiausiai užsuksite ir jos sostinę Oslą, didžiausią Norvegijos miestą, įsikūrusį Oslo fiordo pakrantėje.

Oslas – seniausia Skandinavijos šalių sostinė, įkurta 1048 m. Haroldo III Rūsčiojo. Miestas nėra didelis – nesunku vietos įžymybes apeiti pėsčiomis. Keletas įdomių muziejų įsikūrę kiek tolėliau nuo miesto centro – Bygdoy pusiasalyje, kuris dar vadinamas Oslo muziejų pusiasaliu.

 

Akershuso pilis

1300 m. pastatytos tvirtovės, Akershus Slott, rūsiuose kadaise buvo įrengtas kalėjimas. Vėliau XVII a. Danijos karalius Kristijonas IV čia įkūrė renesansinę rezidenciją, kurios viršutiniuose aukštuose buvo įrengtos iškilmių salės. II Pasaulinio karo metu naciai tvirtovę naudojo kaip kalėjimą ir egzekucijų vietą. Šiuo metu Akershuso pilyje įsikūręs Norvegijos išlikimo muziejus, čia rengiami įvairūs spektakliai, koncertai. Kiekvieną popietę vyksta sargybinių pasikeitimo ceremonija.

 

8oslas-akershus1.jpg

 

Rotušė

Oslo rotušė (Radhus) buvo atidaryta 1950 m. miestui minint 900 metų jubiliejų. Raudonų plytų pastatas, kurio stilius nebūdingas Norvegijai, ilgainiui tapo miesto simboliu. Rotušės vidus – priešingai negu išorė – spalvingas, puoštas freskomis, skulptūromis. Šioje rotušėje kasmet teikiamos Nobelio taikos premijos (visų kitų sričių Nobelio premijos įteikiamos Stokholmo rotušėje).

 

8oslas-rotuse.jpg

 

Vigelando parkas

Atokiau nuo Oslo centro įkurtame Vigelando parke galima apžiūrėti apie 200 Gustavo Vigelando ir kitų menininkų sukurtų skulptūrų iš granito ir bronzos. Įspūdingas 17 m aukščio granito obeliskas, kurį sudaro 121 figūra, vaizduoja gyvenimo ciklą. G.Vigelandas savo skulptūromis siekė atskleisti visas įmanomas žmogiškąsias emocijas – nuo meilės iki neapykantos.

 

8oslas-vigeland.jpg

 

Karaliaus rūmai

Neoklasikinio stiliaus XIX a. statyti valdovų rūmai (Kongelige Stottet), stovi Rūmų parke (Slottsparken), kuris yra atviras lankytojams. Šalia rūmų kasdien 13.30 val. vyksta sargybos keitimosi ceremonija.

 

8oslas-rumai.jpg

 

Nacionalinė galerija

Nacionalinėje galerijoje sukaupta didžiausia Norvegijos dailės kolekcija. Čia eksponuojami ne tik žymiausių norvegų dailės darbai, bet ir kitų garsių menininkų darbai: Degas, Manet, Monet, Picasso, Gauguin.

 

Vikingų laivų muziejus

Bygdoy pusiasalyje įkurtame muziejuje čia eksponuojami trys geriausiai pasaulyje išlikę 800-900 m. statyti buriniai vikingų laivai – langskipai. Šie laivai buvo iškasti iš pilkapių Norvegijoje. Muziejuje taip pat eksponuojama proginių rogių, buities įrankių kolekcija, laidojimo daiktai. Langskipai – tai kariniai vikingų laivai, kurie skyrėsi nuo įprastų laivų, nes buvo ilgesni ir greitesni. Langskipas turėjo kvadratinę burę ir nuo 24 iki 50 irklų.

Atokiau nuo miesto centro esantį Bygdoy pusiasalį galima pasiekti autobusu Nr.30, o sezono metu (nuo balandžio iki rugsėjo) galima ten nuplaukti keltu, išplaukiančiu iš prieplaukos, esančios netoli Akker Brygge.

 

8oslas-vikingai.jpg

 

Norvegijos liaudies muziejus

Didžiausias Norvegijos kultūros muziejuje (Norsk Folkemuseum) Bygdoy pusiasalyje įrengta per 150 namų, atspindinčių norvegų gyvenimo buitį įvairiais laikotarpiais. Tai iš skirtingų vietovių atgabenti gyvenamieji namai, svirnai, sandėliai. Įspūdinga bažnyčia (Stavkirke) mena 1200-uosius. Muziejuje taip pat eksponuojamos tautinių rūbų, buities rakandų, žaislų kolekcijos.

 

Fram muziejus

Bygdoy pusiasalyje įsikūręs ir Fram muziejus, kuriame eksponuojamas norvegų keliautojo ir tyrinėtojo R.Amundseno laivas – šiuo laivu jis plaukė į Pietų ašigalį. Muziejuje galima susipažinti su laivo įranga, taip pat Arkties tyrinėjimo istorija.

 

Kon-Tiki muziejus

Šiame muziejuje eksponuojami kito norvegų tyrinėtojo, T.Heyerdahl, laivai, kuriais jis plaukė į keliones Atlanto ir Ramiajame vandenynuose. Tyrinėtojas plaukiojo palyginti trapiais laivais, tuo norėdamas įrodyti, kad jau senosios civilizacijos plaukiojo tarp žemynų.

 

8oslas-kon-tiki.jpg

 

Holmenkollen tramplinas

Holmenkollen – vieta, vienareikšmiškai vadinama slidininkų rojumi. Osle esantis kalnas-tramplinas taip pat vilioja norinčius pasidairyti po Oslo apylinkes. Nuo 1892 metų joje rengiamos aukščiausio lygio varžybos, o 1952 metais čia vyko Žiemos olimpinės žaidynės. Praėjusiais metais į šią vietą rinkosi pasaulio slidinėjimo čempionato dalyviai ir žiūrovai. Tramplino viduje įkurtas Slidinėjimo muziejus.

 

8oslas-holmenkolen.JPG

Kelionių portalo informaciją atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško sutikimo draudžiama.