Kelioniumanija.lt

Kai buvau, dešimties ar dvylikos metų pirmą kartą per tv pamačiau reportažą apie įstabaus grožio salą Kiprą. Tada, būdamas vaikas, pasakiau, kad vieną dieną ir aš ten nukeliausiu. Galbūt ir alų, midų gersiu. Dabar, po beveik dešimtmečio, supratau – svajonės pildosi. Neveltui Keistuoliai dainavo „Išsipildo svajonės laiku, Tik svarbu labai norėti, Pasistengti ir tikėti“. Pasistengiau, tikėjau ir išsipildė. Laiku. Todėl norėčiau šiek tiek papasakoti savo nuotykius ir įspūdžius Afroditės saloje.

Pirmi įspūdžiai apie Kiprą, tradicijos ir Limasolis

   Skrydžio dieną Lietuvoje pūtė šaltas vėjas, visi vaikščiojo su švarkais ir kelnėmis. Todėl ir aš taip atskridau. Tik čia mane pasitiko malonus Pafoso karštis. Nors termometras buvo gerokai įkaitęs, karštis nealino, o tik maloniai nudžiugino po 4 valandų skrydžio iš šaltosios Lietuvos. 
              Turėjau unikalią galimybę pamatyti, kaip gyvena vietiniai iš arti. Rudenį, savaitei, gyventi priėmiau merginą iš Kipro. Po jos vizito Lietuvoje tapome geromis draugėmis. Atsidėkodama už rūpestį bei apgyvendinimą ir draugystę pasikvietė aplankyti ją ir jos šeimą Kipre. Todėl pirmąją savaitę praleidau jos namuose Limasolyje.
             Pirmas įspūdis atvykus į Limasolį buvo gražu ir pakankamai tvarkinga. Patyrinėjus Limasolį atidžiau nuomonė nepasikeitė, tik kad pamačiau, jog ne taip tvarkinga, kaip atrodo per automobilio langą. Žmonės nelabai rūpinasi tvarka mieste ir be jaudulio meta šiukšles ant mieste ar paplūdimyje, nors šiukšliadėžė arti. Kartą mačiau, kaip autobuso vairuotojas išmetė šiukšlę tiesiog per atidarytas duris. Tai mane šiek tiek nustebino, bet vietiniams tai atrodė įprasta. Kalbant apie autobusų vairuotojus ir juos noriu pasakyti, kad jie didžiausias Kipro minusas. Vairuotojai dažniausiai nemandagūs, apie tvarkaraščio laikymasi išvis negali būti jokios kalbos. Atvažiuoja ir išvažiuoja kada tik nori. Tiesą pasakius, nesu patyrusi tokio pažeminimo iš autobuso vairuotojo, kaip ten. Bėgdama per gatvę buvau už 5 metrų nuo autobusu ir mojavau. Dėja, vairuotojas, kad ir matydamas jog mes visai šalia- nesustojo, nors jis buvo nukrypęs nuo grafiko, o ne mes. Bet mažiau apie minusus, geriau pažvelgti į teigiamus dalykus, kurių yra žymiai daugiau.
              Gyvendama Limasolyje mačiau, ragavau, jaučiau ir girdėjau vietinių gyvenimą. Patys žmonės yra labai šilti ir draugiški. Svarbiausia bendraujantys. Dauguma pagyvenusio amžiaus žmonių moka angliškai, todėl buvo malonu klausytis jų istorijų apie karą su turkais ar klausimų apie Lietuvą. Labiausiai jiems įdomu pasirodė ką mes auginame ir koks oras Lietuvoje. „Tikriausiai ten labai šalta“?. Kai pasakydavau, kad neretai turime -25 žiemomis žmonės išsigąsdavo ir nusipurtydavo. Apie tokį orą, net pagalvoję nebuvo. 
             Ko gero pati geriausia ir nuoširdžiausia kipriečių savybė- svetingumas. Lankiausi daugybėje namų ir visi paliko įspūdį. Visuose kipriečių namuose yra begalės nuotraukų. Visur- ant sienų, stalų, šaldytuvų. Visų- šeimos, draugų, giminaičių. Ir begalė daiktų. Ir jie tikriausiai nėra išmetę nei vieno suvenyro nuo pat vaikystės. Nes, net nesuvokiu, kaip galima tiek daug daiktų surinkti. Galiu pasakyti- namai mieli. Jauti, kad čia gyvena žmonės. Jų namuose jauti jų dvasią.  Kiekviena šeima susikuria savo atmosferą. Prie viso to kipriečiai mėgsta daug ir skaniai valgyt. Sakydama daug, turiu omeny porcijas kurių man užtektų trims dienoms. Susidarė toks įspūdis, kad jie valgo visada ir visur. Sakiau, kad grįšiu sustorėjus, nes nebuvo namų, pas kuriuos užsukus gautum tik arbatos arba sulčių. Tiesiog nėra. „Ką gersi? Sultis? Gerai. Štai tavo sultys. Va mūsų nacionalinis patiekalas, čia pica, pyragas, kitoks pyragas, pyragaičiai. Vaišinkis.“ Supratau, kiek laimės žmonėms suteiki būdamas jų namuose ir leisdamas, kad tave jie pavaišintų skaniais pietumis ar vakariene. Ir, kaip nuoširdžiai jie džiaugiausi, jog tau patiko jų maistas. 
               Viena labiausiai palikusių įspūdžių tradicijų buvo tai, kad žmonės švenčia savo vardo dieną. Ši diena jiems labai svarbi ir jie ją mini tikrai įspūdingai. Mes irgi ėjome sveikinti merginos vardu Marina, jos vardo dienos proga. Giminaičiai keitėsi vienas po kito ir sveikino šia iškilminga proga, kuri mums, lietuviams, atrodo visiškai nereikšminga. Pavyzdžiui aš, savo vardo dienos išvis neturiu. 
              Visą savaitę anksti kėlėmės, važiavome pamatyti ką nors naujo, važiuoti pas kažką į svečius. Žinojau, kad sekmadienis bus poilsio diena, pasiliksime namuose. Su šeima darysime barbekiu. Kaip tik mano gimtadienis. Niekas to nepamiršo. Susirinko giminaičių visas pulkas, valgėm daug. Daug vietinio, namuose gaminto maisto. Mano mėgstamiausias- ravijoli. Jeigu tik užsuksite į Kiprą paragaukite šio patiekalo. Jis man primena lazaniją. O kas gali būti geriau už itališka virtuvę? Galiu vadinti šį gimtadienį pačiu geriausiu gyvenime. 
            


Pafosas

 Limasolį išnaršėm visą. Tas miestas man pasidarė toks artimas ir pažįstamas. Reikėjo pamatyt ir aplinkinius miestelius tokius, kaip Pafosas. Gražus miestas. Poilsiui, kaip tik. 

Antra stotelė


Platrės

Bet mane visada labiau traukia kalnai negu jūra ar kas kitas. Todėl pirmąją vietą Kipro miestų sąraše ar skirsiu Platrės miesteliui kalnuose. Nenoriu daug pasakot, ten reikia nuvykti. Nuvykti ir įkvėpti gaivaus kalnų ir pušų aromato, paklausyti vietinės tylos ir pamaitinti akis nepaprastu grožiu. Nors karštis kankino, kol buvome Platrės ir buvom siaubingai pavargusios, buvo labai gera.
              Taip ir praėjo mano pirmoji savaitė Kipre. Reikėjo krautis lagaminus ir ieškoti autobusu vykstančio link turkiškosios pusės. Atsisveikinti buvo sudėtinga su naująją šeima ir visais naujais draugais, kurių įgijau begalę. Pasakysiu nuoširdžiai- visų įspūdžių nupasakoti žodžiais neįmanoma. Kiprą reikia pajausti. 

Antra stotelė


Nikosija

Nuotykiai iš Nikosijos kitame straipsnyje :)