Kelioniumanija.lt

Briuselis (pranc. Bruxelles, ol. Brussel, vok. Brüssel) – Belgijos sostinė, o taip pat ir faktiška Europos Sąjungos sostinė, kadangi čia įsikūrę daugybė jos institucijų. Belgijos sostine miestas tapo 1830 m. Briuselio metropoliniame regione gyvena per 2 mln. gyventojų.

Briuselis yra padalintas į dvi dalis: Žemutinis ir Aukštutinis miestas. Žemutiniame mieste nuo seno gyveno darbininkai bei imigrantai, o Aukštutiniame dabar yra įsikūrę daugybė Europos Sąjungos institucijų.

Briuselio pavadinimas kildinamas iš senovės olandų kalbos žodžio Broeksel, kuris išvertus į lietuvių kalbą reiškia „namai pelkėje“. Oficialia Briuselio įkūrimo data laikomi 979 metai, kuomet buvo pastatyta pirmoji tvirtovė. Būdamas pusiaukelėje tarp viduramžiais svarbių prekybinių centrų – Gento, Briugės bei Kelno – Briuselis sparčiai plėtėsi, buvo sausinamos aplinkinės pelkės. Miestas taip pat garsėjo nagingais amatininkais.

XIII a. miestas buvo apjuostas gynybine siena, tačiau tai nesumažino kaimyninių valstybių noro jį užkariauti. XVII a. pabaigoje Briuselis buvo smarkiai apgriautas Prancūzijos karaliaus Liudviko XIV armijos. 1830 metais Belgijai tapus nepriklausoma valstybe, Briuselis tapo jos sostine.

Daugiausiai lankytojų sulaukianti miesto vieta yra Didžioji aikštė, o pagrindinė Belgijos šventovė – Cathédrale Sts-Michel et Gudule, kuri pradėta statyti 1225 m. Aukštutiniame mieste galima pamatyti vieną gražiausių pastatų Briuselyje – Karaliaus rūmus. Miestas taip pat žymus ir Besišlapinančio berniuko skulptūra, kuri buvo pastatyta 1619 m.

Jei norite užsukti į prabangias ir gražias kavines, restoranus, antikvaro parduotuves, tinkamiausia tam vieta – Palace du Grand Sablon aikštė.

Kiti svarbūs lankytini objektai mieste yra Penkiasdešimtmečio parkas ir rūmai, skirti įamžinti 1880 m. Belgijos nepriklausomybės jubiliejų, bei Parlamento kvartalas, kuris yra vienas iš Europos Parlamento būstinių. Dar vienas žymus parkas – Bruparck – įsitaisęs miesto pakraštyje.

Briuselyje nestinga ir muziejų, populiariausi iš jų: Kostiumų ir nėrinių muziejus, Komiksų muziejus, Belgijos karališkasis dailės muziejus bei Kakavos ir šokolado muziejus, kuriame susipažinsite su šokolado istorija ir gamybos procesu.