Kelioniumanija.lt

Tihuanakas (Tihuanaco) – tai vienas iš Andų civilizacijos lopšių, kadaise buvęs milžiniškos imperijos centras. Šiandien Tihuanakas yra viena iš įdomiausių archeologinių vietovių Pietų Amerikoje.

Senovinio miesto Tihuanako griuvėsiai yra apie 70 km į vakarus nuo La Paso. Ši buvusi didžiosios imperijos sostinė buvo įkurta maždaug prieš 3 tūkstantmečius. Klestėjimo metais šiame mieste gyveno apie 50 000 žmonių. Tačiau ši Andų civilizacija žlugo dar gerokai iki pirmiesiems ispanų konkistadorams išsilaipinant Pietų Amerikoje ir iki susikuriant Inkų imperijai.

Aimarų genties atstovai iki šių dienų atvyksta į šią vietovę paaukoti kalnų dievams. Įspūdingas reginys – Aimarų Naujieji metai, švenčiami birželį, žiemos saulėgrįžos metu. Tuomet į šią vietovę susirenka šimtai tradicinės aimarų religijos dvasininkų, kurių apeigas lydi senoviniai ritualai, muzika, šokiai ir gausus kiekis kokos ir alkoholio.

Iki V a. Tihuanakas kontroliavo visą Titikakos ežero baseiną, o VIII a. imperija dar labiau išsiplėtė ir apėmė teritorijas dabartinėje Bolivijoje, pietinėje Peru, šiaurinėje Argentinoje ir Čilėje. Valstybė buvo plečiama ne užkariaujant, o sudarant prekybines sąjungas su gretimomis teritorijomis. Tihuanako kultūros gyventojai vertėsi bulvių ir lamų auginimu.

Tihuanako kultūra klestėjo IV-XI a. ir buvo svarbiausias religinis ir kosmologinis regiono centras. Tihuanako kultūra ėmė nykti maždaug XI a. Yra keletas teorijų, aiškinančių gana staigų kultūros žlugimą. Vienas iš labiausiai įtikinamų aiškinimų – klimato kaita. Mokslininkai teigia, jog XI a. šį regioną užklupo ilgalaikės sausros, užsitęsusios kone šimtmetį. Tai ir nulėmė šios klestinčios kultūros žlugimą.

Tihuanako kultūrai būdinga monumentali architektūra. Dauguma šventyklų ir kitų pastatų buvo statomi iš didžiulių megalitų – akmens blokų.

Nemažą dalį Tihuanako miesto sugriovė atvykę ispanai, plėšdami auksą. Taipogi iš šios vietovės buvo gabenami miesto sienų akmenys, kaip statybinė medžiaga bažnyčioms ir naujiems namams. XX a. pradžioje miesto liekanos buvo sprogdinamos dinamitu, o žvirgždas buvo naudojamas netoliese einančios geležinkelio linijos tiesimui.

Tihuanako miesto griuvėsiai 2000 m. buvo įtraukti į UNESCO Pasaulio paveldo sąrašą.

Lankytinos vietos:

  • Miesto griuvėsiai
  • Puma Punku piramidžių kompleksas
  • Archeologijos muziejus