Australijoje svarbiausia žmonės ir bendravimas (II)

Autorius: Viktorija Navickaitė | kelioniumanija.lt , 2011, Balandžio 20d.

Pirmąją interviu dalį skaitykite čia

 

Kokios klimatinės sąlygos vyrauja Australijoje?

Reikia nepamiršti, kad Australijos plotas yra kone dvigubai didesnis negu visos Europos Sąjungos, tad klimato sąlygos ganėtinai skiriasi tarp šiaurinių ir pietinių teritorijų. Šiaurėje, Darwin ar Mackey miestuose, vasaros orais galima mėgautis kone ištisus metus, o nusileidus į Canberra liepos mėnesį reiktų nusiteikti ir minusinės temperatūros sulaukti. Gyvenimas prie vandenyno reiškia ir retkarčiais ateinančius smarkius lietus, per kuriuos net kitą gatvės pusę sunku būna įžiūrėti.

 

Kokias vietas reiktų aplankyti lankantis šiame krašte?

Turint omenyje australų šiltumą, geriausias būdas atrasti visus paslėptus šios šalies stebuklus būtų tiesiog pasiklausinėti vietinių čia atvykus – australai labai didžiuojasi savo kraštu ir su mielu noru sudarys ištisus sąrašus lankytinų vietų.

Didžioji dalis kultūrinio gyvenimo yra susitelkusi pietrytinėje pakrantėje: Canberra – oficiali šalies sostinė, tad čia galima surasti daugelį su istorija ir tautiškumu susijusių vietų, Melbourne – Australijos „kultūros sostinė“, kuriame vyksta didžioji dalis šiuolaikinio kultūrinio gyvenimo, o Sidney uostas saulei šviečiant yra privalomas reginys kiekvienam atvykusiam.

Patys australai neretai skatina nuvykti į Tasmanijos salą, kurioje galima pamatyti tikrąjį australiškos gamtos grožį. Jeigu tik yra galimybių ir noro pabėgti nuo civilizacijos, būtinai reikėtų nuvykti į šalies centrinę dalį.

australija-melburnas.jpg

Melburnas

 

Šalis žymi savo gamta. Galėtum ją apibūdinti?

Pirmas dalykas, kurį tik pastebi pro lėktuvo langą, dar net nenusileidus, tai yra spalvų ryškumas. Oranžinis gruntas, įvairiaspalviai paukščiai ir žiedai, begalybės žalių atspalvių medžių lapija – net akims reikia šiek tiek laiko priprasti.

Kadangi šalis tokia didelė ir su salyginai mažu gyventojų skačiumi (pagal tankumą iš visų beveik pustrečio šimto pasaulio valstybių užimanti kone paskutinę vietą), aplinka labai greitai keičiasi: išvykus keletą kilometrų už miesto gali atsidurti subtropinėse džiunglėse, pavažiavęs valandą į žemyno gilumą atsirandi visiškai neapgyvendintoje stepėje. Ypatingą įspūdį palieka paukščiai, jų čia beprotiškai daug. Nors žinoma, pabusti kiekvieną rytą nuo kakadu papūgų orkestro būna egzotiška tik pirmąją savaitę…

Australija garsėja savo pavojingais gyvūnais. Ir taip, tiesa, kad čia gyvena vieni pavojingiausių pasaulyje vorų bei gyvačių, upėse veisiasi krokodilai, o pajūriuose plaukioja baltieji rykliai. Tačiau nuo 1980 metų, kada buvo išrasti priešnuodžiai, nėra užfiksuotas nei vienas mirtinas atvejis nuo voro įkandimo. Su gyvatėm situacija panaši, be to, čia gyvenančios gyvačių rūšys yra gana drovios ir bijo žmogaus labiau negu šis jų. 

australija1.jpg

 


Kokie sunkumai laukia norinčių išvažiuoti į Australiją?

Dauguma sunkumų yra išsigalvojama vien dėl paties fakto, kad skrendi į kitą pasaulio pusę, todėl neva turi būti kažkokių bėdų. Iš tiesų tai šiais laikais didžioji dalis vizos klausimų išsprendžiama kompiuterio pagalba net nepakilus nuo kėdės, tolimų skrydžių lėktuvai yra patogūs, o jau vis dažniau keliaujantys žmonės lengviau prisitaiko prie pakitusių laiko juostų.

Aš pats labiausiai buvau gąsdintas dėl australų muitinės, kuri, esą, iki paskutinio kauliuko viską išuosto. Tame yra tiesos, tačiau jeigu gerai išstudijuoji neleistinų dalykų sąrašus, prieš kraudamasis daiktus, ir ramia sąžine muitinės išduotame dokumente parašai, kad tikrai nieko neleistino nesiveži, yra didelė tikimybė, kad tik kinologas su šunimi patikrins tavo daiktus ir iš oro uosto išeisi dvigubai greičiau negu kokiame Frankfurte.

 

Ką reiktų įsiminti, žinoti iš anksto prieš važiuojant į šį kraštą?

Visų pirma tai reikia turėti omenyje, kad dėl laiko juostų skrendant čia yra parandamos kone 8 valandos, tad jeigu iš Europos lėktuvas pakyla vakare, vietoj nusileisi tik antros dienos rytą. Savo biologinius laikrodžius žmonės persukinėja skirtingai, tačiau reikia turėti omenyje, kad čia atsiduri kitam pasaulio gale, kur be apsivertusios dienos su naktimi yra dar ir visai kitoks klimatas, oro drėgnumas, kultūra, kitaip bendraujantys žmonės, tad šiek tiek laisvės reikėtų sau pasilikti įsibėgėjimui vos atvykus.

Teko girdėti, kad kai kurių Europos šalių bankai saugumo sumetimais užblokuoja kreditines korteles, jeigu jų naudojimo vietovė staiga pasikeičia be įspėjimo. Su lietuviška kortele man to neteko patirti, bet dėl viso pikto derėtų pasitarti su savo banku.

Reiktų turėti omenyje, kad kaip ir daug kur pasaulyje, išskyrus Lietuvoje, toliau nuo lankomesnių vietų, ypač ne pagrindiniuose miestuose, prekyba užsidaro gana anksti vakare ir nereikėtų nustebti, jeigu ir savaitgaliais daug kas nedirbs. Australų maisto papročiai labai priimtini lietuviškam skrandžiui – dominuoja kepta mėsa, griliaus patiekalai.

Australai dažnai pašiepiami kaip nevengiantys alkoholio ir tai yra tiesa, nes čia alkoholis – bendravimo kultūros dalis, propaguojama nuo studentų bendrabučių iki firmų veiklos. Norint taip pat galima atrasti nuostabias vyno ir jūros gėrybių tradicijas.

Derėtų neužmiršti su ypatinga pagarba kalbėti apie senąją Australijos kultūrą – australai labai ja didžiuojasi ir mielai ja pasidalins, bet netoleruos, jeigu į ją bus nepagarbiai žiūrima. Tas pats galioja ir gamtai – daugiausiai nuo gyvačių nukentėjusių žmonių buvo bandžiusių jas pagauti, kaip ir daugiausiai krokodilų užpuolimų įvyksta draudžiamose vaikščioti teritorijose.

Na, o galų gale, jeigu netyčia ištiks kokios bėdos ar kas bus neaišku, tai bet kuris šalia esantis australas tikrai bėdoje nepaliks.

Dėkoju už pokalbį!


Kelionių portalo informaciją atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško sutikimo draudžiama.

Lankytinos vietos