TOP 10: Slovakijos lankytinos vietos

Autorius: Kelionių manija , 2013, Liepos 23d.

Jei kas paklaustų, kuo Slovakija vilioja keliautojus, vieningą atsakymą rasti vargu ar pavyktų. Vieniems ši šalis asocijuojasi su kalnais, kuriuose savo maršrutus atranda ir žygių mėgėjai, ir alpinizmo entuziastai, ir norintys pasigrožėti požeminiu pasauliu – stalagmitų, stalaktitų bei ledo urvais, ir mėgstantys slidinėti. Kitiems gi Slovakija – įspūdingų pilių (jų šalyje – apie 200), jaukių miestukų, etnografinių kaimų, mineralinių vandenų kurortų šalis.

 

Bratislava

Dar nė neįvažiavus į Slovakijos sostinę iš tolo raudonuoja Bratislavos pilies bokštai, taisyklingai išsidėstę pilies keturkampio kraštuose. Pilyje įsikūręs Slovakijos nacionalinis muziejus, o pilies kalno papėdėje vingiuoja Bratislavos senamiesčio gatvelės. Beklaidžiodami jomis užsukite į Šv.Martyno katedrą – gotikinę bažnyčią, statytą 13-16 a. Joje buvo karūnuojami Austrijos-Vengrijos karaliai. Šalies vakaruose ties Dunojumi įsikūrusi Bratislava – Slovakijos sostinė, kultūrinis, ekonomikos centras, didžiausias šalies miestas (apie 430 tūkst. gyventojų). Senasis Bratislavos pavadinimas – Presburgas.

 

7bratislava-slovakija.jpg

Košicė

Rytinėje Slovakijos dalyje įsikūrusi Košicė – tai ne tik miestas besidomintiems istorija ir architektūra. Šiemet Košicė, kartu su Prancūzijos miestu Marseliu, yra paskelbta Europos kultūros sostine ir pasirengusi nustebinti kultūrinių renginių įvairove. Košicės pasididžiavimas yra kultūros paminklais ir istoriniais pastatais nusėtas senamiestis, mieste išlikę viduramžių įtvirtinimų. Be to, Košicė – tai miestas, kuriame rengiamas seniausias Europos maratonas. Pirmą kartą Košicės Taikos maratono bėgimas įvyko 1924 m.

 

7kosice-kulturos-sostine1.jpg

 

Banska Štiavnica

Banska Štiavnica – tai buvęs aukso ir sidabro kasėjų miestas, įsikūręs ant uolų. Anot legendos, aukso ir sidabro klodus netikėtai apitiko piemuo, šiose apylinkėse ganęs avis. Manoma, jog pirmieji gyventojai, 3 a.pr.Kr. apsistoję dabartinio miesto šlaituose, buvo keltai. Banska Štiavnica klestėjo 18 a., tuomet čia iškilo rūmai, bažnyčios, įvairūs kultūriniai pastatai. Be to, mieste buvo įkurta Kalnakasybos akademija, laikoma pirmąja pasaulyje technikos aukštąja mokykla. Miestas ir jo apylinkėse esantis kalnakasybos palikimas, pavyzdžiui, 16 a. statyta unikali vandens rezervuarų sistema, šachtos ir kiti techninio paveldo paminklai, yra įtraukti į UNESCO Pasaulio paveldo sąrašą.

 

7banska-stiavnica-slovakija.jpg

Spišo pilis

Spišo pilis – tai šalia Spišske Pohradjė miestelio esanti unikali 11 a. pilis, įtraukta į UNESCO kultūros paveldo sąrašą. Archeologiniai tyrinėjimai teigia, jog pilies kalnas buvo apgyvendintas jau pirmaisiais mūsų eros amžiais. Čia buvusi keltų gyvenvietė.

Dabartinė pilis buvo daugybę kartų perstatyta. Pilyje iki pat 17 a. pabaigos buvo įsikūrę regiono valdovai, dėl to pilį juosia tvirtos sienos ir gynybiniai įtvirtinimai. Vėliau Spišo pilis buvo sunaikinta gaisro ir tik dalis jos – atstatyta. Pilyje įrengta pilies istorijos ekspozicija, o nuo jos bokštų atsiveria puiki apylinkių panorama. Pasak legendos, pilyje gyvena vaiduoklis – gražuolė Jadvyga.

Netoli Spišo verta užsukti į Levočą – buvusį karališkąjį miestą, klestėjusį viduramžiais. Čia išlikusi daili senamiesčio aikštė, kurią supa renesansiniai pirklių namai.

 

7spiso-pilis.jpg

Vlkolinec

Į vakarus nuo Liptovsky Mikulašo įsikūrės Vlkolinecas išsaugojo autentišką Karpatų kalnų architektūrą. Spalvoti mediniai namai, apdrėbti moliu, stūkso ant akmeninių pamatų, o stogai tradiciškai yra dengti skiedromis. Šis kaimelis, saugomas UNESCO, iki šiol yra gyvenamas nuolatinių gyventojų. Viename iš autentiškų namų įsikūręs muziejus, supažindinantis su senovės slovakų buitimi.

 

7Vlkolinec-slovakija.jpg

Bardejovas

Bardejovas – tai gotikinis Slovakijos miestas ir vienas iš seniausių šios šalies kurortų. Bardejovo mineralinių vandenų gydomosios savybės buvo žinomos jau 16 a. Šiuo metu kurorte gydomos kvėpavimo takų ligos, medžiagų apykaitos ir vidinės sekrecijos liaukų sutrikimai. Bardejovo senamiestis įtrauktas į UNESCO kultūrinio paveldo sąrašą, tad čia atvyksta ne tik norintieji pasigydyti, bet ir trokštantys tiesiog pasigrožėti siauromis senamiesčio gatvelėmis bei storomis gynybinėmis sienomis.

 

7bardejovas-slovakija.jpg

Demanovskos slėnio urvai

Žemuosiuose Tatruose esančio Demanovskos slėnio požemiuose driekiasi urvų karalystės, kurių bendras koridorių ilgis siekia per 30 km. Lankytojams atverti du pagrindiniai urvai: Demanovska Ladova ir Demanovska Jaskynia Slobody. Pastarojo labirintus sudaro daugiau nei 8  km ilgio požeminės trasos, išsidėsčiusios keturiais lygiais. Slobody urve, kuris yra vienas gražiausių Europoje, siūlomi du maršrutai: ilgasis (apie 2 km) ir trumpasis (apie 1 km). Urvo viduje temperatūra tesiekia 6-7ºC. Lankytojai į urvą įleidžiami tik su gidu. Ladova urvas garsus čia esančiu amžinu ledu – urve galima išvysti ne tik akmeninių, bet ir ledinių stalaktitų, apledėjusių krioklių bei milžiniškų varveklių. Demanovskos slėnio urvai yra į rytus nuo Žilinos miesto.

 

Pribylina

Į rytus nuo Liptovsky Mikulašo įsikūręs Pribylinos liaudies buities muziejus, į kurį buvo perkelti įdomūs senoviniai slovakų pastatai, daugiausia iš kaimų, kurie buvo užlieti Liptovo marių. Vasaros metu muziejuje duris atveria amatų mokykla.

 

7Pribylina-slovakija.jpg

 

 

Slovakijos Rojus

Slovakijos Rojumi vadinamas regionas, esantis centrinėje šios šalies dalyje. Čia įkurtas Slovakijos Rojaus nacionalinis parkas (Narodny Park Slovensky Raj), viliojantis gamtos ir aktyvaus poilsio gamtoje mėgėjus. Norintys leistis į žygį pėsčiomis ar dviračiais po vaizdingas Slovakijos Rojaus vietoves gali rinktis iš daugiau nei 20 maršrutų, kurie prasideda iš kelių gyvenviečių – Podlesoko, Čingovo, Dedinkų. Žygeivių trasos vingiuoja pro įspūdingus krioklius, apžvalgos aikšteles, o kai kur tenka pasinaudoti įrengtomis kopėčiomis ar kirsti kabančius lieptelius.

 

slovakijos-rojus2.jpg

Devino pilis
Netoli Bratislavos, ties Austrijos-Slovakijos pasieniu ir Dunojaus bei Moravos upių santaka esanti viduramžių Devino pilis kadaise buvo Vengrijos karalystės pasienio tvirtovė. Nuo pilies bokšto atsiveria Dunojaus ir žaliuojančių apylinkių panorama. Devino pilis – viena iš buvusios Didžiosios Moravijos valstybės tvirtovių.
Pilies teritorijoje išlikę 9 a. statytos krikščionių bažnyčios liekanos.
Nuotr. sxc.hu ir wikimedia.org
Kelionių portalo informaciją atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško sutikimo draudžiama.