Kelioniumanija.lt

Tutbūt nieko naujo nepasakysiu, kad Turkija – graži ir lietuvio kišenei prieinama šalis. Tad ir lietuvaičių čia sutiksi kaip niekur kitur daug. Iš tiesų mėgstu labiau keliauti savarankiškai, tačiau dar nė karto nebuvus Turkijoje, nusprendžiau šįkart pasiduoti į kelionių organizatoriaus rankas. Juk paskaičiavus, gaunasi tikrai pigiau vykti į Turkiją su agentūra negu savarankiškai.

Atostogos Turkijoje

Atskrendame į Antaliją ir mus nudangina autobusu į kažkokį Alanijos priemiestį. Trijų žvaigždučių viešbutis paslaugų kokybe nenustebina, atvirkščiai, tenka pakovoti už „vietą po saulę“ ir išsireikalauti normalų kambarį. Bet tai visiškai neįdomu. Viešbutyje ir paplūdimy visą atostogų savaitę būnam gan reti svečiai, kadangi beveik kasdien leidžiamės į vis naujas ekskursijas.


Be abejo, pasimėgaujame turkiškos pirties malonumais. Tačiau galiu pasakyti, kad net Lietuvoje kažkada yra tekę geresnėje turkiškoje pirty lankytis. Gal ne dydžio prasme, bet paslaugų kokybės prasme. Čia mus „nutrina“ kone konvejeriu, o po pirties tenka eiti prašyti priklausančios arbatos, kadangi turkai, kaip ir visada, tiesiog „pamiršta“ mums jos pasiūlyti...


Žavioji Pamukalė – "vatos kalnas"

Bene labiausiai įspūdį palikusi kelionė – į Pamukalę. Kaip išprotėję, atostogų metu keliamės 4 valandą ryto, nes kelias iki šio gamtos stebuklo gan tolimas. Bent jau gerai, kad autobusas kondicionuojamas, o šalis – labai graži: pro langą stebime bananų laukus, vaizdingas įlankas, plikus uolėtus kalnus, į dangų kylančius mečečių minaretus, pakelėje kukurūzus pardavinėjančius vietiniu. O gidas, bandydamas sutrumpinti mums kelią, beria faktus ir įdomybes apie Turkiją.


Na vėlgi, neminėsiu „privalomo“ sustojimo tekstilės gamykloje, neva pasižiūrėti, kaip darbštumu garsėjantys turkai audžia. Iš tikro tai yra komercinis sustojimas, siekiant, kad ekskursijos dalyviai įsigytų čia „kaip niekur kitur pigių“ prekių... Per savaitę viešnagės Turkijoje, kadangi važiavome į ne vieną ekskursiją, dar teko apsilankyti ir odinių drabužių salone, ir papuošalų parduotuvėje, ir t.t... Po to jau išmoksti praeiti pro įkyriai visomis įmanomomis kalbomis siūlančius prekes turkus....


Išlipę iš kondicionuojamo autobuso Pamukalėje jau buvome pamiršę, kad lauke – apie 40 laipsnių karščio. Svilinanti saulė, nors ir privertė mus ieškoti retai čia augančių medžių šešėlių, tačiau vis tik nesutrukdė apžiūrėti gamtos stebuklo.


Pamukalės pavadinimas reiškia „vatos kalnas“. Tai didžiulis kalnas, nusėtas baltomis travertino terasomis, kurias formuoja natūraliai trykštančios karštosios versmės. Papasakoti kaip visa tai atrodo turbūt net neįmanoma. Bet vienas dalykas nuliūdino: tai kad turistai, karštą dieną išsiilgę vėsos, lipa į tas trapias gamtos suformuotas terasas. Gidas pasakojo, kad turkai planuoja iš viso uždaryti Pamukalę ir nebeįleisti čia turistų, dėl jų daromos žalos.


Beje, be Pamukalės kalno, visai greta yra ir dar vienas įdomus objektas. Tai – antikinio romėnų Hierapolio miesto griuvėsiai. Didžiulis amfiteatras, nekropolis, forumo ir kiti griuvėsiai. Kadaise romėnai šią vietovę pasirinko dėl čia trykštančio gydomojo vandens karštųjų versmių.


Čia išlikęs Kleopatros baseinas, kuriame, pasakojama, gražindavosi ši žymioji Egipto valdovė. Tik šiandien čia romantikos ir autentiškumo nedaug belikę: nors į baseiną sukritusios greta stovėjusios Apolono šventyklos kolonos, apėjusios žalsvais dumbliais, tačiau tai dar ne pats baisiausias dalykas. Puikiai gidų išreklamuotas baseinas, neva kiekvieną atjauninantis dešimčia metų, yra taip nusėstas grožio ištroškusių turistų, kad ryškiau matosi banguojanti žmonių kūnų masė, negu žalsvas baseino vanduo. Brr... lipti į tokį „grožio baseiną“ tikrai nekyla noras. Tad džiaugiamės nesusimokėję iš anksto po 10 eurų....


Per savaitę suspėjome aplankyti ir daugiau istorinių-archeologinių vietovių: Sidę, Demre-Myra, Aspendosą ir kt. Tik va, jei nori tikrai pasidžiaugti gražiais ir vertingais dalykais, tenka išmokti nekreipti dėmesio į įkyriuosius turkus ir tuos poilsiautojus, kurie neišeidami už viešbučio ribų ištisą dieną drybso prie baseino džiaugdamiesi „viskas įskaičiuota“ teikiamais privalumais....