Ne tik Dublino pabai ar vaizdingos uolėtos pakrantės vilioja keliautojus į Europos pakrašty įsitaisiusią Airiją. Ši šalis yra išsaugojusi paslaptingas priešistorines vietoves ir akį traukiančius gamtos stebuklus.
Dublinas
Airijos sostinė daug kam asocijuojasi su pabais ir linksmybėmis – ir ne veltui. Dubline įsikūręs seniausias Airijos pabas – „Brazen Head“, veikiantis nuo 1198 m., o Guinness alaus darykloje lankytojai supažindinami su bene žymiausio airiško produkto gamyba. Tačiau keliautojus traukia ir turtingas Dublino paveldas. Miestas buvo įkurtas 998 m., o jo pirmieji gyventojai buvo vikingai. Tiesa, jų palikimo šiame mieste teks paieškoti. Dubline verta aplankyti didžiausią Airijoje bažnyčią, Šv. Patriko katedrą, bei prestižinį Trinity College universitetą, pasivaikščioti spalvingame Temple Bar rajone.
TOP 10 lankytinų vietų Dubline
Kašelio uola
Viena iš labiausiai turistų pamėgtų vietovių Airijoje – Kašelio uola (Rock of Cashel), įsitaisiusi ant žaliuojančios kalvos. Šioje tvirtovėje nuo 5 a. gyveno pietvakarių Airijos karaliai, o 12 a. ji atiteko Bažnyčiai, tačiau ir toliau atliko svarbią funkciją. Didžioji dalis didingų tvirtovės pastatų išliko iki šių dienų. Tai – unikalus archeologinis kompleksas visos Europos mastu.
Mohero uolos
Didingai virš vandenyno iškilusios Mohero uolos, tarsi siena pasitinka nevaržomą Atlanto vandenyno bangų šėlsmą ir siūlo pasimėgauti vandenyno toliais ir uolų didybe. Vakarinėje Airijos pakrantėje esančios Mohero uolos yra viena iš labiausiai lankomų šios šalies vietų. Iki 214 m virš Atlanto vandenyno iškilusių uolų pakrantė driekiasi apie 8 km. Ant vieno uolų kyšulio stovi apvalus O’Brien’s bokštas, nuo kurio atsiveria plati panorama – nuo Golvėjaus įlankos iki Dvylikos kalnų grandinės.
Dinglio pusiasalis
Į Atlantą įsirėžęs 48 km ilgio Dinglio pusiasalis abejingų nepalieka – čia ne tik yra labiausiai į vakarus nutolęs žemyninės Airijos taškas, bet ir driekiasi vaizdingos pusiasalio pakrantės, liudijančios spalvingą istorinę šio krašto praeitį. Dinglio pusiasalyje apstu įdomių archeologinių vietovių, mat žmonės čia gyvena jau 6000 metų. Netoli Dinglio miesto galima aplankyti Galaruso koplyčią (Gallarus Oratory) – tai akmeninė bažnytėlė, pastatyta 6 a., savo forma primenanti apverstą valtį. Akmenys, iš kurių pastatyta ši koplyčia, nėra sutvirtinti betonu ar kokia kita medžiaga.
Kerio žiedas
Airijos pietvakariuose esančioje Kerio grafystėje vingiuoja Kerio žiedu (Ring of Kerry) pramintas kelias. Šis turistinis maršrutas yra vienas žymiausių Airijoje. Senovės keltų fortai, romantiškos pilys, vaizdingi kaimeliai ir, be abejo, kvapą gniaužianti pakrantė yra tai, ko galima tikėtis važiuojant šiuo maršrutu, iš viso apie 180 km. Maršrutą rekomenduojama pradėti Kilarnio mieste.
Burenas
Sudėtingi ir ilgai trunkantys erozijos procesai suformavo niūrų Bureno kraštovaizdį Airijos šiaurės vakaruose, Klario grafystėje. Tai – pilkšvas uolėtas laukas, kurį paįvairina nebent skurdi augalija. Čia vyrauja kalkakmenio uolos, kurias išvagoję vandens srovės, kur ne kur susidarę olos bei duburiai.
Golvėjus
Vakarinėje Airijos pakrantėje įsikūręs Golvėjus laikomas Airijos kultūros sostine, be to, vartais į Arano salas ir Konemaros regioną, garsėjantį vaizdinga gamta ir raižytomis pakrantėmis. Golvėjus yra universitetinis miestas, persmelktas kiek bohemiška dvasia ir neretai vadinamas „airiškiausiu“ iš visų Airijos miestų. Vienas iš labiausiai Golvėjų garsinančių renginių – kasmet rugsėjį vykstantis Austrių festivalis.
Boino slėnis
Vos už 50 km nuo Dublino driekiasi Bru Na Boinne archeologinis parkas, kuriame išlikę senoviniai laidojimo rūsiai, saugomi Unesco. Iš viso vietovėje aptikta apie 40 unikalių neolito epochos laidojimo rūsių, iš kurių garsiausi – Niugreindžo, Knouto ir Douto. Niugreindžo (Newgrange) koridoriniai laidojimo rūsiai buvo pastatyti prieš daugiau nei 5 tūkstantmečius ir yra žymiausia priešistorinė vietovė Airijoje.
Žymiausios archeologinės vietovės Airijoje
Arano salos
Vakarinėje Airijos pakrantėje išsibarsčiusios trys Arano salos, iš kurių didžiausia Inišmoro sala yra 13 km ilgio. Arano salose itin puoselėjamos airių tradicinis gyvenimo būdas ir papročiai. Nuo seno šių uolėtų salų gyventojai statė įspūdingus fortus iš akmens, stovėjusius tūkstančius metų. Arano salos yra turistų pamėgta vieta. Kartais gali net pasirodyti, jog turistų čia daugiau nei vietinių gyventojų.
Milžinų kelias
Dar vienas magiškas gamtos stebuklas – tai legendomis apipintas Milžinų kelias (Giant’s Causeway), deja, priklausantis Šiaurės Airijai. Prieš 60 mln. metų susiformavusios 1-2 m aukščio bazaltinės lavos kolonos sudaro tarsi taką, kuris veda tiesiai į jūrą. Iš viso Milžinų kelią sudaro apie 40 tūkstančių tokių stulpų.
Nuotr. sxc.hu, wikimedia.commons
Kelionių portalo informaciją atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško sutikimo draudžiama.