10 svarbiausių lankytinų vietų Briuselyje

Autorius: Kelionių manija , 2010, Lapkričio 19d.

Ne tik Belgijos, bet faktiškai ir visos Europos Sąjungos (ES) sostinė – Briuselis, žavintis Art Noveau architektūra, istoriniais pastatais ir šiuolaikiškais ES institucijų būstinių pastatais. Nenuostabu, kad šalies, kurioje yra trys oficialios kalbos – prancūzų, olandų ir vokiečių – sostinėje tvyro pakankamai laisva atmosfera.

Briuselio pavadinimas kildinamas iš senovės olandų kalbos žodžio Broeksel, kuris išvertus į lietuvių kalbą reiškia „namai pelkėje“. Oficialia Briuselio įkūrimo data laikomi 979 metai, kuomet čia buvo pastatyta pirmoji tvirtovė.

Šiandien mieste gyvena apie 1 mln. gyventojų, o metropoliniame regione – dvigubai tiek. Belgijos sostinė istoriškai tarsi padalinta į dvi dalis: Žemutinį ir Aukštutinį miestą. Žemutiniame mieste nuo seno gyveno darbininkai bei imigrantai. Aukštutiniame mieste, kurį buvo pamėgusi aristokratija, dabar yra įsikūrę daugybė Europos Sąjungos institucijų, jų tarpe ir viena iš Europos Parlamento būstinių.

 

1. Didžioji aikštė

Didžioji aikštė (Grand Place) yra pati lankomiausia miesto vieta. Nuo XI a. joje vykdavo turgus. XV a. aikštėje iškilo rotušė ir įvairių gildijų namai. Beveik visi namai buvo sugriauti 1695 m. prancūzų apgulties metu. Vėliau namai buvo atstatyti barokiniu stiliumi. Didžiosios aikštės įžymybės:

  • Miesto rotušė (Hotel de Ville), statyta 1401-1459 m., ilgainiui tapo vienu iš Briuselio simbolių. Fasadą puošia 137 akmens skulptūros, o 96 m aukščio bokšto viršuje stovi miesto globėjo Šv. Mykolo statula. Rotušės viduje yra neogotikinio stiliaus santuokų salė, mozaikinėmis grindimis, gobelenais bei veidrodžiais puošta Tarybos salė ir Maksimiliano kambarys.
  • Karaliaus namas (Maison du Roi), kuriame nepaisant pompastiško pavadinimo niekada negyveno karaliai, tačiau kurį laiką veikė kalėjimas ir mokesčių tarnyba. Dabar jame yra įkurtas Miesto muziejus, kuriame saugomi XVI a. paveikslai bei gobelenai ir kostiumai.
  • Gildijų pastatai (Maison des Ducs de Brabant) – tai neoklasicistinio stiliaus ansamblis, kurį sudaro šeši gildijų pastatai.

briuselis1.jpg

 

2. Besišlapinančio berniuko skulptūra

Ši nedidelė skulptūra, autentiškai vadinama Manneken Pis, buvo pastatyta 1619 m. Pasakojama, kad šia skulptūra yra įamžinta valstybės karinė narsa. Berniukas yra XII a. kunigaikščio sūnus, kuris šlapinosi prie medžio per mūšį. Gyva tradicija, kad atvykę pasisvečiuoti kitų šalių vadovai dovanoja berniukui drabužius su tautiniais motyvais. Daugiau nei 650-ies kostiumų kolekcija demonstruojama Miesto muziejuje.

Manneken-Pis.jpg

 

3. Karaliaus rūmai

Karaliaus rūmai (Palais Royal), esantys Place des Palais aikštėje, yra oficiali monarchų būstinė. Šis pastatas – vienas gražiausių Aukštutiniame mieste.

 

4. Parlamento kvartalas

Modernių pastatų komplekse įsikūrusi viena iš Europos Parlamento būstinių. Kitas šios institucijos būstines rasite Strasbūre ir Liuksemburge. Stiklinis parlamento pastatas neretai pašiepiant vadinimas Les Caprices des Deux, arba Dievų užgaidomis.

briuselis-parlamentas.jpg

 

5. Penkiasdešimtmečio parkas

Parko apsupti rūmai buvo pastatyti siekiant įamžinti Belgijos nepriklausomybės 50 metų jubiliejų. Rūmus sudaro Triumfo arka bei du parodų paviljonai. Iki 1935 m. rūmuose vykdavo prekybos mugės, o dabar čia veikia muziejai.

50-mecio-parkas.jpg

 

6. Bruparck

Miesto pakraštyje įkurtame Brupark parke galima aplankyti Mini-Europos miestelį, kuriame daugiau nei 300 žymių Europos pastatų, sumažintų 1:25 masteliu. Kita parko įžymybė yra Atomium – metalinė konstrukcija, vaizduojanti 165 mlrd. kartų padidintą geležies atomą.

atomium.jpg

 

7. Cathedrale Sts-Michel et Gudule

Tai yra pagrindinė Belgijos šventovė. Gotikinė katedra pradėta statyti XIII a., o statybos truko tris šimtmečius.

 

8. Belgijos karališkasis dailės muziejus

Belgijos karališkasis dailės muziejų (Musees Royaux des Beaux Arts) sudaro dvi dalys: Senosios dailės muziejus, kuriame eksponuojami flamandų dailės kūriniai, ir Moderniojo meno muziejus, kurio kolekcijos išdėstytos per 8 aukštus.

 

9. Kakavos ir šokolado muziejus

Belgai pagrįstai didžiuojasi gaminą vieną geriausių pasaulyje šokoladą. Belgijoje kasmet pagaminama apie 172 tūkstančiai tonų šokolado, o visoje palyginti nedidelėje šalyje priskaičiuojama per 2000 šokolado parduotuvėlių. Kavos ir šokolado muziejuje (Musee du cacao et du chocolat) galima susipažinti su šokolado istorija, gamybos procesu. Tačiau smagiausias ekspozicijos momentas – šokolado degustacija.

belgiskas-sokoladas1.jpg

 

10. Place du Grand Sablon

Ši aikštė yra prabangi ir graži vieta, kurioje daug kavinių, restoranų ir antikvaro parduotuvių. Aikštės įžymybė – Notre-Dame du Sablon bažnyčia, išsiskirianti vitražiniais langais.
Naudinga atvykimo informacija

Netoli Briuselio yra du oro uostai: Briuselio oro uostas (BRU) ir Briuselio Šarlerua (Charleroi) oro uostas (CRL). Tarptautinis Briuselio oro uostas yra už 14 km, arba maždaug už 30 min. kelio traukiniu nuo miesto centro. Traukiniai kursuoja kas 15 minučių (bilietas į vieną pusę kainuoja apie 11 EUR).

Šarlerua oro uostas yra į pietus nuo Briuselio, maždaug už 60 km nuo miesto centro. Iki Briuselio Gare du Midi traukinių stoties važiuoja autobusai, kelionė į vieną pusę kainuoja apie 10 EUR ir trunka apie valandą. Šių autobusų tvarkaraštis pritaikytas pagal skrydžius.

Briuselyje viešojo transporto sistema yra gerai išvystyta, galima važiuoti metro arba autobusais. Vieno važiavimo kaina yra 1,7-2 EUR, visos dienos bilietas kainuoja apie 4,5 EUR.

 

Taip pat skaitykite:

Saldu gardu: apie belgišką šokoladą

10 svarbiausių lankytinų vietų Paryžiuje

Barselona: 10 svarbiausių lankytinų vietų