Kelioniumanija.lt

Šanonas – jauniausias Airijos miestas, įsikūręs šalies vakaruose, Klero grafystėje. Šis miestas yra svarbus transporto mazgas, jame veikia vienas didžiausių Airijoje oro uostų. Miestą skalauja ilgiausios Airijoje upės – Šanono – vandenys, beje, nuo šios upės vardo kilo ir paties miesto pavadinimas.

 

Šanono miestas įkurtas vos prieš kiek daugiau nei penkiasdešimt metų, todėl nestebina, jog pačiame mieste nėra itin daug lankytinų objektų. Visgi turėdamas tarptautinį oro uostą Šanonas yra turistų mėgiama vieta, nuo kurios paprasta ir patogu keliauti po miesto apylinkėse išsimėčiusius lankytinus objektus. Kelionė į Šanoną bus tikrai nepamirštama jau vien dėl to, jog miestą supa nuostabi gamta: čia daugybė ežerų, kalnų, derlingų slėnių ir lygumų, todėl rekomenduojama skirti laiko pasivaikščiojimams po apylinkes nusidriekusiais pėsčiųjų takais, kad galėtumėte įvertinti, koks iš tikrųjų nuostabus šis kampelis.

 

Šanone itin populiari pramoga – jodinėjimas žirgais, miestas taip pat yra žvejų traukos centras. Greta miesto tekanti upė žvejybai itin tinkama dėl didelės joje sugaunamų žuvų įvairovės. Dar viena iš mieste siūlomų vandens pramogų – pasiplaukiojimas Šanono upe baidarėmis, kurio metu atsiveria nuostabūs gamtos ir didingų pilių, kurių šiame regione yra tikrai nemažai, vaizdai.

 

Besidomintiems, ką pamatyti Šanone dar, siūloma nukeliauti prie Šanono upės žiočių. Tai ypatinga, saugoma teritorija, nes tik čia, vienintelėje vietoje Airijoje, natūraliomis sąlygomis gyvena Afalina rūšies delfinai.

 

Šanono istorija
Šanonas – jaunas miestas, įkurtas tik 1960 m., greta čia jau veikusio oro uosto. Miesto teisės Šanonui suteiktos 1982 m. Iš pradžių ši gyvenvietė buvo skirta tūkstančiams oro uosto, apylinkių pramonės ir paslaugų centrų darbuotojų. Visgi gyventojų skaičiaus augimas Šanone jau pirmaisiais įkūrimo dešimtmečiais pranoko visus lūkesčius. Tai iš dalies lėmė itin gera miesto geografinė padėtis, patogus susisiekimas su aplinkiniais miestais ir kaimeliais.
Susisiekimas Šanone
Užmiestyje esančius lankytinus objektus galima pasiekti viešuoju transportu: maršrutiniais autobusais arba taksi. Be to, iš Šanono reguliariai organizuojamos ekskursijos į istorinę reikšmę turinčias vietoves ir nuostabaus grožio gamtos kampelius, galima išbandyti keliones Šanono upe.
Dar viena itin populiari transporto rūšis mieste – dviračiai. Išsinuomokite dviratį ir po miestą bei jo apylinkes keliaukite Jums patogiu tempu.
Svarbiausios lankytinos vietos Šanone arba šalia jo

 

Šanono golfo klubas – vieta, kurią privalo aplankyti bet kuris bent truputį besidomintis golfu ar norintis šią pramogą išbandyti. Šis klubas įkurtas dar 1966 m. ir dabar laikomas vienas geriausių visoje Airijoje. Golfo lauko ilgis net 6184 m, jis driekiasi natūralia pieva, apsupta eglių ir įvairių lapuočių.

Aillwee ir Doolin urvai. Jei norite pamatyti neįtikėtinų gamtos stebuklų, iš Šanono patogu nukeliauti iki Aillwee ar Doolin urvų su neišdildomą įspūdį keliančiais stalaktitais. 7,3 m besitęsiantis Doolin pripažintas ilgiausiu stalaktitu visame Šiaurės pusrutulyje, todėl yra itin mėgiamas turistų. Pasivaikščiojimas Aillwee urvu taip pat įdomi pramoga, čia galima išvysti užšalusį krioklį, pamatyti išnykusių rudųjų meškų kaulus.
Bunratty kaimas. Iš Šanono patogu nuvykti į nedidelį Bunratty kaimą, kuriame stūkso viena garsiausių ir geriausiai išsilaikiusių viduramžių pilių Airijoje. Šį XIV a. architektūros paminklą supa žavus parkas, kuriame vaikštinėjant galima pajusti XIX a. kaimo atmosferą: čia tebestovi senos parduotuvės, kotedžai ir nameliai šiaudiniais stogais, juose galima išvysti senovinių baldų, indų ir kitų namų apyvokos daiktų.
Leamaneh pilis
Už maždaug 40 km į šiaurę nuo Šanono, Klero grafystėje, stūkso didinga Leamaneh pilis. Manoma, kad ši pilis su 5 aukštų bokštu buvo pastatyta Thomondo karaliaus 1480 m.
Knappogue pilis. Kelionė į Šanoną sunkiai įsivaizduojama be apsilankymo Klero grafystėje esančioje Knappogue pilyje. Šis įstabaus grožio tarp kalvų pasislėpęs paminklas pastatytas XV a. Verta ne tik pasižvalgyti po viduramžių dvasia dvelkiančią pilį, bet ir pasivaikštinėti po ramybės ir grožio oaze laikomu sodu, kuris puošia pilies prieigas. Sodui gyvybės suteikia nuostabūs rožynai, vynuogynai ir daugybė kitų egzotiškų augalų.
Askeatono pilis – Limeriko grafystėje, Askeatono mieste, esantys vėlyvojo XII a. griuvėsiai. Manoma, kad pilį įkūrė Viljamas de Burgo, o šalia esantį vyrų vienuolyną – ketvirtasis Desmondo grafas. Pilies pokylių salė laikoma vienu geriausių viduramžių pasaulietinių statinių Airijoje.
Dromoro miško gamtos rezervatas. Klero grafystėje, apie 30 km nuo Šanono į šalies šiaurę, įkurtas Dromoro miško gamtos rezervatas, apimantis apie 400 ha plotą. Dromoro miškui rezervato statusas buvo suteiktas dėl ypatingai turtingos teritorijos floros ir faunos. Ši augmenijos ir gyvūnijos gausa atsirado dėl skirtingų buveinių tipų: upės, ežerų, potvynių, kalkakmenio dangos, durpių, nendrynų ir įvairiausių miškingų vietovių.
Caherconnell fortas. Už vienos valandos kelio nuo Šanono galima išvysti Caherconnell akmeninį fortą. Turistus čia traukia išlikusios 4,2672 m aukščio žiedo formos akmeninio forto liekanos.
Mohero uolos. Dar viena vietovė, į kurią patekti patogu iš Šanono – Mohero uolos, esančios vos viena valanda kelio nuo Šanono. Tai labiausiai turistų ir vietinių šalies gyventojų lankomas gamtos kampelis visoje Airijoje. Uolos tęsiasi apie 10 km, o ant jų didingai stūkso 250 m nuo paplūdimio į aukštį iškilęs bokštas. Nuo šios vietovės atsiveria nuostabus ir begalinis kraštovaizdis. Jei norite pajusti tikrąją gamtos galią, pasivaikščiokite išilgai uolų vedančiu pėsčiųjų taku.
Limerikas. Už maždaug 20 km nuo Šanono yra Limerikas. Čia rasite vieną geriausiai išsilaikiusių normanų pilių Europoje – XIII a. karaliaus Jono pilis. Miestelyje veikia ir Hunto muziejus, galintis pasigirti įvairiausių senienų kolekcija: pradedant Neolito ir baigiant XX a. meno kūriniais. Tarp dailininkų, kurių darbai eksponuojami šiame muziejuje, minėtini P. Pikaso, P. O. Renuaras, R. O’Conoras, H. Muras ir kt.
Adaras. Netoli Limeriko įsikūręs ir kitas, vienas gražiausių Airijoje kaimų – Adaras. Vos tik atkeliavus į kaimelį galima pajusti senovės dvasią: čia galima pamatyti stulbinančio žavesio iš akmenų pastatytų namukų šiaudiniais stogais, namukus puošia priešais juos esantys išpuoselėti, spalvingi sodai. Autentišką praeities nuotaiką kuria ir gausybė antikvariato prekeivių.
Miestelis taip pat garsėja XVIII a. dvaru. Šis dvaras pastatytas toje pačioje vietoje, kur XIV a. stovėjo Desmondo pilis, o 1464 m. – pranciškonų vienuolynas, todėl net ir dabar galima pamatyti išlikusius šių statinių griuvėsius.