TOP 10: neįprastos lankytinos vietos Lenkijoje

Autorius: Kelionių manija , 2015, Kovo 29d.

Nuo smėlėtų Baltijos pakrančių iki baltuojančių Tatrų viršukalnių – Lenkija kupina įdomybių ieškantiems atrakcijų ne taip ir toli nuo namų, Lietuvos.

 

Aukštyn kojomis – namas Šymbarke

Netoli Gdansko esančiame Šymbarke (Szymbark) įkurtas edukacijos centras, bene labiausiai stebinantis namu, kuris yra pastatytas aukštyn kojomis. Viskas, kas yra šio namo viduje – baldai, interjero elementai taip pat išdėstyti atvirkščiai. Be neįprasto namo, Šymbarko edukacijos centre taip pat galima apžiūrėti tradicinę Kašubų regiono sodybą, užsukti į karinį bunkerį ar Sibiro namą ir kitas įdomybes, pavyzdžiui, didžiausią pasaulyje fortepijoną.

 

Technikos stebuklas – laivu per žolę

Melsvomis ežerų akimis pagarsėjusiame Mozūrijos krašte aptiksite retą technikos stebuklą. Tai Ostrudos-Elblongo kanalas, kuriuo laivai juda ne tik vandeniu, bet ir geležinkelio bėgiais, įveikdami apie 100 m peraukštėjimą. Šis maršrutas, kuriuo dabar jau rengiamos tik turistinės kelionės, yra unikalus vandens kelias visoje Europoje.

 

Elblongo-kanalas.jpg

Gėlėmis išmargintas Zalipie

Maždaug už 100 km nuo Lenkijos karalių miesto Krokuvos įsitaisęs nedidelis kaimelis – Zalipie. Galbūt jis ir liktų niekuo neypatingu Lenkijos kaimeliu, jei ne spalvingos gėlės, išpieštos ant jo trobesių. Spalvingi ornamentai, kuriuos piešia tik moterys, papuošė ne tik ant gyvenamųjų namų sienas, bet ir ūkinius pastatus, tvoras, šulinius ir net šunų būdas. Zalipie kasmet rengiamas namų dailinimo gėlėmis konkursas.

 

zalipie.JPG

 

Biskupinas – kelionė į geležies amžių

Norint tarsi laiko mašina sugrįžti 2,5 tūkst. metų į praeitį reiktų užsukti į Biskupiną, atkurtą bronzos ir geležies amžių gyvenvietę. Ši archeologinė gyvenvietė buvo aptikta 1933 m. Biskupino ežero pusiasalyje, netoli nuo pirmosios Lenkijos sostinės Gniezno. Manoma, jog gyvenvietė buvo įkurta maždaug 700 m. pr. Kr., o joje galėję gyventi apie 1000 gyventojų.

 

biskupinas-1.jpg

 

Vang stavkirke – norvegiška bažnyčia Lenkijoje

Stavkirke – tai tradicinė medinė norvegų bažnyčia. Tokios bažnyčios buvo statomos viduramžiais. Vango medinė bažnyčia Lenkijoje atsidūrė gan neįprastu būdu – ją čia iš Norvegijos 1842 m. atgabeno ir tuometinės Vokietijos teritorijoje pastatė prūsų karalius. Vang bačnyčia stovi netoli sienos su Čekija, apie 120 km į pietvakarius nuo Vroclavo. Autentiška medinė bažnyčia Norvegijoje iškilo 13 amžiuje.

 

vango-baznycia.JPG

 

Vartos upės paukščių respublika 

Ties trečiosios pagal ilgį Lenkijos upės Vartos žiotimis galima aplankyti tikrą paukščių respubliką, Rzeczpospolita Ptasia. Ornitologus ir paukščių stebėtojus ši vieta traukia it magnetas, kadangi būtent čia galima išvysti apie 250 paukščių rūšių.

 

pauksciu-resp.jpg

 

Bochnios druskos kasykla

Bochnia Kopalnia Soli yra viena seniausių druskos kasyklų Europoje. Druskos klodus miestelio gyventojai 13 a. atrado visai netikėtai ir tai tapo jų „aukso gysla“. Šiuo metu senoji druskos kasykla pritaikyta sveikatingumo poreikiams – čia įrengta sanatorija, kur druskomis prisotintas oras padeda gydyti kvėpavimo takų ligas. Nors pasaulio mastu geriau žinoma Vieličkos druskos kasykla, tačiau už 30 km nuo jos į rytus nutolusi Bochnia yra puiki alternatyva norintiems susipažinti su požeminiu druskos pasauliu.

 

bochnia.jpg

 

Lenkijos „Venecija“ – Bydgoščius

Nuo Viduramžių žinomas šiaurės Lenkijos miestas Bydgoščius (Bydgoszcz), nors ir būdamas gana industrinis miestas, atvykėlius vilioja savo dailia krantine. Įsikūręs ties Vyslos ir Brdos upėmis, šis miestas dar vadinamas Lenkijos „Venecija“ ir čia galima išvysti keletą dailių tiltelių bei paklaidžioti po vadinamąją Malūno salą, Wyspa Młyńska. Taip pat verta pasigrožėti neogotikiniais pastatais ir kitais istoriniais statiniais, užsukti į Karo muziejų. Bydgoščius įsikūręs vos už 50 km nuo Šiaurės gotikos perlu pramintos Torūnės.

 

bydgoscius.jpg

 

Ostwall fortifikacijos

Požeminiai gynybinių įtvirtinimų labirintai, skirti atremti rusų antpuoliams, buvo įrengti nacių ketvirtajame dešimtmetyje. Sakoma, jog čia sykį lankėsi ir pats Hitleris. Šių įtvirtinimų liekanos, dabar okupuotos šikšnosparnių (jų čia priskaičiuojama apie 30 tūkstančių!), yra ties Vokietijos siena, netoli Miedzyrzecz miestelio.

 

ostwall-lenkija.jpg

 

Bebro nacionalinis parkas

Lenkijos šiaurės rytinėje dalyje plyti Bebro nacionalinis parkas (Biebrzański Park Narodowy), kurio įžymybės – tai Bebro upės pelkynai. Šie pelkynai yra tikras gamtos mylėtojų lobis, mat čia gyvena daugybė laukinių gyvūnų, per 250 paukščių rūšių. Lankytojams čia įrengti įvairaus sudėtingumo pažintiniai takai, kuriais keliaujant galima stebėti ne tik gamtą bei pelkes, bet ir išvysti istorinių pastatų. Parko informacijos centras įsikūręs Osowiec gyvenvietėje.

 

bebro-parkas.jpg

Kelionių portalo informaciją atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško sutikimo draudžiama.