Kelioniumanija.lt

Pompėją turbūt galima vadinti istorikų ir archeologų meka. Ir visų jiems prijaučiančių. Panašių paskatų vedami nusidanginome iki Neapolio, po to apsistojome kurortiniame Sorento miestelyje esančiame kempinge.

Sorento

Sorento kempinge dvivietis namukas nakčiai kainavo 60 EUR (su atskiru dušu ir virtuvėle).

Kempingo darbuotojas mums maloniai paaiškino, kad iki archeologinės Pompėjos vietovės geriausia vykti traukiniu - vos pusvalandis kelio nuo Sorento.

Istorinė Pompėja

Įsigijom bilietą už 20 EUR - už jį galima buvo aplankyti ne tik Pompėją, bet ir dar 4 archeologines vietoves Pompėjos apylinkėse.


Įspūdis nerealus. Džiaugėmės, kad atvažiavom iš pačio ryto, kadangi buvo ne taip karšta. Vėliau įdienojus saulė taip plieskė, kad teko pirktis kepures nuo saulės pas vietinius prekeivius :) Be to, iš pat ryto ir turistų buvo ne per daugiausia, tad ramiai ir netrukdomi galėjom apžiūrinėti istorines vertybes. Vėliau turistų prisirinko tiek, kad nevaržomai galėjom klausytis ekskursijų kokia tik nori kalba - angliškai, vokiškai, itališkai ir t.t...


Pompėją sunaikino netoliese esantis Vezuvijus, tiksliau jau legendiniu tapęs Vezuvijaus išsiveržimas 79 m. Pompėja ir Herkulanumas, o taip pat ir aplinkinės vietovės buvo palaidoti po storu pelenų ir pemzos sluoksniu. Miesto griuvėsiai atrasti tik XVIII a.


Dauguma radinių iš Vezuvijaus išsiveržimo nuniokotų romėnų vietovių yra saugomi Neapolio archeologijos muziejuje, tačiau tiek Pompėjoje, tiek Herkulanume galima pamatyti daugybę išlikusių freskų, jau nekalbant kad čia stovi ištisi namai, nors daugumoje išlikę tik pirmieji jų aukštai.


Tačiau iš tikrųjų nesunkiai galima įsivaizduoti, koks buvo tuometinis miestas: didžiuliais akmenimis grįstos gatvės, aukštai, lyginant su dabartiniais standartais iškelti šaligatviai ir keistos "perėjos", padarytos iš kelių akmenų, rodos trukdančių pravažiuoti vežimams, bet iš tiesų padaryta taip, kad vežimai lengvai pravažiuodavo, o žmonės galėdavo nesunkiai nušokuoti nuo akmens ant akmens į kitą gatvės pusę, nesušlapdami kojų vietoj kanalizacijos naudotoje gatvėje...


Istorikai sako, jog Pompėjoje jos klestėjimo metu gyveno apie 20 000 gyventojų. Tais laikais tai jau buvo nemažas miestas. Įdomu tai, kad išlikusiame Pompėjos amfiteatre tilpdavo maždaug tiek pat žiūrovų. Taigi, iš esmės visi miesto gyventojai galėdavo sutilpti į renginius. Nepaisant šio didžiojo amfiteatro, mieste buvo dar ir Didysis ir Mažasis teatrai, puikiai išlikę iki šių dienų. Didžiajame teatre tilpdavo apie 5000 žiūrovų.


Išlikę taipogi ir kulto bei apeigų vietų: Venerai, Apolonui, Jupiteriui ir kitoms dievybėms skirtos šventyklos.


Žodžiais sunku aprašyti visus jausmus, kylančius prisilietus prie 2 000 metų senumo istorijos, bandant įsivaizduoti ramų klestinčio miesto gyvenimą ir paniką, kilusią išsiveržus Vezuvijuj.


Iš tiesų, mintis aplankyti Pompėją kilo perskaičius Robert Harris knygą "Pompėja", kurioje aprašyta įtikinama akveduko prižiūrėtojo istorija kelios dienos iki lemtingojo Vezuvijaus išsiveržimo ir įtaigiai nupasakotos išsiveržimo akimirkos.


 


Klastingasis Vezuvijus

Kelionės metu būtinai norėjom iš arčiau pamatyti Vezuvijų. Nebuvo taip paprasta susirasti tą stotelę, iš kurios veža autobusas :) Na bet su tuo Italijoj reikia susitaikyti!


Kylant serpantinais, maždaug pusiaukelėje vairuotojas nusuko "į kairę", visus išlaipino prie kažkokio senuko namuko, o taisai aštuoniasdešimtmetis senukas, pasirodo, besantis kone tautos didvyris, išleidęs knygą apie Vezuvijų, pats savo akimis matęs paskutinįjį jo išsiveržimą 1944 m. Bandė mus įtikinti, kad tai paskutinė galimybė įsigyti šią knygą. Atsispyrėme "pagundai" įsigyti "įžymiąją" knygą :) ir patraukėme toliau. Vėliau matėm kitose suvenyrų vietose tą pačią knygą pardavinėjamą perpus pigiau, tik žinoma, be senuko parašo!!!


Autobusas užkilo iki viršaus, bet dar gerą kelio galą teko kopti pėsčiomis, kaitinant karštai vidudienio saulei, per žvyrą. Iki pat kraterio. Krateris pasirodė esąs didesnis, nei tikėjausi.