Varšuva: 10 svarbiausių lankytinų vietų

Autorius: Kelionių manija , 2012, Birželio 12d.

Senoviniai pastatai ir stikliniai dangoraižiai. Romantiški parkai ir automobilių prigrūsti platūs prospektai. Didžiuliai prekybos centrai, mirgančios reklamos ir jaukios senamiesčio kavinukės. Tokia ta mūsų kaimynės Lenkijos sostinė Varšuva, kupina kontrastų.

Miestas ant Vyslos kranto ėmė kurtis maždaug XIII amžiuje, kuomet čia iškilo kunigaikščio pilis. Antrojo pasaulinio karo metu praktiškai sugriauta Varšuva (išliko tik apie penktadalį pastatų) ilgainiui buvo atstatyta. Žinoma, ne be sovietinio prieskonio. Taigi, pirmyn pas kaimynus į svečius!
Varšuvos senamiestis

Kaip ir daugumoje kitų miestų, Varšuvos senamiestis yra bene labiausiai turistus viliojanti vieta. Į Unesco Pasaulio paveldo sąrašą įrašytas raudonų plytų sienų apjuostas senamiestis praktiškai visas buvo atstatytas po II Pasaulinio karo. Turgaus aikštė kadaise buvo svarbiausia miesto aikštė ir visuomeninio gyvenimo centras. Aplink aikštę kūrėsi turtingi miestiečiai, pirkliai. Turgaus aikštėje galima aplankyti Varšuvos istorijos muziejų, pasakojantį miesto istoriją.

0varsuva-senamiestis.jpg

 

Karalių pilis

XVI a. pabaigoje Varšuvai tapus Lenkijos sostine šioje pilyje įsikūrę Lenkijos karaliai gyveno iki pat 1795 m. Pilis buvo ne tik karališkoji rezidencija. Joje taipogi posėdžiaudavo ir Lenkijos Seimas. Antrojo pasaulinio karo metu Karalių pilis buvo suniokota, o vėliau atstatyta. Puošniojoje Karalių pilyje dabar veikia muziejus, kuriame eksponuojami ir autentiški baldai, paveikslai.

Šv. Jono katedra

Gotikinė Šv. Jono katedra, baigta statyti XV a. pradžioje, yra svarbiausių Lenkijos istorinių įvykių liudininkė. Katedros požemiuose palaidoti žymūs  šios šalies žmonės. Be to, katedra stebina religinių meno kūrinių gausa bei įvairiais puošybos elementais.

Karališkasis kelias

Karališkuoju keliu (Trakt Krolewski) praminta gatvė yra viena svarbiausių Lenkijos sostinėje. Ši istorinė gatvė jungia Pilies aikštę ir Vilanovo rūmus. Ties Karališkuoju keliu stovi buvusių pirklių bei miesto turtuolių namai bei rūmai, o taip pat dailios bažnyčios bei kiti pastatai.

Kultūros ir mokslo rūmai

Iki šių dienų Varšuvos centre dominuoja vadinamoji „Stalino dovana“ – Kultūros ir mokslo rūmai, tapę vienu iš miesto simbolių. Šis Maskvos universitetą primenantis stalinizmo šedevras vis dar kelia daugybę aistrų miesto gyventojų tarpe: vieni norėtų jį nugriauti, kiti linkę palikti istorinį statinį, nors ir grėsmingai stūksantį miesto vidury.

0varsuva-savaitgalis.jpg

 

Šv. Onos bažnyčia

Šv. Onos bažnyčia laikoma Karališkojo kelio puošmena. Bažnyčia buvo pastatyta XV a. pabaigoje, o vėliau perstatyta baroko stiliumi, ansamblis papildytas neoklasikiniais architektūros elementais. Gal prabanga spinduliuojantis rokoko stiliaus bažnyčios interjeras, o gal ir tikėjimas, kad šioje bažnyčioje susituokusiųjų laukia laimingas gyvenimas, traukia jaunuosius čia prisiekti amžiną meilę. Greta Šv. Onos bažnyčios išlikę kadaise buvusio Bernardinų vienuolyno griuvėsiai.

Lazienki parkas

Kadaise Mazovijos kunigaikščiams priklausęs parkas XVII amžiuje buvo perleistas valstybei ir čia buvo įkurtas karališkasis žvėrynas. Ilgainiui parke iškilo karališkoji vasaros rezidencija, kuri buvo praminta „Rūmais ant vandens“. Tai – vienas gražiausių neoklasikinių statinių šalyje. Rūmuose įsikūręs Architektūros muziejus. Beje, Lazienki išvertus iš lenkų kalbos reiškia „pirtys, vonios“.

0varsuva-lazienki1-1.jpg

 

Buvęs žydų getas

Buvusiame žydų gete stovi paminklas Geto didvyriams atminti. Juo saugomas atminimas tų žmonių, kurie čia Antrojo pasaulinio karo metais žuvo pasipriešinimo naciams metu. Gete buvo uždaryta beveik pusė milijono žmonių, iš kurių didžioji dalis vėliau pateko į mirties stovyklas.

Vilanovo rūmai

Prašmatnūs Vilanovo rūmai (Wilanow Palac) iškilo XVII a. tuometiniame Varšuvos priemiestyje vietoje čia buvusios vilos. Rūmuose kurį laiką gyveno karalius Jonas III Sobieskis. Vėliau Vilanovo rūmai buvo praplėsti. Barokinius rūmus puošia angliškas parkas ir itališko stiliaus sodas. Rūmų arklidėse šiuo metu įrengtas Plakatų muziejus.

0varsuva-vilanovo.jpg

 

Koperniko mokslo centras

Vienas naujausių ir moderniausių Varšuvos muziejų. Tiksliau, tai yra mokslo centras, pritaikytas smalsiems ir norintiems pažinti pasaulį lankytojams. Koperniko mokslo centre galima susipažinti su įvairiais gamtos reiškiniais ir jų veikimo pobūdžiu, atlikti įvairius bandymus, savo kailiu patirti žemės drebėjimo baisybes ir atsakyti į daugybę klausimų – kas, kodėl, kaip ir kt.

Kelionių portalo informaciją atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško sutikimo draudžiama.