„Tai buvo nuotykių pilna kelionė. Poilsis ir draugų kompanija – tai geriausia, ką galėjome turėti“,- pasakoja Greitai.lt komandos narė Gabriela.
„Sugalvojome su draugais išvykti atostogų, kadangi visiškai netikėtai scrollinant Facebook’e mane pasiekė žinia, kad į Maltą skrydžius galima gauti tikrai labai pigiai – už 30 eurų. Susiskambinau vakare su draugais ir nusprendėme šešiese išvykti. O kodėl gi ne?“, – pasakoja Gabriela.
„Skrydis buvo puikus, nebuvo jokių netikėtumų, per 3,5 valandos pasiekėme Lukos oro uostą. Savo kelionę susiplanavome patys, 2-3 dienas praleidome Gozo saloje, toliau likusį laiką leidome Bugiboje.
Viešbučius radome per Booking.com platformą, tikrai labai priimtinomis kainomis. Tvarkinga, malonus aptarnavimas, kondicionieriai ir virtuvėlė – viskas vietoje.“, – įspūdžiais dalinosi Gabriela.
Maistas
„Maistą gamindavomes patys (dažniausiai vėlyvus pusryčius), nes kambariuose turėjome savo virtuvėles, kuriose buvo kaitlentė, arbatinukas bei indai. O kai išvykdavom į miestą, dažniausiai valgydavome makaronus, nes tai atrodė patikimiausia ir žinomiausia mums. Pavalgyti pietus vienam žmogui kainuoja nuo 12 iki 15 eurų, tačiau picą visada galima rasti pigiau. Mieste taip pat yra didelis jūros gėrybių pasirinkimas.“, – pasakoja Gabriela.
Transportas
„Tik išlipus iš lėktuvo nusprendėme nusipirkti visos savaitės viešojo transporto bilietą, jis mums pasirodė visai nebrangus – tik 21 euras ir važinėji su kuo nori ir kiek nori, net ir naktiniai autobusai tave gali parvežti iš vakarėlio“, – juokiasi Gabriela.
„Šalia oro uosto sėdome į autobusą, numeriu X1, ir mus nuvežė prie pat Gozo prieplaukos, kur mūsų jau laukė keltas. Viešasis transportas Maltoje tikrai puikiai išvystytas – visuose autobusuose yra kondicionieriai, tik atsisėdi ir grožiesi vaizdais, o tave nuveža kur reikia.
Įdomus faktas – jei kelsitės į Gozo salą, į ją su keltu pateksite nemokamai, tačiau jei norėsite grįžti, reikės susimokėti 4.95 eurus žmogui“, – sako Gabriela.
Malta taip pat garsėja nuostabaus grožio prieplaukomis ir jachtomis, nuo kurių neįmanoma atplėšti akių.
Oras
„Buvo labai karšta. Kadangi nemėgstu degintis, oras man buvo per karštas“, – pasakoja Gabriela, – „Dieną 35 laipsniai šilumos, nuo 14 valandos neįmanoma išlįsti į lauką, slėpėmės viešbutyje po kondicionieriais ir tik vakare iškišdavome nosį. Kadangi visomis dienomis daug maudydavomės, kažkaip pavyko išgyventi tokį karštį. Malta, galima sakyti, yra ideali vieta saulėtų paplūdimių mėgėjams, mat saulė čia šviečia daugiau nei 300 dienų per metus.“
Ką Gabriela aplankė?
„Gozo saloje viena vieta tapo gražiausia ir įsimintiniausia akimirka visoje kelionėje. Priplaukėme prie tarpeklio, kuris eina per ilgą uolą, ir gali šokti į vandenį bei jį perplaukti pats, o tarpeklio pabaigoje pasiekia nuostabiausiais vaizdas – atvira jūra. Tačiau plaukti bijantiems žmonėms yra alternatyva – galima išsinuomoti valtelę. 15-20 min plaukimo seansas kainuoja 4 eurus, o jo metu esate praplukdomas tarpekliu. Jame labai tamsu, o slėgis ir susikaupusi šiluma esktremalams palieka neišdildomą įspūdį.
Gozo saloje yra daug labai gražių paplūdimių ir mes vis sustodavome, kad galėtume šokinėti nuo uolų ir mėgautis šiltu vandeniu. Tuo tarpu gultų nuoma Gozo saloje kainuoja apie 2 eurus.
Tarp Gozo ir Maltos yra nedidelė Comino sala, kurioje nuolatinių gyventojų tėra dvi šeimos. Vasaromis čia atvyksta turistų, tačiau, jei važiuosite ne sezono metu, šioje saloje pasijusite tikrai pasprukę nuo viso pasaulio ir galėsite džiaugtis puikiu paplūdimiu ir visiška ramybe“, – pasakoja Gabriela.
„Toliau kelionę tęsėme ir apsistojome Bugiboje. Tai populiarus kurortas, kuriame yra daug viešbučių, restoranų, barų, klubų ir kazino. Apsilankę Bugiboje visiškai netikėtai patekome į vyno festivalį. Tai buvo tarptautinis vyno festivalis, kuriame buvo daug vyno rūšių, gyva muzika, degustacija ir vyndarių pristatymai. Galima buvo nusipirkti po taurę arba po visą butelį vyno, o pasirinkimas buvo itin gausus, buvo galima rinktis iš 100 tartautinių vynų kolekcijos.
Buvome užsukę ir į Mdiną – istorinę Maltos sostinę, ji dar žinoma kaip „Tylusis miestas“. Pasivaikščiojome po senas, siauras, viduramžiškas gatveles, aplankėme nuostabius istorinius paminklus – pajautėme tikrą istorijos dvelksmą. Be to, čia draudžiamas automobilių eismas, tad tikrai niekas netrukdys mėgautis šauniu pasivaikščiojimu.
Aplankėme ir Valetą. Valeta – Maltos sostinė ir pagrindinis uostamiestis. Visas miestas yra įtrauktas į UNESCO pasaulio paveldo sąrašą. Labiausiai Gabrielai patiko siauros gatvelės, kurios primena Portugaliją, bei visas vaizdas, kuris atsiveria nuo Upper Barrakka Gardens“,- pasakoja Gabriela.
1566 m. Valetą įkūrę maltiečiai pastatė miestą baroko stiliumi. Ir šiandien virš miesto kyšo pompastiški bažnyčių kupolai, aikštes puošia įmantrūs rūmų fasadai, o gatves paįvairina gausybė balkonų. Balkonai yra viena iš Valetos vizitinių kortelių. Miestiečiai ir šiandien mėgsta iš savo balkonėlių stebėti praeivius. Vieni geriausių baroko architektūros pavyzdžių – Šv. Jono katedra ir didingieji Maltiečių ordino magistrų rūmai, kuriuose įsikūręs (tiesa – laikinai) Maltos Parlamentas.
Įplaukiantiems į Valetos pagrindinį uostą laivu, atsiveria įspūdingi miesto siluetai, mat rusvos spalvos miesto bokštai bei bažnyčių kupolai kyla tarsi smėlio pilys. Maltos Didysis uostas – il-Port il-Kbir yra natūraliai suformuotas gamtos ir laivybos tikslais naudojamas jau nuo finikiečių laikų. Vis tik, bėgant laikui, uoste buvo įrengti dokai ir gynybiniai įtvirtinimai. O dabar uostas priima ir milžiniškus kruizinius laivus.
Antrojo pasaulinio karo metu Valeta buvo vienas iš Europos miestų, labiausiai nukentėjusių nuo oro atakų. Nuo miesto svečių akių ir šiandien slepiasi slapti požemiai – kadaise buvusios slėptuvės. Vis tik, keletas jų yra atvertos lankytojams ir supažindina su šiurpia karo laikotarpio realybe. Vieni tokių požemių – tai Lascaris, karo slėptuvė, esanti po Aukštutiniaisiais Barrakka sodais. Be šių požemių, Valetoje išlikę ir kur kas senesnių – tai Hal Saflieni požemiai, esantys už kelių kilometrų nuo senamiesčio. Šie požemiai išlikę nuo Akmens amžiaus ir laikomi viena didžiausių Maltos paslapčių. Tik spėjama, kad taisyklingų formų ir puikios akustikos požeminiai labirintai galėjo būti naudojami kaip kulto vieta.
Naktinis gyvenimas
Valeta tik iš pirmo žvilgsnio gali pasirodyti ramus miestas su turtinga istorine praeitimi. Naktinis gyvenimas čia taip pat egzistuoja, nors barų ir nėra daug, daugiausia veiksmo vyksta ties uosto krantine, kruizinių laivų terminalu.
Norintiems patirti Maltos naktinį gyvenimą, reikia vakarais traukti į St. Julians miestelį, kurio Paceville rajonėlis – ištisas naktinių klubų kvartalas. Įėjimai į daugumą klubų nemokami, tad žmonės tiesiog migruoja iš vieno klubo į kitą, taip dalį nesibaigiančio vakarėlio pernešdami į gatvę. Kaip ir minėjau naktiniai autobusai parveža namo, kad ir labai anksti ryte,- prisimena Gabriela.
Gabriela rekomenduoja vykti į Maltą rudens laikotarpiu, kai nėra taip karšta, nors Malta yra palyginti nedidelė salose įsikūrusi šalis, ji keliautojams žada ir išsiilgtas saulės vonias, ir istorines įžymybes, ir ramybės kupinus žvejų kaimelius.