Kelioniumanija.lt

Tai buvo prieš metus po šv. Valentino dienos.
Nuskridome mes su žmona į nuostabiausią Portugalijos dalį- Madeirą.

Madeira

Iš Lietuvos išvažiavau autobusu, esant -20 laipsnių vasariniais batais ir šortais lagamine. Atrodė iš šono, jog ne visi namie. Po 5 valandų skrydžio, leidžiantis Funšalio aerouoste, įsmigo į širdį Amūro strėlė. Taip, tai gražiausia iš gražiausių,- Madeira.

Geologiškai kalbant, tai kalnas ar didžiulė uola vandenyne. Tik ta uola graži, pasidabinusi įvairiausiomis gėlėmis, viršus dažnai paslėptas po debesimis, lyg nuometu.

Madeira, išvertus į lietuvių kalbą, reiškia medžių sala. Medžių joje daug. O svarbiausia, tai reliktiniai Makaronezijos miškai, kuriuose auga lauramedžiai. Ar galite įsivaizduoti? Einate palei levadą, grožitės vis gražesnėmis panoramomis. Virš galvos kabo lauro lapai, kurie dedami į sriubą. Makaronezija- tai regionas rytų Atlante: Azorai, Madeira ir Porto Santo, Kanarai, Žaliojo Rago salos.

Levada, tai dirbtinis vandens kanalas. Juo nubėga vandens perteklius iš kalnų viršūnių žemyn, kur trūksta drėgmės. Kalnų viršūnėse dažnai lyja arba rūkas, kuris kondensuojasi. Šalia levadų yra takai, mėgstami turistų. Kitur levados vadinamos akvedukais. Levadų yra apie 2000 km. Kai kurios eina tuneliais. Kai kurios maitina hidroelektrines.

Saloje daug trumpų upių. Ir dar daugiau krioklių. Šiaurinėje pakrantėje yra vieta, kur iš vieno taško matyti keli kriokliai. Jų vanduo švarus. Pats gėriau ir man patiko. Mylimos šalies syvai.

Lygiai prieš du metus- 2010 metų vasario 20 dieną Madeirą užklupo stichinė nelaimė- liūtys, po to sekę potvyniai. Nuostoliai buvo dideli, bet po metų ir pėdsakų neradau potvynio vietose.

Madeiroje daug linksmų driežiukų, besišildančių saulėje. Jei numeti banano žievę, net susipeša.

Tunelių yra virš 100. Dažnai išvažiuoji iš tunelio, patenki ant tilto ir vėl neri į tunelį. Yra net sankryžos tuneliuose- įvažiuoji į tunelį, po to kelias įsilieja į kitą kelią. Ilgiausias tunelis yra 3150 metrų ilgio.

Mano mylima Madeiros sala yra tarsi rojus. Vasarą čia +25 C, žiemą +19 C vidutinė temperatūra. Sezonas čia yra nuo birželio iki spalio. Bet mūsų žiemą įšalusiems kūnams čia visada sezonas. Tik lyja dažniau žiemą negu vasarą.

Gyvena Madeiroje 270.000 gyventojų, sostinėje Funšalyje- 120.000. Dauguma portugalai, katalikai. Sekmadieniais jie eina į bažnyčias, esančias kiekviename miestelyje, po pietų ir šios užrakintos.
Sala ypatingai kalnuota. Horizontali vieta čia greičiau išimtis. Tad žemės ūkiui išnaudoja kiekvieną tinkančią žemės pėdą. Važiuojant keliu tenka įjungti net pirmą pavarą įkalnėje. Nors keliai idealūs.

Krantas status arba labai status. Po lietaus vandenynas nusidažo aplink dirvožemio spalva. Tad paplūdimys čia nevisur.

Viduryje salos plokštikalnės ir viršūnės. Ganosi šveicariškos veislės karvės ir jaučiai laisvai, jų nemelžia, o pabėgti iš salos jie negali. Aukščiausia viršūnė Ruivo yra 1862 m aukščio. Panašaus aukščio yra dar 3 viršūnės. Turistai mėgsta po jas pasivaikščioti.

Madeiroje užburia vaisių įvairovė ir gausa. Daugiausia jų Funšalio vaisių turguje. Populiariausias yra vaisius marakuja ir jo hibridai. Jis yra rūgštus ir su sėklomis. Marakuja kryžminama su bananu, apelsinu, citrina, laimu, uogomis. Skonis ir kvapas nerealus.

Bananai trumpi ir saldūs, maistiniai. Anonai, avokadai ir papajos. Eini turguje, ragauji, mėgaujiesi ir labiausiai patikusius perki.

Madeiros gėrimai. Lietuvoje labiau žinomas madera- vynas. Gamybos metu jis kaitinamas, rūgsta, saldėja, brendžiu stabdomas rūgimas, laikomas ąžuolinėse statinėse 5- 10 ir daugiau metų 18 laipsnių stiprumo. Pačioje Madeiroje populiaresnis yra ponča. Tai alkoholinis gėrimas iš 3 dalių: naminė degtinė iš rūgščių vietinių vaisių, medus ir marakujos sultys net su sėklomis. Gali paskutine dalimi būti citrinos sultys.

Garsina salą gėlės. Labiausiai dėl gėlių mėgstama Madeira. Aš irgi ne išimtis. Portugalai jūrininkai plaukiojo viduramžiais po visą pasaulį. Grįžtant sustodavo Madeiroje pailsėti. Iš egzotinių kraštų veždavo augalus ir jų pasodindavo saloje. Dėl puikaus klimato čia viskas prigydavo, o dabar stebina turistus. Madeiros nacionalinė gėlė yra strelicija arba rojaus gėlė. Jos žydi skveruose, botanikos soduose, pas gyventojus ir transporto žieduose. Mano žmonai ji be galo graži. Strelicijos atvaizdas ant suvenyrų simbolizuoja salą. Dar yra daug protėjos gėlės rūšių turguje, parkuose.

Madeiroje yra aukščiausias Europoje skardis- 580 metrų aukščio. Buvau ant jo ir žiūrėjau žemyn į vandenyną. Tik Madeira geografiškai yra Afrikos dalis su visu aukščiausiu Europos skardžiu.

Šiauriau yra Porto Santo- smėlėta, kitaip atrodanti sala. Joje gyveno Kristupas Kolumbas. Yra jo namas. Iki jos 40 km atstumas.

Amerikiečiai iškėlė versiją, jog K.Kolumbas yra ne iš Genujos. Pasak teorijos jis yra Vladislovo Varniečio sūnus, Jogailos anūkas, Gedimino proproanūkis. Vladislovas Varnietis buvo skelbiama, žuvęs prie Varnos kovoje su turkais, jo kapo nėra. Anot versijos jis pabėgęs iš vidurio Europos atsidūrė Porto Santo. Tad yra tiesioginis ryšys tarp Lietuvos ir Madeiros.

Dar vienas unikalus dalykas Madeiroje. Toboganas. Tai pintos medinės rogės, kuriomis iš Montės priemiesčio į Funšalį vežami turistai žemyn nuo kalno. Anksčiau toboganu veždavo prekes. 2 vyrai baltomis skrybėlėmis asfaltuotomis gatvėmis stumia toboganą.

Madeiroje yra 2 smėlio pliažai – rytuose ir pietuose. Pastarajame maudėmės žiemą. Smėlis ne toks smulkus kaip prie Baltijos, nes atvežtas iš Sacharos.
Šiaurėje yra vietų, kur vandenyne prie kranto lava sukūrė natūralius baseinus. Teko ir čia maudytis. Temperatūra ir čia, ir čia vasario gale +18 C.

Botanikos sodų ir parkų suskaičiavau 14, bet manau, jog ne visi. Keletą sodų aplankiau, labai įspūdingos gėlės. Po Velykų būna didžiulis gėlių paradas.

Įsimylėjau nuostabią Portugaliją, nes čia taip gražu. Net ir liaudies muzika patiko, per Youtube klausausi jos namie.

Obrigado- porugališkai ačiū.