Kelioniumanija.lt

Ko gero viena iš ispūdingiausių mano matytų gotikinių pilių, ir vienas iš tų objektų, kurių negalima praleisti keliaujant po Lenkiją.

Malborko pilis

Marienburgo pilyje teko lankytis su nedidele grupe prieš keletą metų, tačiau patirtus įspūdžius pamiršti ne taip jau ir lengva, tad norėtųsi ne tik rekomenduoti apsilankyti ten, bet ir pasidalinti informacija apie šią vietą.


O pasidalinti informacija, kaip ir aplankyti šią pilį iš tiesų būtina, ypatingai tiems, kurie domisi Lietuvos istorija - juk tai galimybė pažvelgti į pilį, kur viduramžiais savo bazę turėjo didžiausias tuometinis LDK priešas - kryžiuočiai.


Trumpai kalbant - aplinka išties įspūdinga - pasitarimų kambariai, gyvenamosios patalpos, treniruočių vietos, net išvietės - viską galima pamatyti skyrus tam minimaliai 2-3 valandas bei apsišarvavus dideliu kiekiu kantrybės. Todėl lankytis šioje pilyje su itin mažais vaikais nerekomenduočiau – pasivaikščiojimas po pilį tikrai užtruks, ypač jei jūs esate viduramžių istorijos entuziastas. Kitu atveju, jeigu vistik vyksite su vaikais – siūlau sutrumpinti mašrutą ir apsiriboti keletu ekspozicijų (ekspozicijų sąrašą bei aprašymus rasite pilies muziejaus interneto svetainėje).


Taip pat prieš vykstant rekomenduočiau iš karto susipažinti su darbo laiku bei bilietų ar ekskursijų kainomis, kad galėtumme susiplanuoti biudžetą.


Vienintelis didelis šio muziejaus minusas – laisvai fotografuoti leidžiama tik pilies kiemuose, t.y. lauke. Fotografavimui viduje reikalingas specialus leidimas, kurį deja, gauti sudėtinga, o muziejaus interneto svetainėje esančios nuotraukos taip gerai neperteikia realios muziejaus atmosferos.


Paskutinis patarimas vykstantiems – norintys nufotografuoti pilį pilnu mastu, turėtų tai daryti kitoje upės pusėje esančioje apžvalgos aikštelėje (nuotraukos išties įspūdingos).


Taigi trumpai išbėrus savo įspūdžius bei patarimus norėtusi pateikti kiek daugiau informacijos apie pačią pilį, jos istoriją bei muziejų.


Marienburgo arba Malborko pilis (vok. Ordensburg Marienburg, lenk. Zamek w Malborku) − pilis Lenkijos šiaurėje, Pamario vaivadijoje, Malborke, prie Nogato upės. Plotas virš 20 ha.

Lietuvių istorijos puslapiuose dažnai minima kaip Marienburgo tvirtovė − viena didžiausių ir geriausiai išlikusių Viduramžių gynybinės ir rezidencinės architektūros pavyzdžių Vidurio ir Rytų Europoje, viena monumentaliausių bei įspūdingiausių plytinės gotikos ansamblių Europoje, tiesiogiai susijusi ir su viduramžių Lietuvos istoriniais įvykiais.

1997 m. Marienburgo pilis įrašyta į UNESCO Pasaulio paveldo sąrašą.


Trumpa pilies istorija

Marienburgo pilį 1274 m. įkūrė kryžiuočiai užkariautoje prūsų žemėje Pamedėje. 1276 m. Marienburgui suteiktos miesto teisės.

1309−1457 m. Marienburgo pilis buvo Kryžiuočių ordino didžiojo magistro rezidencija.

1361 m. Marienburgo pilyje buvo kalinamas Lietuvos kunigaikštis Kęstutis (per žygį į Įsruties apylinkes patekęs į nelaisvę).

1410 m., tuoj po Žalgirio mūšio, Marienburgo pilį buvo apgulusi LDK ir Lenkijos kariuomenė, tačiau po kelių savaičių apgulties, taip ir nešturmavusi pilies, atsitraukė.

Pilies ansamblis formavosi net šešis šimtmečius (XII a. pabaiga − XVIII a.). Pilies kompleksas statytas palaipsniui: 1275 m. pradėtos Aukštutinės pilies statybos, iki XIII a. vidurio susiformavo Vidurinė pilis, kurią sudaro Didžiųjų magistrų rūmai su 1309 m. išplėstu Priešpiliu, o XIV a. pirmoje pusėje pastatyta Žemutinė pilis. Visos trys pilys sujungtos į vieningą gynybinį kompleksą, tapusį neįveikiama tvirtove. Gynybiniais mūrais buvo apjuostas ir miestas.

Po pirmojo Abiejų Tautų Respublikos padalijimo 1772 m. Marienburgo pilis atiteko Prūsijai. Tuomet ji buvo perstatyta ir paversta kareivinėmis bei sandėliu.

Svarbus atstatymo darbų etapas buvo 1882−1921 m., kai jiems vadovavo C. Steinbrechtas. Visi darbai buvo paremti archeologiniais ir architektūriniais tyrimais, o atstatomoje bei restauruojamoje pilyje atkurtos autentiškos gotikinės architektūros formos, atsisakyta puošnių romantizuotų elementų. Pilies atstatymo darbus nutraukė II pasaulinis karas. 1945 m. pilis buvo smarkiai apgriauta. Per visą savo istoriją ji niekuomet nebuvo taip nukentėjusi − sugriauta beveik 80% mūrų. 1947−1950 m. atlikti daliniai konservavimo darbai. Po 1959 m. pilies gaisro ji pradėta iš esmės atstatyti.

Šiuo metu pilyje įkurtas muziejus (1961), veikia parodos, rengiami spektakliai. Malborko pilies muziejus yra vienas moderniausių bei gausiausiai lankomų muziejų Lenkijoje ir visame Vidurio Europos regione, vykdantis įvairiapusę šviečiamąją, kultūrinę veiklą, rengiantis įspūdingus tarptautinius parodų projektus.


Marienburgo pilies muziejus

Muziejuje eksponuojamos kolekcijos: gintaro; keramikos, architektūros detalių; istorinių dokumentų; pilies rekonstrukcijos albumų; exlibrių; koklių bei čerpių; paveikslų bei skuptūrų; baldų; šarvų bei ginklų; antkapių bei paminklų; stiklo, vitražo bei tekstilės kolekcijos ir ekspozicijos.

Interjero ekspozicijos bei parodos:

Aukštutinė pilis: Witoldo celė (kurioje manoma, kalėjo ir LDK Didysis kunigaikštis Kęstutis); archeologijos bei vitražo ekspozicijos; tvirtovės virtuvė ir valgykla; riterių pasitarimų kambarys; gyvenamieji kambariai; tualetai; skulptūrų, dekoro bei baldų ekspozicijos; Palaimintosios Mergelės Marijos bažnyčia ir t.t.

Vidurinė pilis: Didžioji valgykla; viduramžių pastatų šildymo ekspozicija; gitaro ekspozicija; Šv. Baltramiejaus koplyčia; pilies ligoninės patalpos (šiuo metu čia veikia leniškojo pilies periodo interjero ekspozicija).

Didžiojo magistro rūmai: didžiojo magistro darbo kambarys; žemutinis vestibiulis bei mažoji salė; žiemos bei vasaros valgomieji; miegamasis; Didžiojo magistro koplyčia ir kitos patalpos.

Kita: šiaurinė terasa su istorinių elementų bei architektūrinių detalių ekspozicija; rytinė terasa su riterių kapinėmis; pietinė terasa su sodu; vakarinė terasa su pilies malūnu.Naudingos nuorodos:

- Marienburgo pilies interneto svetainė - http://www.zamek.malbork.pl/index.php?lang=en
(informacija apie darbo laiką, bilietų bei ekskursijų kainas).

- Virtualus turas - http://www.panodesign.co.uk/malbork/