Kelioniumanija.lt

Noriu papasakoti apie nuostabią galimybę praleisti atostogas arčiau gamtos, pasinerti į gyvūnijos bei augalų pasaulį. Tai neišsekamas pramogų gamtoje šaltinis (pastebėjau, kad subalansuotas atostogauti su vaikais). Ir nereikia toli važiuoti, vos 300 km, ir nuotykiai garantuoti! Finansai irgi įkandami kiekvienai šeimai.

Su jachta Mazuruose

Smagiausia kelionės dalis, jos planavimas: maršrutai, vietovės, nakvynės ir t.t. Beje, Lenkija, tinka ir pradžiamoksliams keliautojams organizuoti savarankiškai. Informacijos tikrai netrūksta ir vis tiek arti gimtojo krašto.


Gizycko – nedidelis, jaukus miestelis, daug mažiau turistų nei visiems gerai žinomuose Mikolajkuose.
Išsinuomavome jachtą 3 dienom. Rasti tinkamą jachtą tikrai paprastą, nes pasirinkimas begalinis (užtenka įrašyti tris žodžius: jacht, Mazury ir czarter (nuoma) į google). Kainą irgi nesikandžioja, be to maistas savo (pigiau apsipirkti Lenkijoje). O būriavimo malonumas neišpasakytas. Vėjas, burės, gražūs vaizdai, mokymasis valdyti jachtą. Jei neturite buriavimo licencijos, reikės samdyti (nuomos įmonės pasiūlys) kapitoną. Mums labai pasisekė, buvo jaunas, energingas ir troško mus išmokinti buriuoti. Tai mes pešėmės trečią dieną, kieno eilė būti už vairalazdės!!! Smagu vakarais ilsėtis „ant inkaro“ su skaniai pagaminta vakariene, gėrimais, gražiausiais saulėlydžiais ir draugų būriu.


Visa Mazurų buriavimo teritorija be galo didelė: pirmyn ir atgal užtruktų apie tris savaites, ežerais, kanalais. O ir aplankyti vietų yra begalė. O ką gi mes matėme? Ant Gizycko kanalo yra įdomus, dar 1889 m. pastatytas sukamasis tiltas (8 m pločio), kuri sukasi į šoną, tuomet praplaukia visos jachtos. Tuomet vidury ežero Dobskie yra kormoranų sala, kuri palieką didelį įspūdį. O toliau plaukiant švariausiu ežeru Mazuruose, Dargin, priplakėme vietą, vadinama Mamerki – Vokiečių karo vieną iš būstų (priešingai nei Vilko Guolyje, čia yra nesusprogdintų objektų).


Mikolajki

Daug Lietuvių žinomas miestelis – Mikolajki. Labiau turistinis, netvarkingas. Bet galima suvalgyti labai skanius ledus pakrantėje bei mielai papietauti jaukioje kavinejė. O vos keli kilometrai nuo Mikolajku yra rezervatas - ežeras Luknajno. Kur įlipęs į medinį bokštelį, gali klausytis gražiausios muzikos, paukščių muzikos. Tokio skambesio dar esu girdėjusi.


Sugalvojome išbandyti baidares Lenkijoje, ir tikrai nenusivylėme: kainos pigesnės, o peizažas savo gyvūnijos pasauliu, kaimais – spalvingesnis. Vienas žymiausiu Lenkijos maršrutų – upe Krutyn. Kiek ir kokius paukščius matėme, neapsakysi. Ten ištisas - koduotųjų ančių, gulbių, jau su mažiukais arba dar tik perint, įvairių mažų paukščiukų, paprastųjų ančių - Rojus!!! Pakeliui galima pavalgyti nacionalinių patiekalų, prieš tai prisišvartavus prie liepto.


Laukinių gyvūnų parkas

Net neįsivaizdavau, kad egzistuoja toks dalykas kaip „Laukinių gyvūnų parkas“, esantis kaimelyje Kadzidlowo. Tai yra tūkstantį kartų geriau, nei zoo. Vaikai ir suaugę vaikšto po parką kelias valandas išsižioję. Dauguma gyvūnų gyvena laisvėje, didelėje teritorijoje.

Gidė labai įdomiai papasakoja kiekvieno gyventojo istoriją. Aš Jums papasakosiu mažųjų lapiukų. Lapę nutrenkė mašina ir lapiukai liko be mamos. Šio parko darbuotojai juo surado, parnešė ir augina juos kartu su husky šuniukais, kad vėliau, kai jie bus pasiruošę, paleisti į laisvę. Glostėme mažiausią pasaulyje elnę, kuris yra ne didesnis už vidutinį šunį.


Ryn

Verta sustoti ir išgerti kavos Ryn pilyje, šiuo metu įrengtas prabangus viešbutis. Dar užsukome į kaimelį Ovčarnia, kuriame įkurtas privatus senienų muziejus, su įdomiais eksponatais.

Vilko guolis – Hitlerio būstinė karo metu

Būtina nuvažiuoti kartą gyvenime į Vilko guolį - centrinę Hitlerio būstinė karo metu, ten jis praleido daugiausiai laiko, ir išgirsti tos vietos tikrąją istoriją. Gidė buvo tikra profesionalė.

Šventoji Lipka

Tikintiems ir muzikos mėgėjams verta aplankyti Šventąją Lipką, kurioje įvykęs Marijos apsireiškimas, sutraukia tūkstančius žmonių. Tai vieta, kurioje stovi labai graži barokinė bažnyčia su 18 a. organais. Kasdien 10 val. vyksta nemokami koncertai. Kas keliauja su palapine, siūlau netoli Lipkos, už ežero Dainova, aplankyti ir apsistoti Olandės sodyboje.

Charizmatiška moteris jau ten gyvena virš 10 metų ir daug ką papasakos.


Ketrzyn, Reszel, Lidzbark Varminski - miesteliai su gausiais kryžiuočių palikimais.


Fromborkas

Ar prisimenate kas pasakė, kad žemė sukasi aplink saulę. Taip, taip, Kopernikas, kuris dirbo ir gyveno Frombork‘e. Ten yra jo vardu atidarytas planetariumas, muziejus. Įspūdingas vaizdas į Vislos įlanką iš Katedros komplekso bokšto.

Elblag

Ir paskutinis, vakariausias Mazurų punktas – Elblag. Miestas iki pamatų sugriautas per II pasaulinį karą ir atstatomas originaliai, neskubant, iki šių dienų. Jaukus nedidelis senamiestis. Geras kempingas pačiame miesto centre prie kanalo. Ir paskutinė pramoga: Lenkijos turizmo produktas 2007 Nr. 1 – Elblago kanalas. O kuom gi jis įspūdingas? Ogi per 5 įrengtus tame kanale specialius pakėlimus, su visu laivu Jus pakelia į 100 m aukštį virš jūros lygio (nuo nulinio), kur toliau galima plaukti ežerais. Ilgiausias sausasis, t.y. kėlimo ruožas, yra virš pusės km. Sistema vienintelė tokia (panaši dar yra tik JAV) įrengta 1872 m. Pakeliui plaukiama per paukščių rezervatą, kur gyvena 15 erelių šeimų (mums pasisekė vieną pamatyti sklandančius aukštai danguje). Nuostabu yra pasižaisti su žuvėdromis (tik duonos nepamirškite). Yra ten ir tokia vieta, vadinama depresija, kur žemė yra 1 m žemiau jūros lygio, kadaise ten tiesiog buvo įlanka, užtvėrė ją vėliau ir padarė kanalą, o žemė liko ir užaugo viskas žemesniame lygyje. Visas šias originalias istorijas Jums papasakos senas, jau virš 50 metų plaukiojantis storas kapitonas (kaip iš multikų).


Tikrai rekomenduoju atostogauti Mazuruose, be mano minėtų vietų, ten yra dar mažiausiai 10-20 vertų aplankyti objektų. Grįžau iš kelionės pabendravusi tiesiogiai su gamta, praturtėjus istorijos, įvairių epochų žiniomis, išmokusi buriuoti bei pirmą kartą pamačiusi vilką iš arti!


Lenkijos turizmo produktas 2007 Nr. 1 – Elblago kanalas