TOP 10: lankytinos vietos Stambule

Autorius: Kelionių manija , 2014, Kovo 17d.

Stambulas – tarsi vartai tarp Europos ir Azijos – įsikūręs natūraliai ties gamtos natūraliai suformuotu uostu prie Bosforo sąsiaurio. Stambulas kupinas istorinių įžymybių, be to, turtingas kultūrine įvairove. Čia apstu musulmoniškų mečečių, bažnyčių, muziejų, šurmuliuoja turgavietės ir savo prabanga stebina sultonų rūmai. 

 

Mėlynoji mečetė

Šešias minaretais, gausia puošyba ir žydros spalvos dekoratyvinėmis plytelėmis išsiskirianti Mėlynoji mečetė, dar vadinama Sultono Ahmedo mečete – viena įspūdingiausių Stambule. Skaičiuojama, jog šios mečetės dekoracijoms panaudota apie 20 tūkstančių dekoratyvinių rankų darbo Izniko plytelių. 

 

7stambulas-zydroji-sultanahmed.jpg 

 

Topkapi rūmai

Įspūdingo dydžio Topkapi sultonų rūmuose, kuriuose valdovai gyveno apie 4 šimtmečius, dabar įkurtas muziejus. Rūmus sudaro daugybė pastatų, kambarių bei sodų, o be to, ir sultono haremas. Muziejuje eksponuojami keramikos, stiklo bei porceliano dirbiniai, pranašo Mahometo relikvijos, o rūmų lobyne saugomi brangakmeniai bei juvelyriniai dirbiniai. 

 

7topkapi.jpg 

 

Didysis Stambulo turgus 

Grand Bazaar, arba Didysis turgus yra spalvų, kvapų ir skonių margumynas, kuriam savo dydžiu bei istorine verte vargu ar prilygsta kokia kita pasaulio turgavietė. Šis turgus Stambule veikia nuo 15 amžiaus ir yra laikoma viena didžiausių dengtų turgaviečių pasaulyje. Didžiajame turguje, kuris išsidėstęs 58 gatvelėse, yra daugiau nei 4000 prekybos vietų bei parduotuvėlių.

 

7didysis-turgus.jpg 

 

Haya Sofya

Vienas žymiausių Stambulo architektūros šedevrų – tai Šv. Sofijos soboras, Haya Sofya, kurį puošia 56 m aukščio gausiai dekoruotas kupolas. Ši bažnyčia iškilo 6 amžiuje, vėliau ji buvo paversta mečete, o šiuo metu čia įkurtas muziejus. Vis dėlto, nemažai musulmonų čia ateina ir pasimelsti.

 

7stambulas-sofija.jpg 

 

Bazilikos cisternos

Kadaise Bazilikos vandens saugykloje (Yerebatan Sarnici) buvo saugomas vanduo. Šis vanduo daugiausia buvo skirtas sultono rūmų poreikiams tenkinti. 6 amžiuje pastatyta Bazilikos vandens saugykla – įspūdingas architektūrinis sprendimas. Šio požeminio statinio stogą laiko 336 kolonos, kurių aukštis po 8 metrus. Bazilikos cisternos įsikūrę netoli Haya Sofia mečetės. 

 

7bazilikos-saugykla.jpg 

 

Prieskonių turgus

Prieskonių, arba egiptiečių, turgus (Misir Carşisi) veikia nuo 17 a. Anksčiau netoli Galata tilto esančiame turguje daugiausia prekiauta prieskoniais, o šiais laikais čia galima įsigyti ir įvairiausių maisto produktų.

 

Suleimano mečetė

Viena svarbiausių Stambulo mečečių yra Suleimano mečetė, iškilusi 16 amžiuje. Suleimano mečetė išskirtinė tuo, jog joje – net 200 langų. Ši mečetė – bene įspūdingiausia iš visų 42 mečečių, kurias Stambule suprojektavo žymusis osmanų architektas Sinanas. 

 

Galata bokštas

Viena geriausių vietų pasidairyti virš Stambulo stogų – tai 14 amžiuje genujiečių statytas bokštas, Galata. Šis bokštas stovi ties Auksiniu kyšuliu. Manoma, jog 62 m aukščio Galatos bokštas yra vienas seniausių bokštų pasaulyje, mat pirmasis bokštas šioje vietoje iškilo dar 6 amžiuje. Apie Galatos bokštą pasakojama ir įdomi legenda, kad pirmasis žmogus, norėjęs įrodyti, kad ir žmonės gali skraidyti, pasigamino medinius sparnus ir pirmąjį savo bandymą atliko būtent čia. Perskristi į Azijos pusę jam pavyko, tačiau savo bandymu jis užrūstino sultoną. 

 

7stambulas-galata.jpg 

 

Stambulo Archeologijos muziejus

Didžiulė Turkijos ir Artimųjų Rytų archeologinių radinių kolekcija yra saugoma Stambulo Archeologijos muziejuje. Bene žymiausias šio muziejaus eksponatas – tai Kadešo sutartis, pirmoji pasaulyje sudaryta ir išlikusi taikos sutartis, 1269 m. pr. Kr. sudaryta tarp hetitų ir egiptiečių. Istorijos mėgėjams taip pat turėtų palikti įspūdį atkurtas Trojos arklys. 

 

Dolmabahce rūmai

Prabangūs Dolmabahce rūmai, iškilę 19 amžiuje, priklausė sultonams. Juose įspūdį kelia kupolinė Ceremonijų salė, kurioje vienu metu telpa pustrečio tūkstančio žmonių, taip pat verta pamatyti Krištolo laiptus bei Žydrąjį saloną.

7stambulas-Dolmabahce.jpg 

Nuotr. sxc.hu 

Kelionių portalo informaciją atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško sutikimo draudžiama. 

baneris Stambulas-1.jpg